Ostrów przejmie tereny EKK Wagon

Udostępnij
Tweet

 

Miasto przejmuje za zaległości kolejne grunty od EKK Wagon w Ostrowie Wielkopolskim. Zgodę na transakcję wyrazili radni na Radzie Miejskiej Ostrowa w dniu 26 listopada 2009 roku. Rozmowy z EKK Wagon trwały kilka tygodni. Ich wynikiem jest przekazanie 5,16 hektarów miastu. Częścią terenu jest już zainteresowany prywatny inwestor.

– Europejskie Konsorcjum Kolejowe WAGON Spółka z o. o. posiada zadłużenie z tytułu podatku wobec Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski w wysokości 1.108.510,00 zł na które składa się należność główna wraz z odsetkami. Do tego dochodzą zaległości w stosunku do OZC SA i PWiK Wodkan SA. Stąd propozycja przejęcia 5,16 hektarów gruntu częściowo za zadłużenie i częściowe zapłacenie w gotówce – mówił Prezydent Radosław Torzyński.

Ze względu na taki stan zadłużenia prezes Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Łukasz Grymel zwrócił się do Prezydenta o rozważenie propozycji dotyczącej nieruchomości w zamian za odliczenie zaległości podatkowej. Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim z udziałem przedstawicieli miasta i EKK uzgodniono, że zostanie przyjęty udział (40,49%) w prawie użytkowania wieczystego w nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, w wieczystym użytkowaniu EKK, stanowiącej działki nr: 3/52, 3/62, 3/63, 3/67, 3/69, 3/71, 3/75.

To sytuacja obiecująca i trudna. Możemy nie przejmować terenu za długi i nie pomóc EKK Wagon w trudnej sytuacji. Ale za chwilę może być też tak, że jako miasto zostaniemy i bez terenu i bez podatków. Po tej transakcji miasto będzie dysponować kolejnymi gruntami przejętymi od EKK Wagon. Przypomnę, że na wcześniej przejętym terenie ( ponad 5 hektarów) powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna, na którym w I kwartale 2010 roku uruchomione zostaną trzy zakłady pracy. Obok ulokował się i pobudował zakład inwestor z Kalisza, który jest zainteresowany dokupieniem kolejnego terenu przy ul. Wrocławskiej. Wartość udziału w prawie użytkowania wieczystego ustalono na podstawie przeprowadzonej negocjacji i równa się wysokości zadłużenia podatkowego wobec Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski – dodał R.Torzyński.

CZYTAJ  Strażacy wyciągali z lodu

Przejęcie od EKK udziału, o którym mowa powyżej zobowiązywać będzie Gminę Miasto Ostrów do uiszczania na rzecz Skarbu Państwa rocznej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania. W najbliższym czasie powinno dojść do podpisania aktów notarialnych potwierdzających nową własność miasta.

Radni w głosowaniu za przyjęciem uchwąły byli jednomyslni – 23 było za przejęciem za zaległości kolejnych gruntów od EKK Wagon w Ostrowie Wielkopolskim.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx