Tony śniegu wywożone z centrum

Udostępnij
Tweet

Ponad 40 centymetrów śniegu spadło na ulice Ostrowa Wielkopolskiego. Z informacji synoptyków wynika, że było to jedno z najbardziej zasypanych miast w Południowej Wielkopolsce. Od soboty trwa wywożenie zwałów śniegu z centrum miasta. – Wynajęliśmy do tego cztery firmy, które ośmioma starami z centrum miasta wywoziły śnieg – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

Nocą na obszarze Miasta Ostrowa Wielkopolskiego pracował wszelki dostępny sprzęt odśnieżający i przeciwgołoledziowy.

Centrum miasta jest oczyszczane ze śniegu. Śnieg trzeba wywieźć, ponieważ nie ma miejsca do spychania go na pobocze. Akcje utrudniają zaparkowane wzdłuż kamienic samochody. W niektórych miejscach np. na ul. Wrocławskiej spychacze miały problem z przejazdem przez wąską ulicę. Przez weekend sprzęt odśnieżający pracował głównie na drogach II i III standardu, pojawiał się również w miarę możliwości na drogach bocznych, osiedlowych. Zgłoszeń mieszkańców było jednak znacznie więcej. Dlatego od poniedziałku – o ile nie rozpoczną się kolejne opady śniegu – celem służb drogowych będzie udrożnienie dróg osiedlowych, do tej pory skupiono się na udrożnieniu dróg głównych, przepustowych – wyjaśnia Andrzej Baraniak, Sekretarz Miasta.

Podstawową sieć drogową, czyli około 100 km dróg, udało się praktycznie utrzymać cały czas przejezdną. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które realizuje roboty na zlecenie miasta w wyniku przetargu, zajmuje się w chwili obecnej tylko tym.

– Wszystkie boczne uliczki, które nie podlegają standardom zimowego utrzymania są odśnieżane, praktycznie od soboty, przez firmy zewnętrzne, które dodatkowo ściągnęliśmy do tego celu. W centrum miasta zaczęliśmy wywozić śnieg z tego względu, że ilość zalegająca śniegu na chodnikach uniemożliwiała dalsze pługowanie po sobotnich opadach. Wynajęliśmy do tego cztery firmy, które ośmioma starami z centrum miasta wywoziły śnieg. W chwili obecnej będziemy kontynuować wywożenie śniegu z centrum miasta. Ciężkim sprzętem będziemy poruszać się po ulicach, które nie są objęte standardami zimowego utrzymania. W centrum miasta natomiast zostanie również użyty w dalszym ciągu ciężki sprzęt typu równiarki, po to aby zrywać błoto pośniegowe zalegające na chodnikach. W chwili obecnej śnieg, który jest w centrum miasta, wywożony jest w rejon zbiornika retencyjnego przy ul. Kaliskiej oraz na wysypisko odpadów mineralnych MZO – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor MZD w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Wykoleił się pociąg z paliwem

Niezależnie od wywożenia śniegu w tej chwili ruszyły również traktory po to aby udrożnić parkingi w centrum miasta, bo parkingi były praktycznie po nocnych opadach zostawione. Wczoraj zostały również uruchomione dodatkowe siły Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej – odgarnialiśmy przejścia dla pieszych, które znajdują się w centrum miasta. Ogółem wzmocniło nas ze służb ratowniczych i porządkowych miasta 28 osób, które w zespołach trzyosobowych ruszyło w centrum.

Co do planowania dalszych działań? Główne siły Przedsiębiorstwa Robót Drogowych rzucone są cały czas na drogi podstawowego szkieletu układu dróg, ich zadaniem będzie jak najwięcej usunąć tego błota pośniegowego, które się w tej chwili jeszcze zalega oraz poszerzać istniejące korytarze ze względu na to że śnieg, który się odsypuje po pługu zawęża nam w tej chwili drogi i miejscami są trudności np. w wyminięciu się pojazdów, szczególnie autobusów. Pozostałe firmy, które wynajęliśmy, jest ich w tej chwili około pięć firm, będą zajmowały się drogami ostatniej kategorii odśnieżania oraz wywożeniem śniegu z terenu miasta – dodaje M.Wieruchowski.

Zagrożenie jakie widzimy na kolejne dni to zawężanie się dróg a drugie zagrożenie, które może wystąpić, kiedy temperatury się podniosą i śnieg zacznie topnieć. Ilość tego śniegu jest bardzo duża. W ciągu ostatnich 10 lat takich opadów nie było zarówno u nas jak i w rejonie. W tej chwili odkuwanie kratek deszczowych jest praktycznie niemożliwe, gdyż znajdują się one w dalszym ciągu pod śniegiem. Sukcesywne usuwanie śniegu z centrum miasta poprawi sytuację przed dalszymi przedsięwzięciami związanymi z topniejącym śniegiem.

– Dodatkowo w centrum mamy jeszcze śnieg, który spada z dachów w tych wąskich uliczkach i można powiedzieć, że w ten korytarz drogi spada dwa razy więcej śniegu niż wynosi jego powierzchnia. Jedynym rozwiązaniem jest wywożenie tego śniegu i udrażniania parkingów w momencie, kiedy kratki będziemy mieli już na wierzchu, kiedy prognozy pogody będą wskazywały, że przychodzi ocieplenie to zaczniemy te kratki odkuwać – podkreśla szef Miejskiego Zarządu Dróg. – Od południa w sobotę pługi w centrum miasta nie przejeżdżały no bo nie miały jak. Z jednej strony samochody z drugiej strony pas, pryzma śniegu no i chodnik – już nie było gdzie odgarniać. Duży problem stanowiły pozostawione pojazdy, które tkwiły w zaspach śniegu. Wyjazd aut z parkingów był niemożliwy. Przez weekend bardzo pomagała nam Policja i Straż Miejska, która kierowała ruchem w centrum.

W niedzielę Straż Pożarna ręcznie przygotowywała przepusty dla pieszych na Al. Słowackiego ( droga krajowa). W sobotę 9 stycznia 2010 roku po południu Prezydent Radosław Torzyński zwołał spotkanie służb odpowiedzialnych utrzymanie przepustowości dróg. Oceniono możliwości wsparcia dalszych działań i ewentualnych wzmocnień służb drogowych. Służby i ciężki pracowały przez całą noc z 9/10 stycznia br.

CZYTAJ  Po pijaku z impetem uderzył w drzewo

II standard drogi – Na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego są 54 km dróg w II standardzie. Oznacza to, że jezdnia odśnieżana jest i posypana na całej długości. Po ustaniu opadów śniegu luźny śnieg powinien być usunięty w ciągu 4 godzin od momentu ustania opadów, a błoto pośniegowe w ciągu 6 godzin. Może pozostać cienka warstwa zajeżdżonego śniegu, nie utrudniająca ruchu.

III standard drogi – Na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jest 46 kilometrów dróg w III standardzie. Jezdnia posypywana jest tylko w niebezpiecznych miejscach i normy czasowe co do odśnieżania wydłużone są do 6 godzin. Pozostałe ulice – w ilości około 120 kilometrów – odśnieżane są na indywidualne zlecenie. W zależności jednak od występujących utrudnień ich odśnieżanie uzależnione jest od warunków i stanu dróg II i III standardu.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx