Prąd i ciepło z biogazu

Kogeneratory wytwarzające energię z biogazu – to nowa inwestycja PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim. Teraz cały biogaz, który powstaje z oczyszczanych ścieków jest przetwarzany w energię elektryczną i ciepło. – Kogeneracja staje się ostrowską specjalnością , bo kilkanaście lat temu pojawiła się kogeneracja w OZC SA, a dzisiaj w Wodkanie – podkreśla Prezydent Radosław Torzyński.

Na terenie oczyszczalni ścieków w Rąbczynie wytwarza się około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. Zimą jest go jeszcze więcej. Dotąd biogaz był magazynowany w zbiorniku o pojemności 1 tysiąca metrów sześciennych, później spalany w tzw. pochodni. Teraz w całości jest przetwarzany.

– Wyliczyliśmy, że miesięcznie nie wykorzystujemy biogazu na kwotę 50 tysięcy złotych. Teraz będziemy go zagospodarować w całości. Jak to działa? Silnik jest zasilany biogazem powstającym w naszych komorach fermentacyjnych. Na dobę produkujemy około 2 000 metrów sześciennych biogazu. Kogeneratory pozwolą na odzysk około 1 700 megawatogodzin energii rocznie, co ma zaspokoić 76% potrzeb całej oczyszczalni – mówi Jacek Nasiadek, prezes PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

—————————————————————————

ogłoszenie płatne

—————————————————————————–

Wodkan SA będzie miał także dodatkowe przychody z produkcji energii elektrycznej z biogazu.

– Energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni. Ponieważ wytworzonej energii nie da się zmagazynować ewentualna nadwyżka będzie sprzedawana. Układ kogeneracyjny ogranicza pobór mocy oczyszczalni ścieków , mocy którą trzeba było dotąd kupić od energetyki. Koszty funkcjonowania tego obiektu są niższe bo przekłada się to na kalkulację ceny ścieków – dodaje Jacek Nasiadek.

Oszczędności z samego tytułu produkcji energii elektrycznej będziemy mieli udziały na poziomie 0,5 mln złotych rocznie.

– Dzięki temu jesteśmy uniezależnieni od wzrostu cen energii elektrycznej – dodaje J.Nasiadek.

Kogeneracja staje się ostrowską specjalnością , bo kilkanaście lat temu pojawiła się kogeneracja w OZC a dzisiaj w Wodkanie. Wydaje się to niemożliwe, że spółka, która przetwarza ścieki, nagle produkuje prąd i ciepło. Ale właśnie to połączenie możliwości, ta synergia, w ten sposób się objawia. Kogeneracja to ostrowska specjalność, która jest i ekologiczna i ekonomiczna – powiedział prezydent Radosław Torzyński.

CZYTAJ  Zderzenie 3 aut w Sobótce

Zamonowano system dwóch kogeneratorów pracujących na biogazie powstającym z oczyszczalni ścieków.

– Biogaz kierowany jest do silników sprzężonych z generatorami energii elektrycznej. Gaz przed zasilaniem silników jest oczyszczany. Ciepło odbierane z układu chłodzenia silnika oraz spalin, przekazywane będzie do węzła cieplnego Oczyszczalni i rozdzielone do procesów technologicznych oraz CO – wyjaśnia Michał Berkowski, specjalista w spółce Wodkan SA.

Inwestycja jest warta 2,5 mln złotych.

– Przetarg został ogłoszony w listopadzie 2008 roku. Wyłoniono wykonawcę, który zabudował układ kogeneracji w systemie pod klucz za kwotę 2, 5 mln zł netto. 700 tysięcy złotych spółka PWiK Wodkan SA pozyskała z WRPO. Udało się także uzyskać częściowo umarzalną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 1 milion 800 tysięcy złotych – dodaje Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

źródło:

Sylwia Nowicka

Urząd Miejski w Ostrowie Wlkp.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx