Tylko 2 rodziny czekają na mieszkania komunalne

Zaledwie 2 rodziny oczekują w Ostrowie Wielkopolskim na przyznanie mieszkania komunalnego – tak wygląda realizacja listy mieszkaniowej za 2010 rok. Na przyznanie mieszkania w tym roku czekało 56 rodzin. – Krótka lista to między innymi efekt realizowanych w mieście programów mieszkaniowych – podkreśla Prezydent Jarosław Urbaniak.  

Na 2010 lista mieszkaniowa liczyła 56 rodzin lub osób.

– Na dziś zrealizowaliśmy 99,9% z tej listy – 2 rodziny mają złożone propozycje mieszkań. Czekamy teraz tylko na odpowiedź czy odpowiada im złożona propozycja czy tez nie – mówi Ewa Mielczarek, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

– Taka lista to tak naprawdę marzenie każdego prezydenta, burmistrza czy wójta. To pokazuje, że jesteśmy jako miasto wydolni w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych naszych obywateli. Że również dzięki realizowanym w Ostrowie Wielkopolskim programom mieszkaniowym udaje się odzyskiwać mieszkania komunalne, bo zwalniają je ci, którzy idą „do zaradnych” lub „do systematycznych”. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie komunalne może w tej sytuacji otrzymać każdy zainteresowany. Kryteria przydziału są niezmienione – dodaje Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak.

Na fot. budynek „dla zaradnych” z 13 mieszkaniami przy ul. Rejtana

Na 2009 rok lista mieszkaniowa liczyła 68 oczekujących. W pierwszej kolejności na taka listę wchodzą ci, którzy nie otrzymali mieszkania w roku poprzedzającym.

Mieszkania proponujemy kolejno osobom z listy, ale oczywiście uwzględniamy potrzeby rodziny, dostosowujemy – w miarę możliwości – wielkość mieszkania do potrzeb rodziny. Zgodnie z uchwałą rodzina trzy razy może zrezygnować z zaproponowanego lokum, bo np. nie odpowiada im piętro, lokalizacja czy warunki ogólne, ale czwartej propozycji mieszkaniowej – zgodnie z uchwałą – już nie będzie. Z doświadczenia wiem, że jeśli ktoś jest w rzeczywiście trudnej sytuacji to przyjmuje każde zaproponowane lokum. Jak wygląda procedura? We wrześniu i październiku w Biurze Obsługi Interesanta można pobierać druki wniosku o umieszczenie na liście socjalnej lub komunalnej. Do końca października każdego roku te wnioski są przyjmowana. Potem Komisja Mieszkaniowa jeździ na miejsce na wizje, tam w dotychczasowych lokalach sprawdza opisane we wniosku warunki mieszkaniowe. I wtedy komisja wydaje opinię negatywną lub pozytywną i przedstawia ją Prezydentowi Miasta do akceptacji – wyjaśnia Beata Podsadna, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa.

O mieszkanie komunalne może ubiegać się – osoba lub rodzina – która spełnia trzy kryteria:

1. musi mieszkać 5 lat w Ostrowie Wielkopolskim i 5 lat w tym mieszkaniu, które zamierza opuścić
2. dochód na osobę na dziś nie może być większy niż 616,72 zł na osobę w rodzinie, dochód osoby samotnej nie może być większy niż 925,08 zł.
3. powierzchnia w pokoju nie większa niż 5 metrów kwadratowych na osobę

Każda gmina w oparciu o Ustawę o Ochronie Praw Lokatorów ustala sobie zasady na jakich chce przyznawać lokale socjalne i komunalne.

– Mieszkania komunalne do zasiedlenia otrzymujemy ze spółki Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jest ono już przygotowane do zamieszkania, pomalowane, odnowione. Mieszkania są proponowane kolejno osobom z listy, ale z uwzględnieniem wielkości mieszkania do potrzeb rodziny – dodaje B. Podsadna.

Lista socjalna na 2010 rok liczyła 226 rodzin – do tej pory przyznano 80 lokali. Lokale socjalne są przyznawane rodzinom o najniższych dochodach i eksmitowanych.

– Jesteśmy gminą, która buduje nowe lokale socjalne i która na budowę tych lokali pozyskuje środki zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego. W przypadku budowy nowych lokali uzyskuje się dofinansowanie na poziomie 20 proc. W przypadku modernizacji, tak jest w przypadku budynku przy ul. Towarowej, skala dofinansowania wynosi co najmniej 30 proc. całej inwestycji. Jak policzymy wszystkie nowo wybudowane lokale oraz przekwalifikowane przez MZGM, to da to nam ponad 150-160 lokali socjalnych – wyjaśnia Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx