Opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim

Od 1 stycznia 2012 roku będzie obowiązywała nowa opłata za pobyt w Żłobku Miejskim. Uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka oraz wyżywienia w Żłobku Miejskim podjęła Rada Miejska na Sesji 29 listopada 2011 roku.

Stała opłata za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim od 1 stycznia 2012 wynosić będzie 160 złotych miesięcznie. Dzienna stawka żywieniowa to koszt  3,50 złotych, jednak – przy znaczącym wzroście wydatków na produkty spożywcze – może wzrosnąć do kwoty 4,50 złotych. Razem miesięczna opłata dla rodziców za pobyt dziecka w Żłobku Miejskim w 2012 roku to  240, 50 złotych.

 – Podwyższenie miesięcznej opłaty stałej za pobyt dziecka w żłobku jest konieczna z uwagi na wzrost jego kosztów utrzymania, w szczególności wzrost cen ciepła, gazu, wody oraz prądu. Wzrost opłaty jest także związany z koniecznością wykonania bieżących napraw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówki. Opłata za pobyt dziecka w ostrowskim Żłobku Miejskim – w porównaniu ze żłobkami pozostałych miastach w  Polsce – jest wypośrodkowana – mówi Beata Podsadna Zastępca Prezydenta Miasta.

W roku 2011 opłata stała za pobyt dziecka w placówce wynosiła 140 złotych. Dzienna stawka żywieniowa to 3,50 złotych. Rodzic za miesięczny pobyt dziecka w żłobku w bieżącym roku musiał zapłacić 220, 50 złotych.

Warto podkreślić, że w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Kasprzaka powstał prywatny żłobek. Obecnie zapisanych jest do niego 11 dzieci. Tworzenie prywatnych żłobków, klubików dziecięcych reguluje ustawa żłobkowa.

Dzięki ustawie można założyć prywatny żłobek lub klub dziecięcy. Wymaga to założenia firmy i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Rejestr tego typu placówek prowadzi prezydent miasta. W ramach ustawy rodzic może także zatrudnić nianię lub tzw. opiekuna dziennego – umowa zawierana jest w formie pisemnej bezpośrednio pomiędzy nianią a rodzicem – wyjaśnia Beata Podsadna, Zastępca Prezydenta Miasta.

CZYTAJ  Policyjny dron na was poluje

Obecnie do Żłobka Miejskiego uczęszcza 60 maluchów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx