Prezydent odpowiada mieszkańcom – odc. 3

Prezentujemy poniżej odpowiedzi prezydenta na Państwa pytania. Dla ułatwienia prezentujemy najpierw pytania i bezpośrednio pod nimi odpowiedzi prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Jarosława Urbaniaka.

1. Forum Synagoga

Panie Prezydencie! – jeżeli prawdą jest, że na remont obiektu dla ludzi z synagogi szatana wydano kilka, kilkanaście milionów złotych, to ile przeznaczono pieniędzy na remont KONKATEDRY w OSTROWIE WLKP. – świątyni kościoła rzymsko – katolickiego, która jest obiektem zabytkowym? Proszę o podanie dokładnych kwot, które zostały wydane na remont dawnej Synagogi z budżetu miasta oraz pozyskane z funduszy zewnętrznych.

Ad. 1

Wniosek o dofinansowanie z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej został złożony w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Priorytet VI – Turystyka i dziedzictwo kulturowe, Działanie 6.2 Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Miasto otrzymało wsparcie na poziomie 70% kosztów inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt modernizacji to 6 milionów 878 tysięcy złotych, dofinansowanie 4 miliony 798 tysięcy złotych. Wkład własny 2 miliony 580 tysięcy złotych.

2. Osiedle przy ul. Dembińskiego

Panie Prezydencie. Dlaczego osiedle przy ul. Dembińskiego jest przez władze miasta zapomniane. Ruiny po firmie DROP, ruiny po firmie POLMOZBYT, ruiny po hurtowni spożywczej. Brak placu zabaw, tutaj też są dzieci, a nie tylko na osiedlach przy „kozim borku”. Latarnie tutaj świecą po konarach drzew to jest marnowanie pieniędzy, bo i tak jest ciemno na chodnikach. Kiedy potrzebujecie głosu przed wyborami, wtedy wiecie gdzie jest Dembińskiego, a po wyborach dali głos to Bóg zapłać.

Ad. 2

Środki na budowę placu zabaw przy ul. Dembińskiego są zarezerwowane w projekcie budżetu na 2012 rok. Wszystkie wymienione w zapytaniu tereny są własnością prywatną.

3. Schronisko dla bezdomnych zwierząt

Jak wygląda sytuacja w schronisku. Czy jest ono Pańskim zdaniem prawidłowo prowadzone? Czy kontrole wykazywały jakiekolwiek nieprawidłowości?

Ad. 3

Wielokrotne kontrole w Międzygminnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miejskiego, ale także z udziałem powiatowego lekarza weterynarii, nie ujawniły istotnych uchybień w funkcjonowaniu schroniska.

4. Kamera dla Strażników Miejskich

Czy miasto może zakupić Strażnikom Miejskim kamerę przenośną, która służyła by do ukrytego filmowania terenów miejskich, w których dochodzi do nagminnego wyrzucania śmieci? (min. okolice ogródków działkowych przy ul. Składowej, stadion „za lokomotywownią”). Ma dochodzić tam również do aktów wandalizmu (PONOWNE uszkodzono NAPRAWIONE ogrodzenie wokół stadionu „za lokomotywownią”).

Ad. 4

W sytuacji bezpośredniego ujawnienia sprawcy wykroczenia polegającego na wyrzucaniu śmieci w miejscu zabronionym czy też niszczenia mienia, strażnicy w trakcie prowadzonych czynności wykonują dokumentację zdjęciową, która stanowi materiał dowodowy w sprawie. W 2012 roku nie przewiduje się zakupu kamery.

5. Pozyskiwanie dużych inwestorów

Panie Prezydencie, czy są prowadzone jakiekolwiek działania w celu pozyskania wielkich inwestorów typu koncern międzynarodowe, które byłyby gotowe otworzyć w Ostrowie firmę produkcyjną (produkującą cokolwiek, ale produkcyjną) zatrudniającą przynajmniej ok. 1000 osób, bo jest miejsce dla nich. Oczywiście nie myślę o kolejnych galeriach (jak najbardziej potrzebnych). Jeżeli są prowadzone działania, to proszę przybliżyć nam mieszkańcom jak technicznie wygląda, tzn. czy wysyłane są oferty i czeka się na odpowiedź, czy są może osoby, które pilotują poszczególne tematy np. poprzez kontakty osobiste, czy zapraszanie przedstawicieli do Ostrowa. Oczywiste jest że miast takich jak nasze są setki i bardzo trudno pozyskać poważnego inwestora.

Ad. 5

Samorządowcy w całym kraju robią wiele, by przyciągnąć dużych i mniejszych inwestorów -my mamy przygotowane i uzbrojone tereny inwestycyjne, spięte komunikacyjnie dobre drogi dojazdowe do tych terenów, Specjalną Podstrefę Ekonomiczną, uchwałę de minimis, wkład w Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych w Gostyniu. Holdikom SA przygotowuje dokumentacje i koncepcję Parku Przemysłowego, powstał skupiający branżę TT klaster informatyczny. Docelowo chcemy lepiej skomunikować tereny po dawnym ZNTK, by dojazd do dziatek byt bardziej bezpośredni. Kontaktami z inwestorami zajmuje się Prezydent, Zastępca Prezydenta, prezes Holdikom SA oraz Biuro ds. Obsługi Inwestorów. Jedna z pozyskanych firm jest Lubawa SA.

6. Połączenia PKP/Autor: Jakub Kubera:

Panie prezydencie. W zeszłym roku prowadziłem akcję zbierania podpisów mającą na celu zwiększenie liczby oraz regionalnych połączeń kolejowych przejeżdżających przez Ostrów. Ówczesny prezydent Ostrowa pan Radosław Torzyński zignorował mnie wraz z kolegą, ale również osoby, które podpisywały się pod petycją, a było ich niemalże 1000. Chciałbym się dowiedzieć czy miasto, a także aglomeracja kalisko-ostrowska podejmą dialog z przewoźnikami tj. Przewozy Regionalne i PKP Intercity w sprawie zwiększenia liczby połączeń. Czy planuje się uruchomienie połączeń obsługiwanych autobusami szynowymi na trasie Ostrów – Kalisz?. Czy jest szansa na reaktywacje lub współpracę z firmami z branży kolejowej, budującymi i remontującymi tabor kolejowy na terenie dawnej Fabryki WAGON? Warto dodać, że utworzenie takiego zakładu utworzy dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców naszego miasta.

Ad. 6

Miasto nie ma ani pośredniego ani bezpośredniego wpływu na liczbę połączeń kolejowych. Kwestia ta jest jednak poruszana podczas każdej wizyty Prezydenta Miasta w Ministerstwie Infrastruktury.

7. Wiadukt przy ul. Krotoszyńskiej

 Panie Prezydencie. Wiadukt „krotoszyński” jest (co nie podlega dyskusji) pierwszym miejscem, które zwraca uwagę wjeżdżających podróżnych od strony zachodniej do naszego miasta. Dlaczego tam jest tak brudno? Ściany są tak brudne, że już nie odbijają światła. Kto odpowiada za utrzymanie tam czystości. Ściany ostatnio były myte ok 2 lata temu.

Ad. 7

„Wiadukt krotoszyński” leży w ciągu drogi krajowej w zarządzie GDDKiA o/Poznań. W zakresie tego porozumienia nie ma jednak zapisu o myciu ścian. W 2012 roku planowana jest wymiana oświetlenia i przy tej okazji zaplanowane zostanie mycie ścian.

CZYTAJ  Ostrowianka w programie 1 z 10

8. Mieszkania dla systematycznych

 Panie prezydencie czy i od kiedy będzie w planach budowa mieszkań dla systematycznych?

Ad. 8

Budowa pierwszego budynku przy ul. Klasztornej w ramach programu „dla systematycznych” rozpocznie się w drugim kwartale 2012 roku.

9. Aquapark

Panie prezydencie. Czy w Ostrowie powstanie aquapark? Czy ostrów jak inne miasta typu Kalisz, Pleszew, Ostrzeszów, Krotoszyn i Jarocin będzie miał takie miejsce do wspólnego spędzania czasu? Czy brak takiego obiektu w Ostrowie spowodowany jest nieudolnością i brakiem zaangażowania włodarzy miasta czy też po prostu brakiem chęci budowy aquaparku?

Ad.9

W projekcie budżetu miasta na 2012 rok nie ma takiej pozycji jak budowa Aquaparku. Żaden  prywatny inwestor na dziś nie jest zainteresowany budową podobnego obiektu w Ostrowie Wielkopolskim.

10. Miejsca pracy

Ile miejsc pracy w Ostrowie powstało za Pana kadencji? Proszę nie liczyć galerii, bo to zasługa poprzednika. Konkretnie proszę wymienić np. jakieś konkretne zakłady, które powstały.

Ad. 10

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym do zadań gminy nie należy tworzenie miejsc pracy, a jedynie tworzenie odpowiednich instrumentów, inicjatyw i narzędzi ułatwiających inwestowanie na terenie miasta, których skutkiem są nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Na terenie miasta funkcjonują między innymi: zwolnienia z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji, specjalna strefa ekonomiczna, Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych, Lokalny Program Rewitalizacji oraz w najbliższej przyszłości park przemysłowy. Wszystkie wyżej wymienione działania mają sprawić by Ostrów Wielkopolski był atrakcyjny i przyjazny dla inwestorów. Pamiętać jednak należy, że ostateczna decyzja o przystąpieniu do realizacji inwestycji zawsze należy do inwestora.

11. Ulica Kolektorowa

Panie prezydencie. Na jakim etapie jest budowa ul. Kolektorowej? Czy jest już zgoda z Lasów Państwowych na wycinkę? Jeżeli tak, to kiedy rozpocznie się budowa i jaki jest termin zakończenia realizacji tej inwestycji?

Ad. 11

W chwili obecnej prace projektowe dotyczące ulicy Kolektorowej zostały zawieszone w związku z prowadzonymi uzgodnieniami z Lasami Państwowymi Nadleśnictwo Taczanów, dotyczącymi przepływu przez tereny leśne wód opadowych. Po uzyskaniu ww. zgody oraz otrzymaniu pozwolenia z Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu na odprowadzenie wód opadowych i roztopowych do rzeki Ołobok, prace projektowe zostaną zakończone i ogłoszony zostanie przetarg na realizację kolektora. Na realizację zadania pn. „budowa kolektora wraz z tzw. drogą kolektorową” zostały zabezpieczone środki finansowe na łączną kwotę 1 milion 200 tysięcy zł, dodatkowo w projekcie budżetu na 2012 rok – kolejne 500 tysięcy złotych.

12. LOKAL DYSKOTEKOWY VIP

Szanowny p. Prezydencie Ostrowa Wlkp., wysoka rado, co weekend wychodzę z żoną oraz ze znajomymi do lokali w naszym pięknym Rynku. Rozmawiamy, śmiejemy się, bawimy, podczas powrotu do domu przechodząc ul. Raszkowską mijamy lokal „VIP” pod którym zawsze stoi grupa osób którzy krzyczą, rozbijają butelki na chodniku i ulicy, są wulgarni, zaczepiają przechodniów a zarazem nas, dosyć często w tym rejonie są bójki, mówiąc szczerze coraz bardziej ja oraz moi znajomi boimy się przechodzić w rejonie w/w lokalu, zaznaczam że co chwila w tym rejonie znajduje się więcej niż jeden radiowóz wiec już samo to daje do myślenia, dziękuję a zarazem podziwiam naszych Policjantów za zaangażowanie i odwagę, ale czy nie dało by się czegoś zrobić aby przenieś ten lokal w inne miejsce, lub aby ochrona tego lokalu znajdował się na zewnątrz lokalu i uspokajała tych co mają za dużo tzw. „mocy”?

Ad. 12

Obowiązujące przepisy nie dają kompetencji do ograniczania swobody działalności gospodarczej (m.in. w zakresie przeniesienia lokalu w inne miejsce), które jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zagwarantowała obywatelom wolność prowadzenia działalności gospodarczej.

13. Wykup mieszkań

Czy miasto zamierza wznowić sprzedaż mieszkań z zasobów MZGM-u ich najemcom? Obecnie wykup lokali został zablokowany.

Ad. 13

Na dziś nie ma ustawowej możliwości sprzedaży mieszkań.

14. Obiekty kulturalne w Ostrowie

Czy nasze miasto jest tak bogate, że stać je na utrzymywanie trzech obiektów w ramach jednego OCK? Czy sala widowiskowa po remoncie nie może spełniać funkcji kina? Internauci pytają o aquapark, salę widowskowo-sportową. Czy w momencie braku środków na takowe obiekty moje pytanie nie wydaje się zasadne?

Ad. 14

Wydatki na kulturę i instytucje kultury to ponad 6 milionów złotych, to 3,3% budżetu. Sala OCK wykorzystywana jest także do projekcji filmów.

15. OFFset za Galerię

Co z offsetem za galerię? Czy ktoś powie kto dostał te pieniądze i w jakiej kwocie?

Ad. 15

Dysponentem środków w ramach tzw. offsetu na sport jest wykonawca i główny inwestor budowy Galerii Ostrovia Zakład Budowlano-Remontowy Budrem.

16. Żużel

Co z żużlem dalej w Ostrowie, bo nie wygląda żeby miasto lubiło ten sport panie prezydencie?

Ad. 16

Z budżetu miasta co roku przekazywane są pieniądze na szkolenie dzieci i młodzieży oraz na promocje miasta poprzez sport. Wielkość środków zależy od wyników, ligi, liczby szkolonej młodzieży. Określa to bardzo precyzyjnie regulamin przyznawania pieniędzy. Od lat wspieram ostrowski żużel – w styczniu 2010 roku jako poseł zobowiązałem się gwarantować, że Żużlowy Klub Sportowy Ostrovia spłaci część długów KM Ostrów. A to warunek, by ocalał ligowy żużel w Ostrowie i tak też się stało. Pomoc w niezwykle krytycznym dla klubu momencie została udzielona.

CZYTAJ  Pijany Ukr. na motocyklu

17. Strefa płatnego parkowania

Czy ekonomicznie uzasadnione jest utrzymywanie strefy płatnego parkowania? Jaki jest bilans ekonomiczny działania strefy oraz biura strefy płatnego parkowania?

Ad. 17

Strefa Płatnego Parkowania nie jest przedsięwzięciem o charakterze komercyjnym. Jej funkcjonowanie ma wymuszać większą rotację pojazdów na miejscach parkingowych w centrum miasta.

18. Opłaty za przedszkole

Panie Prezydencie co Pan porobił z przedszkolami? Wcześniej płaciłam za 10 godzin pobytu dziecka 220 zł, a teraz za zerówkę w przedszkolu płace 300zł. To mają być przedszkola publiczne? Współczuję osobom mającym dwójkę dzieci i zarabiających najniższą krajową. Wtedy połowa pensji idzie na przedszkole. Płakać się chce, ale syty głodnego nie zrozumie. Pana stać na prywatne przedszkole, bo Pan najniższej krajowej nie zarabia.

Ad. 18

W związku ze zmianą ustawy samorządy w całym kraju były zmuszone w inny niż dotąd sposób naliczać odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu. Teraz 5 godzin jest dla rodzica bezpłatne, każda kolejna godzina wyceniona. Bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka nad dzieckiem zapewniona jest każdemu dziecku w wymiarze pięciu godzin dziennie.

19. Sylwester na Rynku

Szanowny p. Prezydencie Ostrowa Wlkp., wysoka rado. Czy miasto Ostrów Wlkp. planuje urządzić Sylwestra na rynku? Jeśli tak, to jaką kwotę planuje przeznaczyć na ten cel?

Nie będzie sylwestra, zaplanowano skromne Powitanie Nowego 2012 Roku od godziny 23.30 do 00.30 – będzie karnawałowa muzyka oraz sztuczne ognie.

20. Nowy wiadukt

Kiedy będzie wybudowany wiadukt łączący ulice Spichrzową z Młyńską? Aby odciążyć najbardziej zakorkowane skrzyżowanie w mieście Alei Słowackiego z Krotoszyńską.

Ad. 20

Nie jest planowana budowa wiaduktu pomiędzy ulicą Spichrzową a Młyńską. Ograniczenie ruchu w centrum osiągnięte zostanie przede wszystkim poprzez budowę ramy komunikacyjnej i obwodnicy miasta.

DROGI:

21. Piesi na Okólnej

Czy na ulicy Okólnej (odcinek od ul. Różanej do Mielcarskiego) nie powinien stać znak ostrzegawczy „UWAGA PIESI”? Nie ma tam chodnika, a ludzie idą ulicą.

Ad. 21

W planie budżetu miasta na 2012 rok umieszczono zadanie dotyczące budowy chodnika i ciągu pieszo – rowerowego w ulicy Okólnej od ulicy Kordeckiego do ulicy Czarnieckiego. Wykonanie tego zadania rozwiąże przedstawiony problem.

22. Drogi na Pruślinie

Panie Prezydencie pytanie odnośnie ulic na Pruślinie. Kiedy zacznie się budowa kanalizacji i utwardzenie dróg? Prawą stroną ulicy Grabowskiej już dawno można przejść suchą nogą. Co z lewą stroną ulicy Grabowskiej i z ulicami Klubową, Sportową i Świetlicową.

Ad. 22

Realizacja budowy dróg w północnej części osiedla Pruślin możliwa będzie po wykonaniu kolektora deszczowego w tzw. „ulicy Kolektorowej”, który umożliwi zrzut wód opadowych. Na 2012 rok planowane są prace projektowe dotyczące części ulic tego rejonu. ( o przyczynach sytuacji szerzej w odp. 11)

23. Zima

Jak służby miasta są przygotowane do sezonu zimowego?

Ad. 23

Zakres przygotowań do sezonu zimowego w znaczący sposób nie różni się od lat ubiegłych Podpisano umowy z wykonawcami robót zimowego utrzymania. Na bieżąco jesl monitorowana sytuacja meteorologiczna celem ewentualnego uruchomienia akcji zimowej Stałym utrzymywaniem w II lub III standardzie zimowego utrzymania objęta jest połowa ulic gminnych (około 100 km), pozostałe drogi odśnieżane będą interwencyjnie.

 MZGM:

 24. Czy w spółce MZGM doszło do łamania regulaminu spółki przez dopuszczenie do nepotyzmu? Czy prawdą jest zatrudnienie osobistego zięcia prezesa p. Pawła Wrembla oraz swojego siostrzeńca p. Adama Szczepaniaka na eksponowanych stanowiskach z dobrą pensją? Czy prawdą jest zatrudnienie na stanowisku sekretarki prezesa siostry syna żona?

Ad .24

Z wyjaśnień przedstawionych przez Zarząd Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. wynika, że zatrudnianie osób bliskich nie jest ujęte w regulaminie Spółki, niemniej jednak sposób zatrudniania pracowników Spółki – z punktu widzenia ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych – nie narusza art. 26 ww. ustawy.

25. Zgodnie z regulaminem spółki członkowie zarządu winni posiadać wyższe wykształcenie. Chcę spytać czy pan wiceprezes Kraszkiewicz posiada wyższe, jeżeli tak to jakie i od kiedy. Proszę podać również okres od którego zajmuje wspomniane stanowisko.

Ad. 25

W oparciu o wyjaśnienia przedstawione przez Zarząd Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. informuję, że Pan Janusz Kraszkiewicz ma wykształcenie wyższe.

26. Dlaczego pan Jakub Szczurek jest kierownikiem działu w MZGM? W regulaminie spółki zapisano, że kierownik działu powinien mieć wykształcenie kierunkowe i minimum 7 lat praktyki, a skoro pan Szczurek liczy sobie zaledwie 25 lat, to skąd ma mieć 7 lat praktyki zawodowej? Co na to pan prezydent miasta?

Ad. 26

Z wyjaśnień przedstawionych przez Żarząc Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. wynika, że Kierownik Działu Administracji i Utrzymania Budynków ma wyższe wykształcenie i wszystkie niezbędne uprawnienia do pracy na tym stanowisku.

POZOSTAŁE:

27. Czy Pan Jarosław Urbaniak będzie Naszym Prezydentem do końca kadencji? Czy może Pan Nas zapewnić, że nie wystartuje Pan w wyborach do Europarlamentu?

Ad. 27

Zostałem wybrany na czteroletnią kadencję Prezydenta Miasta.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx