Wiadukt odolanowski nabiera barw

Udostępnij
Tweet

Ponad dwa tygodnie trwa już modernizacja wiaduktu odolanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Obiekt ostatni remont przeszedł w latach 80 – tych. Koszt prac to ponad 10 milionów złotych.

– Gdyby nie pieniądze unijne przyznane Wojewódzkiemu Wielkopolskiemu Zarządowi Dróg w Poznaniu nie byłoby rozpoczęcia modernizacji tego wiaduktu. A modernizacja jest niezbędna – mówi o tym ekspertyza wykonana w latach dziewięćdziesiątych. Elementy, które widzimy przechodząc lub przejeżdżając przez wiadukt są w bardzo dobrym stanie, natomiast fatalnie wygląda cała konstrukcja pod spodem wiaduktu. To był tak naprawdę to ostatni dzwonek, aby ten remont przeprowadzić – podkreśla Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Remont przewiduje m.in. usunięcie urządzeń obcych, podwieszonej sieci trakcyjnej PKP i podniesienia całej konstrukcji na wysokość około 2 metrów. Następnie z mostu zostaną usunięte wszystkie nawierzchnie, warstwy, jezdnia i chodniki, konstrukcja zostanie oczyszczona. Wtedy ocenie zostaną poddane poszczególne elementy.

Konstrukcja górna wiaduktu jest już częściowo pomalowana – odcieniem Karminrot. Barierki będą w innym kolorze, niebieskim – Azurblau. Ulica Odolanowska jest drogą wojewódzką.

Za remont wiaduktu odpowiada Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Koszt inwestycji to ok. 10 milionów złotych. ¾ tek kwoty to środki unijne z WRPO przyznane dla Ostrowa Wielkopolskiego przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Remont blisko stuletniego mostu Odolanowskiego planowany był od dawna. Pierwsza modernizacja wiaduktu miała miejsce około 1943 roku. Ostatni remont przeszedł w latach 80 – tych.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy wykonawca prac i WZDW w Poznaniu prace powinny zakończyć się nie później niż do połowy stycznia 2013 roku.

Przejście dla pieszych będzie czynne do 13 sierpnia 2012 roku. W czasie remontu wiadukt – znajdujący się na drodze wojewódzkiej 445 – będzie całkowicie nieprzejezdny.

Po wyłączeniu mostu z ruchu mieszkańcy osiedli: Zębców, Nowe Parcele i Osiedla Odolanowskiego do centrum miasta dostaną się wiaduktem przy ulicy Brzozowej, Osiedlowej, Parkowej bądź ulicą Krotoszyńską. 

CZYTAJ  Strażacy wyciągali z lodu

 – Przejście dla pieszych będzie utrzymane przez cały okres trwania inwestycji z wyjątkiem sierpnia, kiedy obiekt będzie podniesiony, czyli około 2 – 3 tygodnie – wyjaśnia Michał Błaszkowski, kierownik robót.

Modernizacja mostu oznacza zmianę tras niektórych linii autobusowych. I tak od sobotniego wieczoru, tj. 30 czerwca 2012 roku, autobusy nr: 2, 11, 16, 25 i 27 będą korzystać z objazdów.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx