RZZO = podatek od śmieci

Radni Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej podjęli uchwałę o zbyciu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski udziałów w spółce Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów Spółka z o.o. Sesja odbyła się 13 września 2012 r.

Radni wyrazili zgodę na zbycie udziałów zainteresowanych gminom, które zadeklarowały chęć uczestniczenia w realizacji projektu polegającego na rozbudowie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim oraz wyraziły chęć powierzenia realizacji swoich zadań własnych RZZO w Ostrowie wielkopolskim.

Są to: Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce (1 udział), Gmina i Miasto Raszków (1 udział), Gmina Ostrów Wielkopolski ( 1 udział), Gmina Sieroszewice ( 1 udział) oraz Związek Gmin Zlewni Górnej Baryczy ( 1 udział).

– Dostosowujemy gospodarkę odpadami do wzorców z Unii Europejskiej. Głównym celem jest zniknięcie nielegalnych składowisk śmieci oraz położenie większego nacisku na segregację i odzysk. Każdy obywatel będzie płacił podatek śmieciowy, a Gmina Miasto będzie miała obowiązek zagospodarować jego odpady. Nie będzie tak jak w tej chwili – że albo ktoś chce albo nie chce płacić za wywóz odpadów. Każdy będzie musiał zapłacić podatek, a gmina będzie musiała od każdego śmieci odebrać – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– To proces, który trwa od lat czyli opłaty śmieciowe, kary środowiskowe, czyli zmusza się zarówno firmy, które się tym zajmują, miasta, gminy, ale także każdego obywatela do tego, aby śmieci nie był to jeden wielki wór, do którego wrzuca się wszystko. Odpady należy segregować i odzyskiwać. Część inwestycji została już zrealizowana na terenie składowiska przy ul. Staroprzygodzkiej to m.in. płyta do kompostowania w systemie otwartym. Na dokończenie wszystkich inwestycji potrzeba jeszcze około 30 milionów złotych, stąd wniosek aplikacyjny o dotację z Unii Europejskiej – dodaje Andrzej Strykowski, prezes ZOiGO MZO SA w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  Majostaszki, dzień I - fotorelacja (aktualizacja)

– Budowa zakładu to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i potężna inwestycja finansowa – mówi Prezes spółki Holdikom SA Dariusz Kowalski. – A RZZO musi powstać, bo zgodnie z przepisami unijnymi musimy zmniejszyć ilość składowanych odpadów i z roku na rok coraz więcej odpadów ma być przetwarzanych. Na potrzeby przygotowania dokumentacji aplikacyjnej zleciliśmy opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla przedmiotowej inwestycji, który stanie się podstawą do uruchomienia przetargu na rozbudowę RZZO w trybie „zaprojektuj – wybduj”.

Przyjmowanie i zatwierdzanie uchwał ma związek z rozpoczętym procesem aplikacyjnym o środki pomocowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (działanie 2.1 Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych) i preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

– Wniosek o dotację został złożony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dnia 20 sierpnia br. Montaż finansowy projektu poza dotacją na poziomie 13 mln zł obejmuje także preferencyjną pożyczkę z WFOŚiGW w kwocie 18 mln zł. Choć posiadamy już wstępną promesę na otrzymanie pożyczki, trwająca aktualnie weryfikacja wniosku o dotację może potrwać nawet do końca bieżącego roku – dodaje Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim.

1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowa ustawa o odpadach. Ustawa ta nakazuje likwidację indywidualnych umów na wywóz śmieci, które mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zawierali dotąd z firmami wywożącymi odpady.

Od połowy 2013 r. zadanie to przejmie miasto, które stanie się odbiorcą odpadów z prywatnych posesji. Zmiany w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi wymusza znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy będą zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Właściciele tych nieruchomości zostaną zobowiązani do ponoszenia na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

CZYTAJ  Strażacy świętowali w Ostrowie
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx