W Jankowie będzie bezpieczniej

Powiat Ostrowski i Gmina Przygodzice wspólnie sfinansują budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg w Jankowie Przygodzkim. Oznakowanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na tym ruchliwym i dość skomplikowanym przecięciu dróg.

Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu dróg nr 5327P i 5329P w miejscowości Janków Przygodzki.

– To skrzyżowanie to część popularnej drogi, z której często korzystają m.in. rowerzyści jadący do i z Antonina. Ruch samochodów w tym rejonie wzmógł się jeszcze bardziej po wybudowaniu przez samorząd Przygodzic nowej drogi łączącej się z ul. Staroprzygodzką w Ostrowie. Dzięki współpracy z władzami Przygodzic: Wójtem Krzysztofem Rasiakiem i Przewodniczącym Rady Andrzejem Baraniakiem i cała Radą Gminy ten problem powinien niebawem zostać rozwiązany – mówi starosta Paweł Rajski.

Realizacja zadania wynika z potrzeby poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu kołowego i pieszego na skrzyżowaniu. Droga z pierwszeństwem przejazdu przebiega ulicami: Długą i Ostrowską. Łuk drogi na skrzyżowaniu w ciągu tych ulic powoduje znaczne ograniczenie widoczności dla kierujących pojazdami wjeżdżającymi na skrzyżowanie z ulicy Zębcowskiej.

Światła to nie pierwsza inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo na tej drodze.

W latach ubiegłych poprawiono bezpieczeństwo uspakajając ruch za pomocą wysepki na włączeniu ulicy Szkolnej. Dodatkowo, w celu poprawy widoczności,  zastosowano lustra drogowe. Po wykonaniu przez Gminę Przygodzice nawierzchni bitumicznej na ulicy Zębcowskiej znacznie wzrosło natężenie ruchu na tym wlocie i dotychczasowe rozwiązania okazały się niewystarczające. Dlatego docelowym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu jest wykonanie sygnalizacji świetlnej, która poprawi warunki ruchu i bezpieczeństwo uczestników ruchu – wyjaśnia Piotr Śniegowski.

Sygnalizacja obejmie również przejścia dla pieszych co jest szczególnie ważne ze względu na bliską lokalizację szkoły i przedszkola. Dzięki zastosowaniu detektorów wykrywających nadjeżdżające pojazdy oraz przycisków dla pieszych sygnalizacja będzie się dynamicznie dostosowywać do potrzeb wynikających z natężenia ruchu pojazdów i pieszych.

CZYTAJ  2 osoby uwięzione po wypadku

Zadanie wykonane zostanie w IV kwartale tego roku. Koszt realizacji przedsięwzięcia, który wynosi 250 tys. zł., zostanie sfinansowany po połowie przez obu partnerów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx