Bieg Uliczny Niepodległości za nami

414 zawodników wzięło udział w 50. Jubileuszowym Międzynarodowym Biegu Ulicznym Niepodległości. Bieg rozegrany został w niedzielę 28 października 2012 roku.

Trasa biegu- posiadająca atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – liczyła 10 kilometrów. Biegi młodzieżowe rozpoczęły się ostrowskim rynku, podobnie jak start do biegu głównego.

W tegorocznym biegu wśród mężczyzn zwyciężył Eugeniy Palonikow z Mińska, natomiast wśród kobiet najlepsza okazała się Svetlana Kudelicz z Mińska. Przed rokiem zwyciężył Michał Kaczmarek z WKS-u Grunwald Poznań, a wśród kobiet pierwsza linię mety minęła Swietłana Kougan z Białorusi.

W ostatnich latach zwycięzca zmienia się w każdym biegu. W przeszłości Bieg Niepodległości wygrywali seryjnie m.in. Tadeusz Rutkowski (łącznie 6 zwycięstw) czy Sławomir Majusiak – najbardziej utytułowany lekkoatleta z Ostrowa. Majusiak jest jednocześnie ostatnim ostrowianinem, który wygrał Bieg Niepodległości. Triumfy święcił w najlepszych latach swojej kariery. Trzykrotnie wygrywając ten tradycyjny bieg w latach 1988-1990.

Najlepsze trójki w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały pamiątkowe puchary oraz statuetki. W kategorii open kobiet i mężczyzn najlepsze 5 osób otrzymało także nagrody finansowe. Zwycięzca kategorii open kobiet i mężczyzn dodatkowo otrzymał nagrodę rzeczową – klimatyzator marki LG, ufundowany przez ostrowską firmę ICE-MAT Chłodnictwo.

Puchary oraz nagrody wręczyła Marlena Maląg Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.