Usuwanie azbestu podsumowane

Udostępnij
Tweet

Ponad 600 ton wyrobów zawierających azbest usuniętych zostało w 2012 r. w Powiecie Ostrowskim w ramach specjalnego programu, w którym uczestnicy mogli otrzymać 100 proc. dofinansowania kosztów demontażu, usuwania, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających tę szkodliwą dla ludzkiego zdrowia substancję.

W listopadzie 2012 roku została zakończona trzecia edycja programu  „Usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu powiatu ostrowskiego”. Celem programu była likwidacja wyrobów zawierających azbest. Likwidację wyrobów zawierających azbest koordynował Powiat Ostrowski jako zadanie realizowane wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, t.j. Gminą i Miastem: Nowe Skalmierzyce, Odolanów i Raszków, Gminami: Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie, Ostrów Wielkopolski i Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski. W programie wzięły udział: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe oraz członkowie Polskiego Związku Działkowców. Na montaż finansowy przedsięwzięcia składały się środki finansowe pochodzące z budżetu powiatu i gmin oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z udziałem środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.   

W ramach programu udało się usunąć blisko 610 Mg (ton) wyrobów azbestowych na łączną kwotę 274 384,30 zł które zostały unieszkodliwione na składowisku odpadów niebezpiecznych w Koninie. Tegoroczny program obejmował działania polegające na demontażu i usuwania wyrobów azbestowych. Największa ilość szkodliwego azbestu, blisko 200 Mg, została usunięta z terenu gminy Nowe Skalmierzyce. Do programu zgłosiły się 223 podmioty, z czego największa ilość z terenu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Osoby biorące udział w programie otrzymały dofinansowanie w wysokości 100 % kosztów demontażu, usuwania, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest.

Wykonawcą robót polegających na demontażu wyrobów zawierających azbest była firma FHU Elżbieta Perz z Ostrowa Wielkopolskiego.Firma ta posiada wszystkie niezbędne zezwolenia oraz profesjonalne zaplecze techniczne i organizacyjne pozwalające należycie wykonywać prace demontażowe i rozbiórkowe. Wykonawca robót dokonywał demontażu lub usunięcia wyrobów azbestowych, prawidłowo je zabezpieczał oraz transportował na składowisko odpadów niebezpiecznych w Koninie.  

CZYTAJ  Nie żyje uczennica

W trosce o środowisko naturalne Powiat Ostrowski zamierza kontynuować  podjęte w roku 2010 działania zmierzające do likwidacji jak największej ilości azbestu. Szczegóły realizacji programu w roku 2013 zostaną podane w późniejszym terminie.   

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx