Pierwsza pomoc to nic strasznego

Ponad 1800 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w programie profilaktycznym z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponad połowa uczniów, która zdecydowała się, by przy tej okazji oznaczyć sobie grupę krwi otrzymała specjalne karty życia.

Od października do grudnia 2012 r. w szkołach ponadgimnazjalnych realizowany był program profilaktyczny finansowany z budżetu Powiatu Ostrowskiego. Na ten cel przeznaczono ponad 53 tys. złotych,  a realizatorem Programu był Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim, którego wyłoniono w drodze konkursu.

Podsumowanie programu odbyło się 20 lutego 2013 r w I Liceum Ogólnokształcącym. W spotkaniu udział wzięli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, Przewodniczący Komisji Zdrowia Rady Powiatu Tomasz Ziąbka, Wojciech Kornaszewski ratownik medyczny, który realizował cykl szkoleń, Marek Lewicki Dyrektor I LO oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Przemysław Krysztofiak i  Aneta Błaszczuk z Referatu Zdrowia ostrowskiego Starostwa.

* dsc_0153.jpg 

– Bardzo często zanim dojedzie lekarz przy osobie potrzebującej jesteśmy my. To sytuacja szczególnie stresująca, w której człowiek zapomina się czasem nawet numeru telefonu na pogotowie. Tymczasem dla poszkodowanego każda minuta może zadecydować o tym, że albo udzielimy pomocy, albo rozegra się dramat. Dlatego tak bardzo chcieliśmy wyposażyć was w umiejętność, że kiedy znajdziecie się w takiej sytuacji to nie pozostaniecie bezradni tylko będziecie wiedzieć co i jak robić – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

* dsc_0145.jpg

Realizujący szkolenie Wojciech Koranszewski chwalił młodzież za otwartość i aktywność w programie. Przekonywał, że wiedza przedmedyczna to także poczucie większego bezpieczeństwa dla każdego.

– Pamiętajcie, że pierwsza pomoc nie dotyczy tylko sytuacji, kiedy trzeba pomóc komuś, kto leży na ulicy. Tak samo tej pomocy wy możecie potrzebować. Wtedy warto mieć koło siebie kogoś kto tej pomocy potrafi udzielać – powiedział W. Kornaszewski.

CZYTAJ  Pożar przy domu. Zadymienie widoczne z daleka

* dsc_0079.jpg

* dsc_0157.jpg

* dsc_0216.jpg

W ramach programu oznaczono także grupę krwi. Zdecydowało się na to ok. 60 proc. wszystkich uczniów uczestniczących w szkoleniu.

– Dziś otrzymaliście certyfikaty i karty życia. Myślę, że karta to fajny gadżet i praktyczny nośnik informacji, który powinien znaleźć się w każdym portfelu czy damskiej torebce. Wpiszecie na niej wasze dane, m.in. grupę krwi. Dla służb medycznych będzie to w razie potrzeby bardzo pomocna wskazówka – powiedział P. Rajski.

Tematyka programu obejmowała zagadnienia z zakresu: pierwszej pomocy w złamaniach, ranach, oparzeniach w przypadkach szczególnych jak utonięcia, zasłabnięcia, porażenia czy zadławienia, a także zatrzymaniu krążenia i oddychania.

Czas Programu dla jednej grupy wynosił 2 h. Zajęcia teoretyczne, prowadzone były w grupach 20-30 osobowych, natomiast zajęcia praktyczne w grupach 10-15 osobowych.

– Nikt w tak krótkim czasie nie jest was w stanie nauczyć pierwszej pomocy. Wiedza ratownika medycznego to są trzy lata studiów Po kilku godzinach szkolenia z nikogo nie zrobi się ratownika, ale pokaże się coś znacznie ważniejszego i pozytywnego, że pierwsza pomoc to nic strasznego. Wierzcie, że kiedy ratuje się komuś życie to jest rzecz która dodaje człowiekowi skrzydeł – powiedział W. Kornaszewski.

Tomasz Ząbka pytany czy program będzie kontynuowany odparł, że Komisja Zdrowia skierowała już stosowny wniosek w tej sprawie.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx