Postępowanie w sprawie sprowadzenia z Chin ponad 500 zabawek niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami, przeprowadzili policjanci z wydziału przestępstw gospodarczych ostrowskiej komendy. Regulacje prawne w tym względzie określa Ustawa o systemie oceny zgodności.
Zawiadomienie w tej sprawie złożyła Państwowa Izba Handlowa. W trakcie postępowania, policjanci ustalili, że 42-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego, zajmował się sprowadzaniem i dystrybucją zabawek. W grudniu 2011 roku jego firma sprowadziła z Chin w sumie ponad 500 sztuk lalek, które zgodnie z obowiązującymi wymogami nie posiadały zarejestrowanej nazwy i znaku towarowego oraz adresu kontaktowego producenta. Mężczyzna tłumaczył się, że w momencie zawierania umowy nie wprowadzono jeszcze stosownych przepisów w tym zakresie. Jednakże jak wykazało dochodzenie, w momencie wprowadzania zabawek do obrotu, pojawiły się już odpowiednie ustawowe przepisy, co zostało przez dystrybutora zabawek przeoczone.
Zgodnie z art. 45 ustawy o systemie oceny zgodności, powyższe przestępstwo zagrożone jest karą grzywny. Dystrybutor zabawek niezwłocznie też dopełnił wszelkich formalności związanych z właściwym oznakowaniem towaru.


![Niezwykły spektakl na niebie. Księżyc przesłonił słońce [ZDJĘCIA] 1000170434](https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2026/08/1000170434-179x300.jpeg)


