Majostaszki 2013 – program

Koncerty zespołów Big Cyc, Czarno Czarni oraz Brathanki, bicie rekordu Guinessa w grze na największym bębnie świata, festiwal pierogów i jabłecznika – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na ostrowian podczas tegorocznych majostaszków. Festyn miejski odbędzie się 11 i 12 maja 2013 roku w Parku Miejskim.

Gwiazdą imprezy będzie zespół Big Cyc, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia i który jest twarzą kampanii wizerunkowej miasta. Koncert grupy oraz gościnnie występujących artystów – Jarka Janiszewskiego, Andrzeja Kraińskiego oraz Jacka Bryndala odbędzie się w Parku Miejskim w niedzielę 12 maja o godzinie 19.45.

– W drugim dniu festynu na scenie wystąpi także związany z Big Cycem zespół Czarno – Czarni. Niedzielne koncerty zakończą się festiwalem sztucznych ogni. W sobotę będzie natomiast bardziej folkowo – usłyszymy zespół Brathanki oraz grupę Ciupaga – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Tegoroczny festyn to także atrakcje kulinarne.

Okolice Parku Miejskiego będą zaaranżowane tak jak podczas zeszłorocznych dożynek diecezjalnych. Będą stoiska handlowe z tradycyjnymi wyrobami kuchni regionalnej, na których nabyć będzie można nabyć miód, sery, wędliny, a także z przysmakami z całego świata. Stoiska rozstawione będą wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich, która będzie zamknięta dla ruchu. Nowością będzie festiwal pierogów i jabłecznika, w którym na najlepszy specjał kuchni będą rywalizować mieszkańcy miasta. Oferta dla restauratorów została już wysłana.

 – Jabłecznik jest kultowym ciastem Ostrowa Wielkopolskiego, także konkurencja powinna być zacięta. Każdy może zgłosić swój udział w konkursie – stosunkowo wcześniej – do organizatorów imprezy – mówi Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Podczas tegorocznych majostaszków odbędzie się próba bicia rekordu Guinessa w grze na największym bębnie świata. Dzisiejszy rekord to 123 osoby.

Bęben wystawiony będzie w sobotę od godziny 14.00. Będą prowadzone warsztaty, podczas których będzie można nabyć umiejętności gry na bębnie. Oprócz tego, pojawi się także 40 mniejszych bębnów. Około godziny 17.50 bęben da o sobie szczególnie znać – będzie to uroczysty znak otwarcia festynu. Próba bicia rekordu odbędzie się o godzinie 20.00 – mówi Ewa Matecka, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury.

CZYTAJ  Wypadek na Ledóchowskiego i Strzeleckiej

 W ramach imprezy obędzie się także kiermasz organizacji pozarządowych. Organizacje – na specjalnych stoiskach – zaprezentują swoją działalność. Na Alei Powstańców Wielkopolskich, która podczas dwóch dni festynu będzie zamknięta dla ruchu samochodowego, będzie zorganizowana motoaleja. Na parkingu przy Urzędzie Miejskim prezentować się będą natomiast stare auta oraz zabytkowe sikawki konne. Dodatkowo, na ulicy Radłowskiej 10 będzie można uczestniczyć w konkursach i wyścigach kartingowych.

Jak co roku, w organizację festynu włączyły się ostrowskie szkoły podstawowe i gimnazja, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego.

W pierwszym dniu odbędą się zabawy – od czasów naszych babć i dziadków, przeplatane nauką zumby. Drugiego dnia, w stulecie debiutu literackiego Juliana Tuwima, Młodzieżowy Dom Kultury będzie wystawiał działania parateatralne związane z wierszem „Lokomotywa”. Te działania odbędą się tematycznie – wokół lokomotywy w Parku Miejskim – wyjaśnia Marlena Maląg Zastępca Prezydenta.

Na czas trwania festynu zamknięta zostanie Al. Powstańców Wielkopolskich i wiele spośród planowanych atrakcji będzie zlokalizowanych na placu przed Urzędem Miejskim, na samej alei oraz na parkingu przy kinie Komeda.

Parkingi dla przyjezdnych zostaną wyznaczone przy Stadionie Miejskim oraz przy ZUSie.

W sobotę i niedzielę Miejski Zakład Komunikacji uruchomi dodatkowe linie oznaczone symbolem „O”, które zagwarantują mieszkańcom Ostrowa dogodny powrót do domów po zakończeniu festynu. Autobusy będą kursowały na dwóch dużych trasach: Kompałły – Pruślin – Wenecja – Lotnicza oraz Kompałły – Przeskok – Zacharzew – Bema (cmentarz).

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx