Władze pochwaliły się inwestycjami

Sześć przystanków zaplanowano na trasie piątego już objazdu inwestycji. Z zaproszenia prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego do udziału w tradycyjnym pierwszomajowym objeździe skorzystało około 600 osób. W trasę wyruszyło dziesięć autobusów w dwóch turach o godz. 9.00 i 12.00. – Cieszę się, że są ostrowianie, którzy chcą na własne oczy zobaczyć na co idą miejskie i zewnętrzne pieniądze. Cieszę się również, że mamy takie inwestycje, którymi już teraz możemy się pochwalić. Większość pokazywanych inwestycji powstaje dzięki środkom zewnętrznym, nie tylko unijnym – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.

Objazd rozpoczął się od największej od lat kanalizacyjnej inwestycji. To kanalizowanie Północnego osiedla Pruślin. – Tak jak zapowiadałem  prace w tej kadencji się rozpoczęły, ale to potężne przedsięwzięcie, dlatego  trzeba je etapować – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.
W części osiedla Pruślin pierwszym etapie PWiK Wodkan SA zbuduje blisko 4,2 km sieci kanalizacji sanitarnej w pięciu ulicach. Koszt tej inwestycji to blisko 5 milionów złotych. Przepompownia ścieków powstanie w rejonie ulicy potocznie zwanej dziś KL – to nowa ulica równoległa do ulicy Grabowskiej, w której do końca wakacji powstanie kolektor zbiorczy. Miejski Zarząd Dróg będzie kładł w ulicach kanalizację deszczową.
Dopiero po zakończeniu wszystkich prac można mówić o utwardzeniu dróg – podkreśla Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. W ciągu kilku lat powstanie ponad 11 kilometrów kanałów sanitarnych i deszczowych oraz ponad 10 kilometrów dróg.

Mieszkańcy przejechali wyremontowanym wiaduktem odolanowskim, zobaczyli także budowany odcinek ul. Sadowej i planowaną do przebudowy ulicę Brzozowa wraz z wiaduktem.
Ulica Sadowa powstaje na długości 1,04 km wraz z wiaduktem nad torami kolejowymi jako przedłużenie ul. Strzeleckiej i połączenie z drogą krajową nr 11/25 (ul. Wrocławska).  W ciągu całego pasa drogi powstaje m.in. ciąg pieszo-rowerowy, kanalizacja deszczowa, sieć energetyczna i sieć gazowa.

Koszt prac to blisko 9 milionów złotych. Inwestycja jest dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej – dodaje M.Wieruchowski.

Kolejną ważną dla miasta inwestycją drogową będzie przebudowa ciągu drogowego ulic: Brzozowej, Siewnej i Długiej o długości ogółem ok. 1,3 km oraz wiaduktu kolejowego nad ulicą Brzozową. Na realizację również i tego przedsięwzięcia miastu udało się pozyskać środki europejskie.

Projekt został bowiem przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego włączony do Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 jako inwestycji o szczególnym znaczeniu dla naszego województwa – dodaje Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Realizację  inwestycji zaplanowano na II połowę 2013 roku, a jej zakończenie na jesień 2014 r. Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 15 mln zł, z którego ponad 10 mln to środki unijne.

Podczas objazdu mówiono także o budowanym zjeździe z ronda przy ul. Wrocławskiej na dawne tereny przemysłowe ZNTK.

CZYTAJ  Nie żyje piłkarz

Na dziś zaledwie są tam zaledwie dwa wąskie wyjazdy. Takie karkołomne rozwiązanie komunikacyjne nie sprzyja lokowaniu się nowych firm na tym terenie. Stąd starania miasta w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu o uzyskanie zgody na stworzenie dodatkowego zjazdu z ronda Miast Partnerskich. Już widać efekty tego planowanego skomunikowania tych terenów. A w ostatnich dwóch latach na terenach ZNTK pojawiły się dwie nowe firmy – Mikroma SA i Hydro-Gama. Działa także Specjalna Podstrefa Ekonomiczna a w jej ramach trzy zakłady produkcyjne – podkreślał Prezydent Jarosław Urbaniak.

Ważnym punktem  na trasie pierwszomajowego objazdu był teren, na którym jeszcze w tym roku stanie hala, prototypownia i laboratoria w ramach Parku Technologicznego Delphi.
Spółka Delphi Polska Park Technologiczny Sp. z o.o. s.k ma szanse otrzymać unijne dofinansowanie na budowę hali, stworzenie laboratorium badawczego oraz budowę prototypowni. Na terenie parku będziemy prowadzić działalność badawczo – rozwojową – mówił mieszkańcom podczas objazdu Dariusz Adamek, dyrektor operacyjny Delphi Thermal w Europie, prezes Delphi Poland

Budowa parku technologicznego to zielone światło dla inwestorów, to szansa na utrzymanie istniejących miejsc pracy i powstawanie kolejnych – mimo kryzysu w branży motoryzacyjnej – mówi Prezydent Jarosław Urbaniak.

Budowa ponad 3-tysięcznej hali oraz budynku socjalno – biurowego przy ulicy Spichrzowej ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji pochłonie blisko 30 milionów złotych. 9,5 miliona złotych to pożyczka bezzwrotna, o którą aplikowała spółka przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Dziś w zakładzie Delphi jest około 1400 miejsc pracy, w tym pracuje tutaj blisko 100 inżynierów. W Ostrowie, na potrzeby przemysłu samochodowego i nie tylko, produkuje się wymienniki ciepła m.in moduły chłodzenia silników i klimatyzatory.

Objazd był także okazja do pokazania projektu przebudowy Starej Biblioteki w Ostrowie.
Pieniądze unijne są, umowa podpisana dwa tygodnie temu, teraz ogłoszony zostanie przetarg i ruszą prace przy tym zabytkowym obiekcie – mówiła Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, kierownik Biura Pozyskiwania Środków Zewnętrznych w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Budynek będzie przeznaczony przede wszystkim na działalność kulturalną i restauracyjną – dodaje Ewa Matecka, dyrektor OCK.

Oddanie do użytku Starej Biblioteki planowane jest jesienią 2014 r. Podczas objazdu inwestycji miejskich mieszkańcy mogli zobaczyć inwestycje realizowane przy szkołach miejskich. Jedną z prezentowanych była powstająca sala sportowa przy SP 11. Drugą inwestycją szkolną pokazaną podczas pierwszomajowego objazdu w Ostrowie Wielkopolskim była rozpoczęta już budowa boiska przy Gimnazjum nr 1.

–  Pełnowymiarowa hala sportowa będzie miała pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę i tenis. Koszt budowy sali to ponad 5 milionów złotych. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to połowa 2014 r. – wyjaśniał Stanisław Krakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Z kolei na tyłach gimnazjum powstaje nowoczesne boisko do piłki nożnej z trawy syntetycznej.

CZYTAJ  Uroczystość 3 maja - fotorelacja

Oprócz boiska powstanie 4-torowa bieżnia lekkoatletyczna oraz skocznia w dal. W ramach inwestycji zostaną wybudowane areny lekkoatletyczne m.in. do skoku wzwyż. Gimnazjum nr 1 będzie miało także odnowioną elewację – mówi Marlena Maląg, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Część środków na realizację inwestycji pn. „Realizacja elewacji budynku Gimnazjum nr 1 oraz budowa boiska sportowego w Ostrowie Wielkopolskim” pochodzi z niskooprocentowanej pożyczki unijnej w ramach inicjatywy JESSICA. Koszt budowy boiska to ponad 1,5 miliona złotych.

Na trasie inwestycyjnego pierwszomajowego objazdu nie mogło zabraknąć sztandarowej inwestycji powiatu, realizowanej także dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, a mianowicie kompleksu przychodni przyszpitalnej wraz z powstającym oddziałem kardiologii.

Po raz drugi na trasie objazdu pokazujemy ważną także dla mieszkańców miasta inwestycję, finansowaną i realizowaną przez powiat ostrowski – przyszpitalną przychodnię, w której do września br. powstanie oddział kardiologiczny – wyjaśnia starosta Paweł Rajski.

Oddział Kardiologiczny obecnie to plac budowy. Rozległa przestrzeń na pierwszym piętrze przychodni specjalistycznej jest dzielona na poszczególne pokoje i pracownie kardiologiczne. Jednak już we wrześniu mają tu trafić pierwsi pacjenci. Oddział o wysokim standardzie będzie konkurował z najlepszymi tego typu ośrodkami w Wielkopolsce. Będzie w nim 35 łóżek, w tym 10 tzw. intensywnego nadzoru kardiologicznego. W jednym miejscu swoje lokum mieć będą wszystkie pracowanie: hemodynamiki, elektrofizjologii, prób wysiłkowych, kontroli stymulatorów. Na parterze zlokalizowane są poradnie kardiologiczne dla dorosłych i dzieci. Rocznie do ostrowskiego szpitala trafia ponad 500 osób z zawałami serca.

W objeździe inwestycji oprócz przedstawicieli samorządu miejskiego, pracowników Urzędu Miejskiego uczestniczyli także przedstawiciele spółek komunalnych m.in. MZK zachęcając do wypełniania wniosków na Ostrowski Bilet Elektroniczny.

Ostrowski Bilet Elektroniczny to plastikowa, elektroniczna karta bezstykowa, którą należy najpierw doładować jak wirtualną portmonetkę, a następnie przyłożyć do specjalnego czytnika w autobusie – przy wsiadaniu i przy wysiadaniu z autobusu.

Do tej pory wydaliśmy ponad 10 tysięcy biletów. Dodatkowo, istnieje możliwość posiadania na jednym e-bilecie: biletu okresowego (miesięcznego) oraz biletów jednorazowych (elektronicznej portmonetki). Zakupione, a niewykorzystane środki znajdujące się na karcie, mogą być wykorzystane w każdej chwili. Przejazd z biletem elektronicznym na terenie miasta jest tańszy. E-bilety wydawane są bez opłat – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes MZK SA.

Objazd po samorządowych inwestycjach organizowany jest przez Urząd Miejski od pięciu lat przy współpracy spółek miejskich i od dwóch lat – starostwa powiatowego. W dwóch turach sprzed Urzędu Miejskiego w dwugodzinną trasę wyjechało10 autobusów.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx