Zobacz inwestycje oświatowe 2013

Udostępnij
Tweet

21 inwestycji mniejszych i dużych  wykonał samorząd Ostrowa Wielkopolskiego w placówkach oświatowych. Budowa boiska przy Gimnazjum nr 1, termomodernizacja trzech szkół oraz renowacja placów zabaw – to tylko niektóre ze zrealizowanych podczas tegorocznych wakacji zdań.

Jedną z inwestycji, na którą miasto uzyskało  dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej była „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej miasta Ostrowa Wielkopolskiego”.  Prace odbywały się w Szkole Podstawowej nr 5, Zespole Szkół Spółdzielni Oświatowej oraz w Szkole Podstawowej nr 11. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 2 460 900 złotych, w tym dotacja 720 900 złotych.

Jak podkreśla Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego termomodernizacja ostrowskich placówek oświatowych to jedno z priorytetowych zadań inwestycyjnych realizowanych przez samorząd Ostrowa Wielkopolskiego.

Prace objęły najczęściej zmiany zarówno w systemach ogrzewania i wentylacji, jak i strukturze budynku oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę. Zadanie to w rezultacie pozwala stosunkowo obniżyć koszty za ciepło i za wodę – wyjaśnia Jarosław Urbaniak Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Ważną zadaniem była renowacja elewacji budynku Gimnazjum nr 1. Inwestycja  była finansowana z niskoprocentowej pożyczki Jessica. W ramach prac wykonano, m.in. renowację ścian parteru, I i II piętra, renowację kominów, elementów architektonicznych oraz schodów wejściowych i drzwi zewnętrznych. Koszt prac to około 505 tys. złotych.

– W placówce  zmodernizowano także dach. Na to zadanie przeznaczono około 28 tysięcy złotych – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Stanisław Krakowski.

Przy Gimnazjum nr 1  powstało także  nowoczesne boisko do piłki nożnej z trawy syntetycznej, z poliuretanową bieżnią, skocznią w dal, a także oświetleniem i ogrodzeniem według najnowszych standardów. Uroczyste otwarcie inwestycji zaplanowano na 25 września 2013 roku.  Otwarcie boiska zostanie połączone z Ostrowskim Festiwalem Sportu, podczas którego zaprezentują się ostrowskie kluby sportowe.

–  Koszt budowy boiska  to około 1 milion 145 tysięcy złotych, z czego 85 % to niskoprocentowa pożyczka w ramach programu Jessica – dodaje Prezydent Jarosław Urbaniak.

Pełnowymiarowa hala sportowa  powstaje przy Szkole Podstawowej nr 11. Inwestycja realizowana jest od stycznia 2013 roku. Koszt prac to 5 mln złotych. Prace potrwają do sierpnia 2014 roku. Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego odbędzie się 26 września 2013 roku.

Hala sportowa będzie miała powierzchnię 1560 m2 i będzie przeznaczona do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę i tenisa. Dodatkowo, zostanie zagospodarowany teren wokół hali – powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak.

Nowe oblicze zyskała klatka schodowa w budynku Szkoły Podstawowej nr 11. W placówce zostały naprawione stopnie schodowe, zamontowane płytki oraz wymienione balustrady.  Środki, jakie na ten cel przeznaczono z budżetu miasta to  23 tysiące zł.

W lipcu i w sierpniu wymieniona została instalacja elektryczna w budynku Szkoły Podstawowej nr 7.  Na to zadanie placówka czekała kilkanaście lat.  Wykonano, m.in.  instalację oświetlenia podstawowego i awaryjnego,   instalację gniazd wtykowych ogólnych i komputerowych.  Na tę inwestycję przeznaczono 295 tysięcy zł.

Prace remontowe w tegoroczne wakacje odbyły się także w Szkole Podstawowej nr 9. W placówce zmodernizowano wejście główne z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Koszt całości prac to około 150 tysięcy złotych.

Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 5 – oprócz termomodernizacji –  została  wykonana renowacja elewacji sali gimnastycznej (30 tys. złotych) oraz utwardzono teren przy placówce (65 tys. zł).

Szkoła Podstawowa nr 5 mieści się w stosunkowo starym budynku, natomiast budynek hali sportowej liczy około 11 lat. Szczególnie w okresie zimy na sali gimnastycznej było zimo, co utrudniało przeprowadzanie zajęć z wychowania fizycznego. Cieszymy się, że środki na remont udało się pozyskać. Zarówno szkoła, jaki i sala gimnastyczna zostały ocieplone, co z pewnością poprawi komfort pracy w placówce i warunki nauki dla dzieci. Dodatkowo, przy szkole powstał duży  parking   – mówi Dorota Cieśla, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5.

Do  inwestycyjnych zadań oświatowych realizowanych przez miasto w tegoroczne wakacje należy zaliczyć modernizację górki saneczkowej przy Szkole Podstawowej nr 7. Prace przy budowie górki cały czas  trwają.  Do tej pory wykonano nową konstrukcję ziemnej górki oraz zabezpieczenie skarp. Powstaną także nowe schody z balustradami. Teren zostanie oświetlony.

Warto dodać, że w marcu i kwietniu 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 6 wykonano izolację przeciwwilgociową ścian zewnętrznych. W budżecie miasta na tę inwestycję przeznaczono około 68 tysięcy złotych.

Nowe oblicze zyskały także place zabaw mieszczące się przy sześciu ostrowskich przedszkolach: nr 3, 9, 11, 15, 16, 17. Teraz są bezpieczne i kolorowe.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx