Pierwsza pomoc wraca do szkół

Na przełomie listopada i grudnia 2013r. w szkołach ponadgimnazjalnych realizowany będzie program edukacji zdrowotnej finansowany ze środków Powiatu Ostrowskiego „Pierwsza pomoc przedmedyczna – zajęcia teoretyczne i praktyczne”.

Program jest skierowany do uczniów klas II. Kurs obejmować będzie w sumie 3 godziny zajęć (1h teorii, 2h ćwiczeń praktycznych na fantomach) Blok teoretyczny realizowany będzie w grupach 20-30 osobowych, natomiast ćwiczenia praktyczne w grupach 10-15 osobowych.

To już druga edycja programu nauki udzielania pierwszej pomocy prowadzonego przez zawodowego ratownika medycznego. Przypomnijmy, że rok temu powiat ostrowski sfinansował podobny program profilaktyczny, wówczas uczestnicy oprócz wykładów i ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej mogli dodatkowo wziąć udział w oznaczeniu swojej grupy krwi.

Tegoroczne zajęcia rozpoczną się od omówienia najczęściej popełnianych błędów przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz podstaw budowy i funkcjonowania organizmu człowieka. Kluczowym elementem szkolenia będzie wyjaśnienie pojęcia triady przeżyciowej oraz podstawowych pojęć związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Ratownik opowie o przepisach prawnych dotyczących pierwszej pomocy oraz zwróci uwagę, jak zadbać o bezpieczeństwo własne podczas udzielania pomocy.

W ramach Programu młodzież nauczy cię udzielać pomocy w różnego rodzaju urazach (złamania, oparzenia, rany) m.in. opatrywa rany, unieruchamiać kończyny. Młodzi ludzie dowiedzą się jak postępować w przypadkach szczególnych takich jak: utonięcia, zasłabnięcia, zadławienia, porażenie prądem czy atak epilepsji. Ważnym punktem w edukacji zdrowotnej będzie niesienie pomocy w przypadku zatrzymania krążenia i oddychania wraz z reanimacją dorosłych oraz dzieci. Kluczowa w tym zakresie będzie umiejętność rozpoznania osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia i prowadzenia reanimacji bezprzyrządowej. Ponadto ratownik opowie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz jakie informacje należy podać przy wzywaniu pomocy.

– W sytuacja kryzysowych liczy się nie tylko wiedza, ale również pewien automatyzm działania. Dla młodych ludzi, którzy często poruszają się samochodami lub motocyklami takie szkolenie z pewnością jest potrzebne i powinno przyczyni się do zmniejszenia odsetka ofiar śmiertelnych i przypadków niepełnosprawności wśród ofiar wypadków – wyjaśnia Małgorzata Pawlik, kierownik Referatu Zdrowia.

CZYTAJ  Ponownie chcą otworzyć kasyno w Ostrowie

Zajęcia w szkołach poprowadzi firma EDUCOMPLEX Michał Śniady z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Strzeleckiej 86c/5, która została wybrana w trybie przeprowadzonego konkursu ofert.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx