Roczek biletu

Ponad 17 tysięcy osób korzysta już z Ostrowskiego Biletu Elektronicznego, zaledwie niecały rok po wprowadzeniu usługi. Znaczna część osób wybrała takie rozwiązanie już w pierwszych miesiącach.

Wakacje to był jak zwykle czas przestoju, a kolejne ożywienie przyszło we wrześniu, kiedy uczniowie wrócili do szkół. Wedle szacunków Miejskiego Zakładu Komunikacji ta liczba wyczerpuje w większości zapotrzebowanie, ale ambicją spółki jest, aby bilet elektroniczny zaistniał też w sąsiednich gminach. Dlatego została zatrudniona firma zewnętrzna, której zadaniem jest dystrybucja wniosków i informacji na temat usługi. Ale na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać.

Największa grupa, która korzysta z biletu elektronicznego, to uczniowie. Ale druga, to osoby mające uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, czyli 70 plus. To prawie 40 procent wszystkich korzystających- mówi prezes spółki Janusz Marczak. –  Większość seniorów, zwłaszcza z gmin ościennych korzystając z bezpłatnych przejazdów nie rejestruje ich, a my w żaden sposób nie egzekwujemy konieczności zmian. Tymczasem rejestracja przejazdu, jaką umożliwia bilet elektroniczny, jest dla nas konieczna choćby do rozliczeń z daną gminą, która opłaca zniżki. I nad zmianą z tym kierunku będziemy pracować, ale tu potrzebna jest cała kampania informacyjna, którą chcemy w przyszłym roku przygotować , stawiając na nowoczesnego seniora.

Początkowo spółka miała  w planach wycofanie całkowite biletów papierowych do końca roku 2013. Praktyka pokazała jednak, że byłoby to tempo zbyt ekspresowe i na razie ograniczono się jedynie do likwidacji tradycyjnych biletów miesięcznych. Na całkowitą likwidację biletu papierowego w granicach administracyjnych Ostrowa musi się najpierw zgodzić Rada Miejska.

Na 17 tysięcy wydanych biletów elektronicznych prawie 40 procent stanowią przejazdy bezpłatne, tylko 9 procent to bilety normalne, a reszta to ulgowe. Z darmowej komunikacji korzystają seniorzy, który ukończyli 70 rok życia, a także grupy, którym należy się to ustawowo – kombatanci, honorowi dawcy krwi, osoby niepełnosprawne, funkcjonariusze policji, straż graniczna czy żandarmeria wojskowa oraz dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 roku życia.

CZYTAJ  Strażacy świętowali w Ostrowie

Bilet elektroniczny działa dziś bez zarzutu, ale jak przyznaje prezes Marczak, jest to możliwe dzięki temu, że pracownicy spółki uważnie przyglądają się każdej reklamacji czy uwagom pasażerów.

– Były uwagi, spostrzeżenia, których nie przewidzieliśmy, ani my, ani firma przygotowująca bilet – wyjaśnia J.Marczak. – Błędy udało się wyeliminować właśnie dzięki naszym pasażerom. Tak było na przykład z wylogowaniem się na ostatnim przystanku, które przez system traktowane było jak początek kursu i naliczało opłatę za kolejny przejazd – powrotny.

Wiele jednak pojawiających się przez ten rok reklamacji było też nieuzasadnionych i wynikało z błędnego korzystania z biletu. Wszelkie informacje o regulaminie, zasadach używania czy doładowaniu elektronicznej portmonetki można znaleźć na stronie internetowej spółki: http://www.mzk-ostrow.com.pl/, w ulotkach przygotowanych przez MZK oraz pod numerami telefonu: 62 737 61 19; 62 737 61 17; 62 737 61 33.

Bilet elektroniczny można doładować w punktach MZK przy Lotniczej oraz siedzibach Holdikomu – przy Partyzanckiej i Asnyka. Można zasilić bilet poprzez przelew internetowy, a od grudnia będzie dostępny również pierwszy w Ostrowie automat do doładowań „elektronicznej portmonetki”.

————————————————————————————————————————–

Miejski Zakład Komunikacji SA jest częścią Grupy Kapitałowej Holdikom SA.

Holdikom SA to ostrowski holding spółek komunalnych, który rozpoczął swoją działalność w 1996 roku. Nowoczesna, kapitałowa formuła zarządzania łączy w sobie przedsiębiorstwa zajmujące się: mieszkalnictwem, komunikacją miejską, dostarczaniem mediów: woda, ciepło, energia elektryczna, odprowadzaniem ścieków, odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, zarządzaniem targowiskami miejskimi oraz obiektem Piaski Szczygliczka. Misją Holdikom SA jest profesjonalne i innowacyjne zarządzanie gospodarką komunalną bez dotacji gminy przy optymalnie niskich cenach za usługi komunalne. W spółkach Grupy Kapitałowej zatrudnionych jest około 600 pracowników. Właścicielem Holdikom SA jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski

Więcej informacji: www.holdikom.com.pl

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx