Debatowali nt. dopalaczy

Ostrowska policja zorganizowała konferencję poświęconą prawno – karnym aspektom zwalczania „dopalaczy”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta w osobach Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego i sekretarza Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzeja Baraniaka oraz przedstawiciele najważniejszych lokalnych instytucji publicznych.

Inicjatorem konferencji był Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim nadkom. Zbigniew Raczak. O tym, że sprawa tzw. „dopalaczy” nie pozostaje nikomu obojętna, może świadczyć fakt uczestnictwa w konferencji przedstawicieli władz samorządowych powiatu i miasta oraz takich instytucji jak Sanepidu, Urzędu Skarbowego, Okręgowego Inspektoratu Pracy, szpitala miejskiego, Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Przewodniczący Miejskiej i Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa.

Na wstępie Komendant Raczak przypomniał uczestnikom spotkania podstawowe różnice pomiędzy środkami odurzającymi czyli narkotykami, a środkami zastępczymi czyli „dopalaczami”. Rozgraniczenie tych dwóch pojęć jest niezmiernie ważne w kontekście nałożonych na poszczególne organy i instytucje zadań, związanych ze zwalczaniem tej patologii.

Komendant Raczak w swoim wystąpieniu poinformował o prowadzonych w tym roku przez ostrowską Komendę działaniach ukierunkowanych na walkę z „dopalaczami”. W bieżącym roku policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 1400 gram „dopalaczy” tj. około 500 sztuk opakowań różnego rodzaju środków. Przeprowadzono 10 postępowań przygotowawczych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w trakcie których wykazano, że zabezpieczone substancje były „dopalaczami”.  Ponadto prowadzone są 2 postępowania przygotowawcze oraz w jednym przypadku czynności sprawdzające o czyn z art. 160 § 1 kk polegający na narażaniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prowadzone są również z zawiadomienia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wlkp., czynności sprawdzające o czyn z art165 § 1 pkt. 2 kk, polegający na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi także działania profilaktyczne, polegające na prelekcjach w szkołach z rodzicami na temat szkodliwości „dopalaczy”. Planowane są również w tym zakresie spotkania z uczniami gimnazjów oraz klas 5-6 szkół podstawowych.

CZYTAJ  Wjechał w niepełnosprawnego

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła, który przedstawił szkodliwość działania „dopalaczy”. Potwierdził jednocześnie, że od pewnego czasu wzrosła liczba osób hospitalizowanych z objawami zatrucia organizmu nieznanymi substancjami, po zażyciu tzw. „dopalaczy”. Przedstawiciele instytucji zajmującej się terapią i uzależnieniami byli zgodni, że jednym z priorytetów w zwalczaniu „dopalaczy” musi być daleko idąca profilaktyka, prowadzona już od szkół podstawowych. Ten kierunek został także mocno zaakcentowany przez Starostę Powiatowego i sekretarza miasta. Jednym z przedsięwzięć poszerzenia profilaktyki ma być wyprodukowanie filmu prewencyjnego, dostosowanego do wieku odbiorców.

Dalszą gotowość do współpracy zadeklarowali przedstawiciele Urzędu Skarbowego, Okręgowego Inspektoratu Pracy i Sanepidu, która miałaby się objawiać m.in. poprzez wspólne kontrole z Policją miejsc sprzedaży „dopalaczy”. Uczestnicy konferencji wyraźnie zapewnili, że do zwalczania procederu związanego z „dopalaczami”, będą wykorzystywane wszelkie możliwe prawnie narzędzia, którymi dana instytucja dysponuje. Istotnym elementem będzie wymiana informacji o wszelkich ujawnionych nieprawidłowościach, związanych ze sprzedażą „dopalaczy”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx