Zapomnieć o „Czeczenii”

Czeczenia, osiedle przy ul. Wrocławskiej w Ostrowie Wlkp.

„Czeczenia” znika. Rozpoczęła się rozbiórka drugiego baraku przy ulicy Wrocławskiej 150 w Ostrowie Wielkopolskim. Do końca października 2009 roku w jego miejscu pojawi się obiekt murowany. – Znika także część historii tego miasta – podkreśla prezydent Radosław Torzyński. – Nowy obiekt, który powstanie w tym miejscu będzie przede wszystkim bezpieczny dla mieszkańców.
Rozbiórka baraku do najłatwiejszych zadań nie należy. – Budynek jest drewniany, trzeba rozebrać całą konstrukcję. Dużo łatwiej wyburza się budynki murowane. Poza tym dotychczasowi lokatorzy pozostawili także dużo mebli, drobiazgów, to wszystko musimy posprzątać. Szacujemy, ze wywieziemy stąd około 45-60 metrów sześciennych gruzu – mówi kierownik prac Krzysztof Jańczak z firmy KB Inwest .
Burzenie baraku potrwa do końca października 2008 roku. Budynek socjalny przy ulicy Wrocławskiej 150 powstał w 1952 roku jako hotel pracowniczy ówczesnego zakładu ZNTK w Ostrowie Wielkopolskim. – Tutaj mieszkali robotnicy zatrudnieni w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Potem obiekt przekazano miastu i tam zaczęto przekwaterowywać lokatorów. I tak jako lokale socjalne działało to do dnia dzisiejszego. A dziś rozbieramy ostatni relikt tej epoki. To miała być prowizorka, ale jak wiemy prowizorki są najtrwalsze. – wspomina Michał Grzesiak z Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Ostrowie Wielkopolskim. – W początkowym okresie- kiedy mieszkali tu pracownicy z ZNTK – to był bardzo ładny obiekt, było podłączone ogrzewanie z ciepłociągu z ZNTK, wewnątrz były boazerie, to był bardzo zadbany obiekt. Z czasem nowi lokatorzy sukcesywnie go niszczyli i dewastowali. – dodaje M.Grzesiak.
Lokatorów z ul. Wrocławskiej Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przekwaterował do innych lokali socjalnych, które ma w swoich zasobach. – To dla Ostrowa znamienny moment, wskazuje że idziemy do przodu z duchem czasu, ale także dbamy o bezpieczeństwo naszych najuboższych mieszkańców. Ten obiekt , który znika, zagrażał ich bezpieczeństwu. Ten obiekt, który wkrótce powstanie przy ul. Wrocławskiej 150 a w miejscu burzonego baraku to będzie obiekt bezpieczny, murowany, spełniający standardy 21 wieku. – mówi Radosław Torzyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W miejscu burzonego baraku do końca października 2009 roku powstanie nowy obiekt murowany. Na Sesji Rady Miejskiej 25 września 2008 r. radni przyjęli zobowiązanie finansowe na 2009 rok. To 1 140 tysięcy złotych. 20% tej kwoty to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. powstanie 20 lokali. Przeciętna powierzchnia użytkowa lokali socjalnych to 26,71 m2. Kolejne dwa bloki powstaną ulicy Zielonej i Wańkowicza. W każdym budynku powstanie 12 lokali socjalnych.

– Na budownictwo socjalne w 2008 i 2009 wydamy ponad 4 miliony złotych. 20% z tej kwoty będzie nam zwrócona przez Bank Gospodarstwa Krajowego – podkreśla prezydent R. Torzyński.
Na budownictwo socjalne Miasto Ostrów Wielkopolski pozyskało ponad 800 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego. Na dziś na liście oczekujących na lokale socjalne w Ostrowie Wielkopolskim jest 196 rodzin.

autor tekstu:
Sylwia Nowicka

POLECANE NEWSY
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx