Tajemnice ostrowskich schronów

Wersja HD dostępna w serwisie Youtube:

www.youtube.com/watch?v=Nh-t6xYhJFU

Spis schronów i miejsc ukryć Obrony Cywilnej w Ostrowie Wielkopolskim na rok 2004 – kliknij żeby pobrać PDF

————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Tajemnicze korytarze pod miastem stały się już niemal ostrowską legendą. Ukryty tunel prowadzący aż na Rynek, podziemne przejście do Fary…
Czy historie słyszane jeszcze od dziadków to prawda, czy jedynie rozpalająca wyobraźnię opowieść? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Podczas naszej przygody zwiedzaliśmy wiele miejsc, w których można było by się spodziewać takich odkryć. Legendarne korytarze miałyby łączyć schrony lub strategiczne dla miasta punkty.
Byliśmy między innymi w bunkrach na terenie ZNTK,  w budynku PLK na ul. Wolności, w szpitalu, w siedzibie Straży Miejskiej na ul. Kościuszki…wciąż natrafiając na nowe informacje o kolejnych miejscach i potencjalnych tunelach.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Zarządzania Kryzysowego,w Ostrowie znajduje się 35 schronów. Pochodzą przede wszystkim z okresu Zimnej wojny. Mniejsze, zwane ukryciami, miały być po prostu miejscem schronienia, większe, zwłaszcza pod strategicznymi miejscami miasta, zbudowano i wyposażono na wypadek zagrożenia jądrowego i chemicznego.

Obecnie żadna z ustaw nie zobowiązuje do bieżącego dbania o stan schronów, dlatego pomieszczenia po prostu niszczeją. Obecnie żaden ze schronów nie jest zachowany w stanie pierwotnym. W przeważającej większości nie znajdziemy też żadnych urządzeń ani innych pamiątek z przeszłości. Schrony są zimne, przerażająco ciemne i puste, a przede wszystkim zniszczone.

Są jednak miejsca, w których można znaleźć prawdziwe historyczne skarby i takie, które nie bez powodu owiane były aurą tajemniczości.

– Piotr Olszak, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Ostrowie Wlkp.

ZNTK

Schron nr 7 na terenie ZNTK jest ogólnodostępny. Niestety skutkuje to ciągłym rozgrabianiem jego wyposażenia. Uwieczniliśmy na zdjęciu filtr, który dwa dni później zniknął. Najprawdopodobniej trafił do skupu złomu. Schodząc po schodach można zauważyć korytarz z którego można wchodzić do bocznych pomieszczeń. Toalety najlepiej oparły się upływowi czasu. W innym znaleźliśmy masę czynników do gaśnic, a także końcówki od nich. Dalsze pomieszczenia to zbiór znaków informacyjnych, a nawet sprawna żarówka. Większość tego typu schronów jest pusta i znacznym stopniu zdewastowana.

CZYTAJ  Ukrainka spowodowała kolizję na rondzie (ZDJĘCIA)

Przychodnia

W pobliżu ZNTK znajduje się przychodnia. Kiedyś w jej podziemiach były pomieszczenia służące za schron. Obecnie, świeżo wyremontowane pełnią funkcję pomieszczeń socjalnych dla pracowników. Poprzednią funkcję zdradzają hermetyczne drzwi, typowe dla schronów z tego okresu.

PKP

Na uwagę zasługuje schron przy ulicy Wolności. Budynek należący do PKP  zawiera wiele central telekomunikacyjnych. Dlatego też schron wyposażony jest w sporą salę narad. Stoły były przystosowane do stałej łączności z innymi schronami należącymi do PKP.

 

Schron ten posiada aż trzy wyjścia awaryjne w bezpośredniej odległości od budynku.

Szczelina przeciwlotnicza

Ciekawy obiekt ochronny znajduje się u zbiegu ulic Strzeleckiej i Komuny Paryskiej. Jest to pokazowa szczelina przeciwlotnicza. Wejście do niej powinno być zamknięte. Jednak bezdomni zaadoptowali je na swoje miejsce noclegowe. Przerażający fetor denaturatu z fekaliami wzbudzał w nas obrzydzenie. Zachowały się tutaj jeszcze oryginalne prycze.

Szpital

Postanowiliśmy sprawdzić czy istnieje tunel pomiędzy szpitalem a ostrowską „Farą”. 1966 rok. Właśnie wtedy oddano do użytku obecny szpital. Był to okres kiedy powstawały schrony w innych rejonach miasta. Sam szpital typowego schronu nie posiadał. Ostały się wyłącznie wzmocnione ściany pod oddziałem położniczo-ginekologicznym, a także jedna para masywnych drzwi, za którymi znajduje się szpitalna apteka.

– Mieczysław Grodzki

Gdy mieliśmy opuszczać szpital z pustymi rękami, przypadkowo natrafiliśmy na zejście na poziom -2. Jest to korytarz wysoki na 2 metry i szeroki na 4. Znajdują się w nim sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Po przejściu całym korytarzem nie znaleźliśmy żadnego wyjścia poza budynek szpitala.

Jednostka wojskowa

Skoro nie ma tunelu ze szpitala, to może istniejąca w Ostrowie jednostka wojskowa takowy posiadała?

–  ppłk. Henryk Przerwa, jednostka wojskowa przy ul. Kościuszki

Wybraliśmy i pokazaliśmy Państwu najciekawsze schrony z terenu Ostrowa Wielkopolskiego. Pozostaje są zlikwidowane bądź popadają w ruinę. Jednak nasza historia z odkrywaniem tajemniczych miejsc się nie kończy. Pozostają do odkrycia inne miejsca opisywane na forum ostrów24.tv przez pasjonatów odkrywców.

CZYTAJ  Mocno pobity przy ostrowskim klubie

Jeżeli znają Państwo ciekawe miejsca, a w szczególności schrony lub tunele, prosimy o ich dokładny opis w komentarzu pod reportażem bądź telefonicznie 698-84-55-33.

W poniedziałek przedstawiamy spis wszystkich znanych schronów na terenie Ostrowa Wlkp.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx