OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Wyniki matur 2026

Wyniki matur 2026

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. W szkołach młodzieżowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski egzamin dojrzałości zdało 78,84 proc. absolwentów. Szczególnie dobrze wypadły licea ogólnokształcące, których wyniki przewyższają zarówno średnią krajową, jak i wojewódzką.

Do tegorocznej matury w szkołach prowadzonych przez Powiat Ostrowski przystąpiło 1512 absolwentów. Wśród nich było 929 uczniów liceów ogólnokształcących oraz 583 uczniów techników.

Łącznie egzamin zdało 1192 maturzystów (78,84 proc.), prawo do egzaminu poprawkowego uzyskało 207 osób (13,7 proc.), natomiast 113 absolwentów (7,47 proc.) nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.

Licea z bardzo dobrym wynikiem

Najlepiej poradziły sobie licea ogólnokształcące prowadzone przez Powiat Ostrowski. Spośród 929 zdających maturę zaliczyło 826 uczniów, co daje zdawalność na poziomie 88,9 proc. To wynik wyższy od średniej krajowej oraz wojewódzkiej.

Do poprawki przystąpi 85 absolwentów (9,15 proc.), a jedynie 18 osób (1,94 proc.) nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.

Najwyższą zdawalność, podobnie jak przed rokiem, osiągnęło I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie maturę zdało 97,33 proc. absolwentów. To najlepszy wynik spośród wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski.

Technika ze słabszym rezultatem

Gorzej wypadły natomiast technika. Do egzaminu przystąpiło 583 absolwentów, z czego maturę zdało 366 osób, co oznacza zdawalność na poziomie 62,8 proc.

Prawo do poprawki uzyskało 122 uczniów (20,9 proc.), a 95 absolwentów (16,3 proc.) nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.

Najlepszym wynikiem wśród techników może pochwalić się Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie maturę zdało 93,58 proc. absolwentów.

Wyniki na tle kraju i Wielkopolski

W całej Polsce do egzaminu maturalnego przystąpiło 321 314 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Egzamin zdało 81,1 proc. zdających, 12,3 proc. ma prawo do poprawki, a 6,6 proc. nie zdało matury z więcej niż jednego przedmiotu.

CZYTAJ  PILNE! Bakterie w wodzie! Sanepid wydał alarm dla mieszkańców

W województwie wielkopolskim maturę pisało 32 314 absolwentów. Zdawalność wyniosła 78,5 proc., do poprawki przystąpi 13,7 proc. uczniów, natomiast 7,8 proc. nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu.

Jak podkreślają przedstawiciele Powiatu Ostrowskiego, tegoroczne licea osiągnęły wyniki wyższe od średnich krajowych i wojewódzkich, natomiast technika zanotowały spadek zdawalności w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Na ostateczne wyniki trzeba będzie jeszcze poczekać. Centralna Komisja Egzaminacyjna uwzględni również egzaminy zdawane w terminie dodatkowym i poprawkowym. Pełne wyniki tegorocznych matur zostaną opublikowane 11 września 2026 roku.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
0 komentarzy
0
Napisz co o tym sądziszx
×