OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Dożyjemy tej ważnej drogi. Jest wniosek na budowę

Dożyjemy tej ważnej drogi. Jest wniosek na budowę

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do Wojewody Wielkopolskiej wniosek o wydanie decyzji ZRID dla ponad 12-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Przygodzice – Ostrzeszów. To ważny krok, który kończy etap projektowania inwestycji i otwiera drogę do rozpoczęcia prac budowlanych w terenie.

Chodzi o odcinek o długości 12,6 km, który ma kluczowe znaczenie dla południowej Wielkopolski. Nowa trasa połączy Ostrów Wielkopolski z Ostrzeszowem poprzez już istniejące fragmenty S11, umożliwiając kierowcom szybszy i bezpieczniejszy przejazd z pominięciem zatłoczonych dróg krajowych.

Według harmonogramu wykonawca opracował projekt budowlany w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy i zgodnie z planem złożył wniosek o wydanie decyzji ZRID. GDDKiA zakłada, że procedura administracyjna potrwa około siedmiu miesięcy. Następnie wykonawca będzie mógł przejąć plac budowy i rozpocząć roboty.

Sama budowa ma potrwać 22 miesiące, przy czym do czasu realizacji nie będą wliczane przerwy zimowe przypadające między 16 grudnia a 15 marca. Jeśli cały proces przebiegnie zgodnie z planem, kierowcy pojadą nową trasą w pierwszej połowie 2029 roku.

Powstanie nowoczesna, dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym. Projekt przewiduje również rezerwę terenu pod ewentualną przyszłą rozbudowę do trzech pasów ruchu.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną także drogi kolidujące z nową trasą. Powstaną nowe odcinki dróg lokalnych oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów.

Na trasie zaplanowano dwa węzły drogowe. Węzeł Przygodzice umożliwi połączenie ze starym przebiegiem drogi krajowej nr 11, która po oddaniu ekspresówki stanie się drogą samorządową. Z kolei węzeł Antonin zapewni dogodny dojazd do drogi krajowej nr 25 w kierunku Oleśnicy i Wrocławia.

Przypomnijmy, że umowę na projekt i budowę tego odcinka podpisano 21 lipca 2025 roku. Inwestycję realizuje firma Mirbud, a wartość kontraktu wynosi blisko 550 milionów złotych.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
5 komentarzy
Szogun
20 dni temu

Jazda w stronę Poznania to koszmar i tak pozostanie jeszcze bardzo długo

romus
20 dni temu

jak ja widze jak robia te drogi to jakas porazka ,w Szczurach coś zaczeli tydzien cos sie dzieje 2 tygodnie nikogo nie ma,zerwali asfald na ,,kanale,, zasypali kamyszkami robi sie dziura ze za tydzien juz nie da sie tam przejechac,tak samo jak droga na Gutów nawet kolo cmentarza nie ma gdzie stanąc bo nic sie tam nie dzieje zostawione krawęzniki na 30 cm i cisza,

.....................
20 dni temu

Może wkoncu jakieś firmy ulokują się przy s11 bo region nasz będzie miał potencjał, wiadomo coś o terenach PKS? Góry piachu, kamieni czyżby plany nowego osiedla były realne?

Ostrowiak
20 dni temu

Kiedy S11 Ostrów -Kórnik?

Ja
20 dni temu

Kiedy kierunek Poznań!!!!!!!!!.
W Ostrowie będzie korek jak w Brodowie. Już dawno powinno się w tym kierunku jeździć.

5
0
Napisz co o tym sądziszx