OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Były wiceprezydent pójdzie do więzienia?

Były wiceprezydent pójdzie do więzienia?

Sąd Okręgowy w Kaliszu „z urzędu” zdecydował o zarządzeniu wykonania kary roku pozbawienia wolności wobec byłego wiceprezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Mikołaja Kostki. Oznacza to, że sąd uznał, iż w okresie próby mogło dojść do naruszenia warunków zawieszenia wyroku.

Kostka został wcześniej prawomocnie skazany na rok więzienia z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na dwa lata. Wyrok utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Łodzi w listopadzie 2025 roku. Jednym z jego elementów był zakaz pełnienia określonych funkcji związanych z samorządem i spółkami komunalnymi.

Sąd wszczął postępowanie z urzędu

Jak poinformował Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, 19 maja Sąd Okręgowy w Kaliszu z urzędu przeprowadził postępowanie wykonawcze wobec 44-letniego mężczyzny, wcześniej zatrudnionego w jednostkach samorządu terytorialnego. Po przeprowadzeniu postępowania sąd zarządził wykonanie orzeczonej wcześniej kary jednego roku pozbawienia wolności.

Szczegółowe motywy rozstrzygnięcia mają być znane po sporządzeniu pisemnego uzasadnienia.

Decyzja nie jest prawomocna

Postanowienie o zarządzeniu wykonania kary nie jest natychmiast wykonalne. Skazanemu przysługuje zażalenie, które należy złożyć w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji możliwe będzie wykonanie kary.

Kostka: działał zgodnie z opiniami prawników

Były wiceprezydent utrzymuje, że nie naruszył zakazu orzeczonego przez sąd. Wyjaśnia, że po rezygnacji z funkcji samorządowej współpracował z miastem jako społeczny pełnomocnik ds. rozwoju, wykonując wyłącznie zadania doradcze i opiniodawcze, bez kompetencji związanych z zarządzaniem mieniem komunalnym.

Podkreśla również, że w przypadku spółek komunalnych nie był zatrudniony ani nie pełnił żadnych funkcji w ich strukturach. Współpraca miała odbywać się w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i miała charakter konsultingowy.

Kostka wskazuje, że przed podjęciem współpracy zasięgnął opinii trzech kancelarii prawnych. Według przedstawionych mu analiz taka forma doradztwa nie naruszała treści wyroku.

Zapowiada odwołanie

Były wiceprezydent oczekuje obecnie na pisemne uzasadnienie postanowienia Sądu Okręgowego w Kaliszu. Zapowiada, że po zapoznaniu się z argumentacją sądu jego pełnomocnicy złożą zażalenie do sądu wyższej instancji.

CZYTAJ  Wymienili setki lamp na ulicach. Czy jest lepiej?

Do czasu rozpoznania środka odwoławczego postanowienie pozostaje nieprawomocne, a kara nie podlega wykonaniu.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
38 komentarzy
Pracownik urzędu
27 dni temu

I bardzo dobrze za czyny trzeba płacić może Beatka go uratuje i jeszcze raz zatrudni go urzędzie

...
27 dni temu

to ten śmieszek z wysypiska ?

True
27 dni temu

To jeszcze sprawdzić Beatke dopóki nie zwiała do Egiptu a Tusk nie zlikwidował CBA

Wyborca
27 dni temu

Znając gusta ostrowiakow i jak lubią być dymani, to go jeszcze wybiorą na prezydenta Ostrowa w wyborach w 2029, albo i wcześniej jak becia do Sejmu ucieknie 🙂

G.W.
odpowiada  Wyborca
27 dni temu

Becia już nigdzie nie ucieknie. Tym bardziej do sejmu. Kto ją wystawi ? Może PiS.

PiS PO jedno zło
odpowiada  G.W.
26 dni temu

PiS, PSL, Lewica, nawet KO. Wszędzie tam przecież by pasowała.

kuba
odpowiada  PiS PO jedno zło
26 dni temu

a może pis

ja
odpowiada  G.W.
26 dni temu

Prędzej Nowa lewica, do której znowu się przykleja.

Jerzy
odpowiada  Wyborca
27 dni temu

No bo Ostrów to stan umysłu. Miasto bez jakichkolwiek perspektyw. Ludzie, którzy tu jakimś cudem jeszcze zostali, biorą wszystko jak leci. Ostrów nigdy nie miał własnej tożsamości. A to pod butem Poznania, a to pod butem Kalisza. Takie nijakie miasto, bez ambicji i bez szansy na wyjście z marazmu.

Kasia
odpowiada  Wyborca
27 dni temu

Ty to ale bredzisz

PiS PO jedno zło
odpowiada  Kasia
26 dni temu

Dobrze napisał moim zdaniem. W ogóle polscy wyborcy uwielbiają być dymani nawet na 2-3 baty. Narzekają, stękają, ale zada wciąż nadstawiają. Takie przymierze bata z doopą.

kuba
odpowiada  PiS PO jedno zło
26 dni temu

mniej szamba resspubliki

PiS PO jedno zło
odpowiada  kuba
26 dni temu

Nawet nie mam tej telewizji, w ostrowskiej kablówce nie nadają. Poza tym to telewizja dla pisiorów raczej, więc wcale mnie nie interesuje.

Niepolityk
27 dni temu

Wydaje mu się, że jest ponad prawem. Rok odpoczynku sprowadzi go na ziemię.
Miejmy nadzieję, że Sąd szanuje sam siebie.

Tak czy nie
27 dni temu

patrząc co w ostatnich latach dzieje się w sądownictwie za sprawą każdego szczebla polityków wynika, że wyrok jakikolwiek byłby należy podważać, bo moje jest tą prawdą jedyną

Kocha 10%
27 dni temu

Dlaczego tak długo zwlekacie?
Ukarać i wyegzekwować, dla zasady, dla przykładu. Żeby kolejni mieli to na uwadze. Wiadomo, że władza deprawuje. Tymbardziej jak są kwity – do pierdla z tymi co go powołali i patrzyli jak kradnie, bo na pewno się dzielił Pan 10%

Marych
odpowiada  Kocha 10%
27 dni temu

A Ziobro,Romanowski i spółka?

Egzekutor
27 dni temu

No to jeszcze pora na prezesa MZGM i z czasem Becia- sprawiedliwości prędzej czy później musi stać się zadość.

Kristen
27 dni temu

Panie Kostka życzę panu żeby tę opinię były nic nie warte i żeby trafił pan tam gdzie sąd wskaze

Ja
27 dni temu

No prezes Kostka to jeszcze caryce i jakiegoś przydupasa i w brydża będą mogli se pograć szkoda ze i jeden i drugi ciągnie nadal kase miejską może odpowiednie służby powinny się tym zainteresować że tymczasowo aresztowany nadal pobiera pensję nie wykonując obowiązków a skazany nadal ciągnie kase z trzech miejskich spółek

Zdzichu
odpowiada  Ja
27 dni temu

Uwazaj bo Cie Caryca na facebooku wyeksponuje w ramach kampanii „stop hejt”😀

Marian
odpowiada  Zdzichu
27 dni temu

To nie hejt, to prawda.

Ja
odpowiada  Zdzichu
27 dni temu

Racja Zdzichu wkoncu prawdę się napisało to pewnie uderzyło w jej wysokość żeby tylko na Facebooku jeszcze nasle na mnie swój elektorat który woziła w majówkę na sygnałach w ramach oszczędności i z krótkimi tak uwielbia walić sobie foty czyli Ostrowską młodzież o średniej wieku 70+

Zdzichu
odpowiada  Ja
27 dni temu

Cóż jakie czasy taki elektorat:) do tej pory to działało. Więcej już nie zadziała, bo przepisy dotyczące kadencyjności na stanowisku prezydenta miasta już się nie zmienią (Batyr na pewno nie pozwoli).
Choć jestem prawie pewien że ekscelencja będzie próbowała wskoczyć do parlamentu (pewnie od kmiotków: wystarczy popatrzeć kto dostał radę nadzorczą w pewnej spółce od lokali plus spotkania z kołem gospodyń wiejskich (prezydent miasta sic!)).
Jak się uda to będzie tłumaczenie że tutaj już nic zrobić się nie dało bo ta wstrętna opozycja (koalicja w radzie) rzuca kłody. Ten brzydki Przemek, złośliwa Sylwia, raptus Marian:)))
P.s. podobno jeden z zastępców opowiada dzieciom w szkołach o hejcie. Zgadnijcie jakie podaje przykłady hejtu ?

........
odpowiada  Zdzichu
26 dni temu

Jakie?

38
0
Napisz co o tym sądziszx