OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Chciała zlikwidować nożem babcię. Zapadł wyrok!

Chciała zlikwidować nożem babcię. Zapadł wyrok!

Zapadł nieprawomocny wyrok w jednej z najbardziej poruszających spraw, jakie w ostatnich latach wstrząsnęły Ostrowem Wielkopolskim. Młoda kobieta, która jako 17-latka zaatakowała swoją babcię nożem, została skazana na 3 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności. Karę będzie odbywać w systemie terapeutycznym.

Do dramatycznych wydarzeń doszło w grudniu 2023 roku w mieszkaniu przy ul. Bojanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Wówczas 17-letnia dziewczyna zaatakowała swoją 67-letnią babcię, zadając jej cios nożem w okolice szyi. Seniorka przeżyła tylko dzięki szybkiej pomocy medycznej.

Atak podczas zwykłego spotkania

Według ustaleń śledczych nic nie zapowiadało tragedii. Babcia, jak zwykle, przygotowała wnuczce posiłek. Kobiety rozmawiały i spędzały razem czas. W pewnym momencie nastolatka wyszła do łazienki, zabierając ze sobą plecak.

Po chwili wróciła i poprosiła babcię o przytulenie. Gdy seniorka ją objęła, dziewczyna wyciągnęła z plecaka nóż z 16-centymetrowym ostrzem i zaatakowała.

Jak wynikało z wcześniejszych ustaleń, podczas ataku miała mówić, że „musi to zrobić”, ponieważ śniło jej się, że zabija babcię.

W plecaku znaleziono niepokojące notatki

Śledczy zabezpieczyli zeszyt należący do nastolatki. Znajdowały się w nim notatki dotyczące metod pozbawiania życia, w tym schematy ludzkich dróg oddechowych oraz opisy sposobów zadawania śmiertelnych obrażeń.

To właśnie te ustalenia sprawiły, że sprawa wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Groziło jej nawet 25 lat więzienia

Oskarżonej groziła kara do 25 lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa. Proces toczył się przed Sądem Okręgowym w Kaliszu i od początku był wyłączony z jawności ze względu na charakter sprawy.

Sąd nie ujawnił szczegółów postępowania ani ustnego uzasadnienia wyroku.

Ograniczona poczytalność i nadzwyczajne złagodzenie kary

Kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia miała opinia biegłego, który uznał, że w chwili czynu zdolność oskarżonej do pokierowania swoim postępowaniem była ograniczona w stopniu znacznym.

CZYTAJ  Kobieta zmarła nagle na targowisku

Jak poinformował Sąd Okręgowy w Kaliszu:

Oskarżonej nieprawomocnie wymierzona została – przy przyjęciu, że jej zdolność do pokierowania swoim postępowaniem była ograniczona w stopniu znacznym i przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary – kara 3 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności, przy czym orzeczono, iż kara ma być wykonywana w systemie terapeutycznym; orzeczono także wobec oskarżonej środek zabezpieczający w postaci terapii.

Oznacza to, że poza odbyciem kary młoda kobieta zostanie objęta obowiązkowym leczeniem terapeutycznym.

Wyrok nie jest prawomocny

Orzeczenie Sądu Okręgowego w Kaliszu nie jest prawomocne. Stronom przysługuje prawo do wniesienia apelacji.

Sprawa od początku budzi ogromne emocje. Trudno bowiem zrozumieć, jak mogło dojść do tak dramatycznego zdarzenia między dwiema osobami, które – jak wynikało z relacji rodziny – były ze sobą bardzo blisko i utrzymywały ciepłe, codzienne relacje.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
17 komentarzy
Taka prawda
1 miesiąc temu

Skoro jest niepoczytalna to trzy lata temu babcia była ofiarą a za trzy lata będzie przypadkowa osoba na ulicy osoby z zaburzeniami psychicznymi zawsze będą zagrożeniem dla otoczenia i tu żadne terapie nie pomogą bo nie wiadomo do co do końca w chorych umysłach siedzi

Most wanted
1 miesiąc temu

Witaj Polsko…
Kara za drift 100 lat więzienia, spalenie auta , tortury
Próba zabójstwo z premedytacją – 3 lata , podziękowania, bon o wartości 500 zł.
Jprd nic tylko wariata strugać

Zosia Boska
1 miesiąc temu

To jest kpina z wymiaru sprawiedliwości, a nie wyrok za próbę zabójstwa. Kobieta chciała zarżnąć własną babcię nożem, doszło do brutalnego ataku, a kończy się na 3 latach i kilku miesiącach? Za chwilę bardziej będzie się opłacało próbować zabić niż uczciwie żyć, bo konsekwencje są śmieszne. Gdzie tu jest ochrona ofiary i odstraszanie takich zwyrodnialców? Babcia mogła zginąć, tylko cudem przeżyła, a sprawczyni dostaje praktycznie symboliczny wyrok pod przykrywką „terapii”. Potem politycy i sądy będą udawać zdziwionych, że ludzie tracą zaufanie do państwa i prawa.

Kłodzko w Ostrowie
1 miesiąc temu

Żeby się tylko nie okazało ,że nieboszczka z ZAP maczała w tym palce,tak jak w „pomocy innym dziecią”,a przyjaciółka ROKU przypudrowana wszystko .
Gdzie jest STAROSTA, bo to jego oczko.
Ciekawe czy starosta sprawdził dokumenty,czy kontrola była słowna.
Rodzice piszcie do kuratorium ,rzecznika praw dziecka i wszystkich jeśli tylko macie siły.
Na pewno coś znajdziecie.
Sprawdzajcie szkołę to nie pierwsza sprawa PUDRU I LUKRU ZAP
Ciekawe czy radna z Ostrowa też będzie tak chętnie opowiadać jak zarzut padną w stronę KO jak pisze o prezesie Mieszkaniówki

sasad
1 miesiąc temu

do kamienilomow z nia na ciężke prace do końca życia

Adekwatny
1 miesiąc temu

A nas za głupie przekroczenie prędkości chcą wsadzić na 3 miesiące. Leżę i kwicze!!!

Jo
odpowiada  Adekwatny
1 miesiąc temu

Uśmiechaj się i kwicz.

Były Bandziorek
1 miesiąc temu

Śniło jej się że zabija babcię to wnuczka postanawia ją zabić. Ale trzeba mieć chory łeb żeby takie coś zrobić. A ja myślałem że z mną jest źle. Wcale jeszcze nie jest z mną tak źle, bo zdarzało mi się często mieć głupie myśli, które przychodziły do mojej głowy z zewnątrz, ale zawsze odrzucam takie myśli. Przecież wiadomo że diabeł za tym stoi i podsuwa nam chore myśli. W takich sytuacjach zawsze modlę się do Boga modlitwą Ojcze Nasz i mi przechodzi. Najważniejsze żeby w takich sytuacjach kryzysowych myśleć o Jezusie. Ja znam osobiście Jezusa. Jezus jest moim przyjacielem, często zwracam się do niego z prośbami a nawet płaczę w modlitwach bo wiem że Pan Jezus mnie wysłuchuje i to mi pomaga. Serio! Schodzi z mnie to negatywne ciśnienie i odchodzą brudne myśli. Z Bogiem Ojcem też rozmawiam w modlitwie i to mi pomaga. Kwestia tego żebyśmy wiedzieli kiedy zły nas atakuje i jak rozmawiać z Bogiem. Czasami czytam sobie ewangelię, te łatwe w zrozumieniu przekazy są budujące i wyciszają mnie. Wolę mieć myśli zajęte 24h o Jezusie niż o głupotach. Bo rozmyślanie o grzesznych rzeczach tego świata jeszcze mnie do niczego dobrego nie doprowadziło. Niestety nie miałem dobrych wzorców w życiu, nie miałem od kogo się uczyć i na kim wzorować, poleganie na złym towarzystwie i własnym rozumie , zaprowadziło mnie w same problemy. Żałuję przeszłości bardzo i mam czasami wyrzuty sumienia z tego powodu. Niestety rodziców się nie wybiera. Pochodzę z patologicznej rodziny, gdzie dominował alkohol, kłótnie, awantury, przemoc psychiczna i bieda. Nie mam wpływu na przeszłość ale przyszłość jest wciąż w moich rękach i to ja jestem kreatorem swojej przyszłości. Jezus jest dodatkiem, nie bójmy się powiedzieć tego słowa, większość zależy od nas samych. Chcesz przykladu? Proszę bardzo, oto przykład. Jeżeli się nie wykąpiesz, Bóg tego za Ciebie na pewno nie zrobi. Rozumiesz? Są rzeczy które musimy robić sami a Bóg pomoże nam przejść przez ten kryzys i nas pobłogosławi. Niestety inaczej się nie da. Ważne aby świecić przykładem być wzorowym chrześcijaninem i kochać Jezusa a On nam się odwdzięczy i wywyższy nas w swoim czasie. Zaufaj Jezusowi a nigdy nie będziesz zawstydzony. 👍💪

Most wanted
odpowiada  Były Bandziorek
1 miesiąc temu

No babci się odwdzięczył…

Odo
odpowiada  Były Bandziorek
1 miesiąc temu

Amen ! Chwała Panu naszemu Jezusowi! Piękne swiadectwo ,a kto ma Jezusa w sercu i głowie ten nie zbłądzi. Z Panem Bogiem kochani

Mari
1 miesiąc temu

Kpina!!!! Co to za kara za usiłowanie zabójstwa!!

Adekwatny
odpowiada  Mari
1 miesiąc temu

Dosłownie!!! Kpina!!!

Kupuje polskie produkty / z KODEM 590 /
1 miesiąc temu

Jaka to kara ? Odsiadka będzie na nasz koszt / 40 m-cy x około 7 tyś. zł = 280 000 zł / !. Na koszty powinna zarobić oskarżona teraz albo po odbyciu kary !
P.S. Zdjęcie babci mogliście sobie darować / zbyt wiele widać / , jak już to trzeba było lepiej pokazać oskarżoną…

Mietka od Mietków

Babcia ma więcej kliknięć

Egon
1 miesiąc temu

Smieszna kara

17
0
Napisz co o tym sądziszx
×