OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Tusk zapowiada pakiet „CPN”. Ceny paliw mają spaść nawet o…

Tusk zapowiada pakiet „CPN”. Ceny paliw mają spaść nawet o…

Premier Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie specjalnego pakietu działań pod nazwą „CPN”, który ma doprowadzić do obniżki cen paliw na stacjach benzynowych. To reakcja rządu na trwającą wojnę na Bliskim Wschodzie, która spowodowała gwałtowny wzrost hurtowych cen benzyny i oleju napędowego.

Szef rządu poinformował, że jeszcze przed świętami wielkanocnymi kierowcy powinni zauważyć wyraźne obniżki cen. – Powinniśmy zobaczyć ceny obniżone o około 1,20 zł na litrze każdego z paliw – zapowiedział premier.

Nadzwyczajne posiedzenie rządu

Premier ogłosił, że o godzinie 18 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie rządu, podczas którego przygotowane zostaną projekty ustaw dotyczące obniżenia cen paliw na stacjach benzynowych.

Zgodnie z zapowiedzią rządu VAT na paliwa ma zostać obniżony z 23 proc. do 8 proc. Zmniejszona zostanie również akcyza – do minimum wymaganego przez przepisy unijne. Oznacza to obniżkę akcyzy na benzynę o 29 groszy, a na olej napędowy o 28 groszy na litrze.

Projekt ustawy ma zostać przegłosowany przez Sejm i przekazany do podpisu Prezydenta już w piątek.

Wprowadzona zostanie cena maksymalna

Jednym z kluczowych elementów pakietu „CPN” ma być wprowadzenie maksymalnej ceny detalicznej paliw. Jak zapowiedział premier, cena maksymalna będzie ustalana każdego dnia na czas obowiązywania obniżonych stawek VAT i akcyzy.

Na okres stosowania obniżonych stawek podatkowych VAT i akcyzy wprowadzimy maksymalną cenę detaliczną na paliwa – zapewnił Donald Tusk.

Premier zaznaczył jednocześnie, że ostateczna cena na stacji będzie zależeć zarówno od decyzji rządu, jak i od sytuacji na rynkach światowych. Dodał, że w przypadku dalszych wzrostów cen ropy naftowej na świecie, ceny w Polsce również mogą się wahać.

Jeśli mówimy o obniżce o 1,20 zł na litrze, to mówimy o cenie niższej niż byłaby bez tych narzędzi – tłumaczył szef rządu.

CZYTAJ  RYK SILNIKÓW POD LUPĄ POLICJI! Niektórzy się zdziwili.

Nie wykluczył także wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków koncernów paliwowych, jeśli ich zyski znacząco wzrosną wskutek wysokich cen ropy.

Wojna na Bliskim Wschodzie napędza wzrost cen

Rząd tłumaczy swoje działania sytuacją międzynarodową. Jak podkreślił premier, obecne wzrosty cen paliw są bezpośrednim skutkiem działań militarnych prowadzonych na Bliskim Wschodzie.

Polska nie miała wpływu na to, jak rozwija się sytuacja na Bliskim Wschodzie. Nie zaczynaliśmy tej wojny i nie będziemy mieli wpływu na jej zakończenie – powiedział Donald Tusk.

Z danych opublikowanych przez Orlen wynika, że od wybuchu wojny pod koniec lutego ceny hurtowe benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 wzrosły o 1267 zł – z 4466 zł do 5733 zł za metr sześcienny. Jeszcze większy wzrost zanotowano w przypadku oleju napędowego – o 2449 zł, z 4809 zł do 7258 zł za metr sześcienny. Analitycy przewidują, że ceny detaliczne mogą nadal rosnąć.

Rząd zapewnia o stabilności dostaw

Do sprawy odniósł się również minister aktywów państwowych Wojciech Balczun. W rozmowie z Polsat News podkreślił, że Orlen stara się ograniczać skutki wzrostu cen dla kierowców.

Orlen minimalizuje swoją marżę detaliczną na tyle, ile się da, oczywiście nie mogąc działać na szkodę firmy. Inne instrumenty są w rękach państwa – zaznaczył minister.

Jak dodał, kluczowe jest utrzymanie stabilnych dostaw paliw i uniknięcie sytuacji, w której na stacjach mogłoby zabraknąć benzyny lub oleju napędowego.

Zapowiedzi z rezerwą

Choć zapowiedzi rządu mogą przynieść ulgę kierowcom, część komentatorów podchodzi do nich z ostrożnością. Przypominają oni wcześniejsze deklaracje premiera dotyczące obniżenia cen paliw do poziomu 5,19 zł za litr, które ostatecznie nie zostały zrealizowane na stacjach benzynowych.

Najbliższe dni pokażą, czy zapowiadany pakiet „CPN” faktycznie przełoży się na wyraźne obniżki cen paliw dla kierowców.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
52 komentarzy
Rudy kłamca i złodziej
2 miesięcy temu

Wywieźć to uśmiechnięte towarzystwo na taczkach za 2 lata …
Zero sukcesów, jedno wielkie ZERO nic za to dojenie Polaków z każdej strony, rachunki ogromne, bicie piany i afer pełno, ale najważniejsze że brygada się uśmiecha szeroko i nie rządzi PiS haha 🤣🤣🤣

Zły projektant
2 miesięcy temu

Haha, oni serio mają ludzi za idiotów !
2 miliardów strat i ciągle rosnących dla gospodarki niż już nie cofnie …
Podnieśli nagle o ponad 3 zł żeby teraz obniżyć o 1.20 ludzie serio otwórzcie oczy i zacznijcie myśleć logicznie co oni wyrabiają bo to woła o pomstę do nieba …

Jo
odpowiada  Zły projektant
2 miesięcy temu

Oczym ty mówisz? 80 miliardów deficyt od początku roku.

ww
2 miesięcy temu

Wy się podniecacie obniżką ale my jako polska za pośrednictwem ORLENU mamy najdroższe(według najniższej płacy/paliwo paliwo w Europie., Dlaczego?? bo wciąż od Pisu kontynuowana jest polityka wszystko co mamy Ukrainie oddamy….
Smutne jest że mentalność polaka jest tak poddalcza USA/ Ukrainie/ Izraelowi że nie wyrazi sprzeciwu na ten stan rzeczy….

Robert T.
2 miesięcy temu

najpierw podnieśli cenę o 3 pln, a teraz obniżą ją o 1 pln. Odtrąbią sukces. Polaczki będą zadowolone i szczęśliwe. Można? Można. ps. Szkoda gadać jacy ludzie w Polsce są głupi i dają się robić na taki prymitywny numer!

marko
odpowiada  Robert T.
2 miesięcy temu

To prawda. Po „pandemii” straciłem wiarę w ludzi. 90% to głupcy sterowani telewizyjnie….

doktor
odpowiada  marko
2 miesięcy temu

99.6 procent

misiek
2 miesięcy temu

Spokojnie do końca roku będzie po 20 pln. Możecie sobie ten wpis zapisać i wrócimy do tematu. Mało tego idę z każdym w zakład o dowolną kwotę – oczywiście z prawnikiem i notariuszem, że taki będzie scenariusz. Co to ma na celu wiedzą tylko Ci którzy nie dają się wkręcić w ten cyrk.

Sigma z miasta sulmierzyce
2 miesięcy temu

Ryży jak coś wymyśli to jest geniusz normalnie nikt go nie ogra

Jozef
2 miesięcy temu

Przeciez Premier Donald Tusk zapewnial nas ze paliwo bedzie po 5 ,19 .. Czekamy panie Premierze na taki ruch ze strony pana zapowiedzi.Obnizka o okolo 1,20 groszy nie daje nam pelnej satysfakcji??.? Juz do tej pory zaplacilismy jako kupujacy miliardy zzlotych. Bardzo slabe i spoznione dzialanie rzadu i Premiera Donalda Tuska ??.?.

grosik
odpowiada  Jozef
2 miesięcy temu

miało być 5,19, jest ok 9 (ON) czy będziemy rozdzierać szaty o te 4 zł, he, he

Janek
odpowiada  Jozef
2 miesięcy temu

A ja już nie czekam na Izerę.

Andrzej
2 miesięcy temu

Inne kraje zrobiły to bardzo szybko i sprawnie, włącznie z tym, że obcokrajowcy, płacą więcej, tutaj się tylko słyszało, że analizują, monitorują, i tak w koło, bardzo słabe ruchy ma ten rząd.

Tak będzie
2 miesięcy temu

Pewnie dopiszą do ustawy jakieś gejowe związki czy inną aborcję. Prezydent walnie weto i będą piszczeli, że Prezydent nie chce niższych cen paliw dla obywateli. Durne silniczki łykną i razem z farmą Romana będą bić pianę dwa dni na X.

Wlkp
2 miesięcy temu

Nie ma się co cieszyć bo Batyr zawetuje tak jak wcześniej m in zawetował Polakom tańszy prąd

Xyz
odpowiada  Wlkp
2 miesięcy temu

Jeśli ustawa będzie TYLKO o obniżce baru i akcyzy to pewnie podpisze. Jeśli będzie jakiś szwindel jak w tanim prądzie to nie podpisze.

staruch
odpowiada  Xyz
2 miesięcy temu

a ta obniżka baru to dla prezesa, bo nie dosięga do kufla ?

52
0
Napisz co o tym sądziszx
×