Pasjonaci z Ostrowa znów biorą się do pracy

Choć pierwsze prace porządkowe przy parowozie Ty45-94 już dawno za nami, miłośnicy kolei z Ostrowa Wielkopolskiego właśnie rozpoczęli kolejny sezon renowacyjny. I to z wysokiego tonu. Słoneczna pogoda, energia po zimowej przerwie i ogromny zapał do działania sprawiły, że pierwszy dzień nowych prac można uznać za wyjątkowo udany.

Tym razem wysiłki członków Klubu Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim skupiły się na zabezpieczaniu skrzyni węglowej tendra. Usunięto skorodowane łatki oraz fragmenty blach podłogi skrzyni, które częściowo zastąpiono już nową blachą. Rozpoczęto także montaż konstrukcji, która ma chronić skrzynię przed opadami, zaleganiem wody i dalszym postępem korozji.

Jak to często bywa przy pracach renowacyjnych, kolejne działania odsłoniły następne problemy. Dziury w podłodze ujawniły bowiem także śmieci zalegające w obszarze kadzi wodnej, który również wymaga uporządkowania. To pokazuje, że przed społecznymi opiekunami zabytkowej lokomotywy wciąż jest wiele pracy, ale nie brakuje im determinacji, by przywracać temu miejscu należny wygląd.

Warto podkreślić, że to nie jest zwykłe hobby, ale prawdziwa społeczna misja. Dzięki takim osobom techniczne dziedzictwo Ostrowa Wielkopolskiego nie znika bezpowrotnie. Klub Miłośników Kolei poświęca swój prywatny czas, siły i umiejętności, by ratować jeden z najbardziej rozpoznawalnych kolejowych symboli miasta. Za tę konsekwencję, pasję i zaangażowanie należy im się ogromny szacunek.

Czym jest Ty45-94 w Ostrowie Wielkopolskim?

Ty45-94 to zabytkowy polski parowóz towarowy serii Ty45, stojący w Ostrowie Wielkopolskim jako pomnik techniki przy ul. Skorupki. Sama seria Ty45 była jedną z ważniejszych powojennych serii polskich lokomotyw parowych dla ruchu towarowego. Egzemplarz o numerze 94 jest dziś jednym z rozpoznawalnych kolejowych obiektów w mieście i od lat budzi zainteresowanie mieszkańców oraz pasjonatów historii kolei.

Lokomotywa jest własnością Stacji Muzeum w Warszawie, a od 2019 roku znajduje się w depozycie Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej – Muzeum Parowozownia Jarocin. Prace przy niej prowadzi Klub Miłośników Kolei w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ  AWANTURA O PARKING POD KONKATEDRĄ! Radny pyta, władze odpowiadają

Dziś każdy może zobaczyć, że ratowanie Ty45-94 nie odbywa się w słowach, ale w konkretnym działaniu: oczyszczaniu, zabezpieczaniu i stopniowej odbudowie najbardziej zniszczonych elementów. To właśnie oddolna praca pasjonatów daje temu historycznemu parowozowi realną szansę na dalsze trwanie. Ostrowscy miłośnicy kolei po raz kolejny udowadniają, że pamięć o historii można pielęgnować nie tylko od święta, ale przede wszystkim regularną, mozolną pracą.

Zaproszenie do pomocy
Osoby, którym bliska jest historia Ostrowa Wielkopolskiego, kolejnictwo albo po prostu społeczna praca na rzecz lokalnego dziedzictwa, mogą wesprzeć działania Klubu Miłośników Kolei. Każda para rąk, dobre słowo, udostępnienie informacji czy pomoc organizacyjna może mieć znaczenie. Im więcej osób zaangażuje się w opiekę nad Ty45-94, tym większa szansa, że ten wyjątkowy parowóz będzie cieszył kolejne pokolenia mieszkańców.

7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rockowiec1
28 dni temu

wladzom sie nie chce nic zrobic, tak jak chwalili sie becia z ubaniokiem ze zalatwili polaczenie z ostrowa do berlina a nic z tego nie wyszla, wstyd

emer
29 dni temu

we Wrocławiu na Placu Strzegomskim ustawili parowóz pod kątem o nazwie lokomotywą do nieba,może cos w tym rodzaju

Do emer
odpowiada  emer
28 dni temu

Zgadza się, dokładnie to jest ” Pociąg do nieba „.

Kaliski
29 dni temu

Po co to remontują lepiej wydać pieniądze na rozwój jakąś budkę z jedzeniem np

Hej hej
29 dni temu

A moze dać ją gdzieś na rynek ale by ładnie wyglądała gdzieś tam

Kolejówka
odpowiada  Hej hej
29 dni temu

Pomysł fajny, tylko niestety należy zadać pytania: czy obecna władza ma „głęboko gdzieś” symbole miasta kolejerzy? Czy dla małej lokomotywki miasto już nie miało miejsca w parku miejskim i dlatego teraz znajduje się przy ul. Dworcowej? Tak samo temat kolejki wąskotorowej mocno ucichł, dlaczego? Dlaczego i czy „miasto” wybrało dość kosztowny remont, a o mniej kosztownym remoncie „własnymi” siłami, przez miejscowych pasjonatów chyba podobno nie chciało słyszeć? Więcej może już nie będę się rozpisywał, bo niechcący napiszę za dużo…

Józwa Butrym
odpowiada  Kolejówka
28 dni temu

Kolejka wąskotorowa miałaby sens, gdyby można było nią objechać przynajmniej oba zbiorniki na Piaskach. W innym przypadku, to gra nie jest warta świeczki. Ale to już byłby niemały wydatek dla miasta, które obecnie budżetu z gumy nie ma.

7
0
Napisz co o tym sądziszx