Pociągi omijają Ostrów Wielkopolski – czy rządzący załatwią TO rozwiązanie?

Część pociągów PKP Intercity oraz Kolei Wielkopolskich od kilku lat omija stację Ostrów Wielkopolski, przejeżdżając tzw. łącznicą 811. Choć dla części pasażerów oznacza to krótszy czas przejazdu, dla mieszkańców jednego z największych miast regionu sytuacja staje się coraz bardziej problematyczna. Co istotne – na razie nie ma planów budowy nowego przystanku, który mógłby rozwiązać ten problem.

Łącznica kolejowa nr 811, wykorzystywana na trasie z Kalisza w kierunku Poznania, pozwala pociągom ominąć stację Ostrów Wielkopolski. W codziennym ruchu pasażerskim korzystają z niej głównie składy PKP Intercity jadące z Warszawy i Łodzi do Poznania oraz Szczecina. Sporadycznie trasą tą kursują także przyspieszone pociągi Kolei Wielkopolskich.

Dlaczego pociągi omijają Ostrów?

Powód jest czysto techniczny. Wjazd pociągu na stację Ostrów Wielkopolski wiąże się ze zmianą kierunku jazdy, co wymaga dłuższego postoju. W efekcie czas podróży wydłużyłby się nawet o kilkanaście minut. Przejazd łącznicą 811 pozwala tego uniknąć, co z punktu widzenia przewoźników jest rozwiązaniem korzystniejszym.

Nie wszyscy pasażerowie są jednak zadowoleni z takiego układu. Dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego oznacza on mniejszą liczbę bezpośrednich połączeń m.in. do Warszawy czy Łodzi – często mniejszą niż w sąsiednim Kaliszu. W wielu przypadkach konieczna jest przesiadka, najczęściej w Pleszewie lub Kaliszu, co bywa kłopotliwe ze względu na brak synchronizacji godzin odjazdów.

Problem ten wielokrotnie był poruszany przez lokalne media. – Decyzje o pomijaniu Ostrowa Wielkopolskiego są dla nas krzywdzące i całkowicie niezrozumiałe. To lekceważenie największego węzła kolejowego w południowej Wielkopolsce – komentowała prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek, cytowana przez portal ostrow24.tv.

Pomysł był, planów nie ma

Jednym z rozważanych rozwiązań była budowa nowego przystanku kolejowego na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, zlokalizowanego bezpośrednio przy łącznicy 811. Dzięki temu pociągi omijające główną stację mogłyby zatrzymywać się w granicach miasta. Koncepcję tę analizowało m.in. stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Na razie jednak realizacja takiego pomysłu nie jest brana pod uwagę.

Na obecnym etapie nie prowadzimy żadnych projektów przygotowawczych dla łącznicy w Ostrowie Wielkopolskim. Aktualnie nie przewidujemy także budowy przystanku Ostrów Wielkopolski Północ – informuje Radosław Śledziński z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Jak dodaje przedstawiciel PKP PLK, zarządca infrastruktury stale analizuje możliwości inwestycyjne, co oznacza, że temat może wrócić w bliżej nieokreślonej przyszłości. Na ten moment pasażerowie z Ostrowa Wielkopolskiego muszą jednak liczyć się z utrzymaniem obecnego stanu rzeczy – szybsze przejazdy dla jednych nadal będą oznaczały dodatkowe utrudnienia dla innych.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
57 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Napalony emeryt
11 godzin temu

Uśmiechajcie się frajerzy

Zbychu
odpowiada  Napalony emeryt
10 godzin temu

Sam jestes frajer

True
14 godzin temu

Co zrobili, robią Urbaniak i Matecka w Sejmie dla Ostrowa? Słuchamy Lemingów ostrowskich które ich wybrały:

kuba
odpowiada  True
11 godzin temu

a co przez 8 lat zrobił pisiory

Jacek
odpowiada  kuba
9 godzin temu

Tez nic, jedni drugich warci

Lob
odpowiada  kuba
6 godzin temu

Akurat tu się trochę zainteresuj ile pieniędzy wpłynęło do regionu w jakim czasie

Jacek
odpowiada  kuba
5 godzin temu

Fakt, jedni drugich warci, tylko do gadania.

Jerzy B.
odpowiada  True
14 minut temu

wystartuj

Sigma z miasta sulmierzyce
20 godzin temu

Powinni też się zainteresować tym że Ostrów nawet nie ma biogazowni

Rychu
odpowiada  Sigma z miasta sulmierzyce
10 godzin temu

Bigos to masz w garku,a to jest biogazownia

Roman
21 godzin temu

A co na to Nasi przedstawiciele w Parlamencie.
Może warto coś dla miasta i ludzi zrobić.

Mieszkaniec wioski smerfów
21 godzin temu

Ściema i nic więcej. Temat został olany przez wszystkich włodarzy przez ostatnie 20 lat a teraz to jest musztarda po obiedzie.

Zdzisław
21 godzin temu

Ostrów najlepiej omijać szerokim łukiem

Reniu
21 godzin temu

Bez paniki Urbaniak to załatwi

jan
odpowiada  Reniu
11 godzin temu

Hahaaha

Ostrowiak
odpowiada  Reniu
4 godzin temu

chyba sobie salut

Orion
22 godzin temu

Brawo,brawo,brawissimo
Następne wybory tuż tuż
Wtedy zjadą sie nasi posłowie po głosy.

Xxx
22 godzin temu

A może wystąpić do przewoźnika o dodatkowe zatrzymanie w Czekanowie.

Więcej kontroli i kamer w sraczu
odpowiada  Xxx
11 godzin temu

W Ostrowie będzie hamował a w czekanowie stacja łąka – barany wysiadać

Dario
odpowiada  Xxx
11 godzin temu

I wybudować stacje jak w Poznaniu. Przez Czekanów jeżdzi lilia numer M. I stadion wybudować w Czekanowie nas 20 do 30 tys

bc
odpowiada  Dario
20 minut temu

Akurat linię autobusową to chyba nie problem puścić. Przecież mamy nowe elektryczne autobusy!

JK.
odpowiada  Xxx
5 godzin temu

Skoro stacja Pleszew jest w Kowalewie, to stacja Ostrów Północ może być w Czekanowie.

As
22 godzin temu

Ten temat zaczyna wygasać co niektórym jest na rękę.Przez chwilę sprawa rozgrzała naszych parlamentarzystów i miejscowych włodarzy i to na tyle .Pociągi jak omijają tak omijają

57
0
Napisz co o tym sądziszx