Charakterystyczne uczucie pieczenia za mostkiem lub mdłości, które pojawiają się tuż po zjedzeniu posiłku, to powszechne dolegliwości. Są uciążliwe, jednak wiele osób je bagatelizuje. Tymczasem zgaga i nudności sygnalizują, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo. Choć nie zawsze jest to powód do dużego niepokoju, nawracające dolegliwości powinny skłonić nas do przyjrzenia się, co dzieje się w żołądku.
Palący problem w przełyku
Zgaga to uczucie palenia lub pieczenia w okolicy mostka, które występuje najczęściej po spożyciu tłustego, ostrego lub wyjątkowo obfitego dania. Przyczyną jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Fachowo proces ten nazywa się refluksem żołądkowo-przełykowym. Żołądek wytwarza kwas, który wspomaga trawienie, i jego błona śluzowa jest przystosowana do kontaktu z tą substancją. Przełyk natomiast nie, dlatego zjawisku towarzyszy uczucie pieczenia i dyskomfort.
Zgagę może nasilać pozycja leżąca, nadwaga, ciąża, stres, palenie papierosów czy niektóre leki. Sporadycznie pojawiające się zgagi są uznawane za normalne i nie stanowią powodu do niepokoju. Można je złagodzić, stosując środki doraźne, takie jak lek na zgagę i refluks na aptekadlarodziny.pl. Jeżeli jednak problem pojawia się często lub ma bardzo duże nasilenie, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Kiedy jedzenie powoduje dyskomfort
Nudności to nieprzyjemne uczucie w okolicy żołądka, któremu często towarzyszy chęć wymiotowania. Mogą występować jako reakcja obronna organizmu, ale też stanowić objaw zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Nudności po posiłku mogą mieć wiele różnych przyczyn, od tych bardzo błahych po zdecydowanie poważniejsze.
Najczęściej winowajcą jest przejedzenie – żołądek zostaje nadmiernie rozciągnięty, trawienie przebiega wolniej, a organizm okazuje swoje niezadowolenie. Podobnie może reagować na zbyt ciężkostrawne dania, nadmiar alkoholu lub spożywanie posiłków w pośpiechu. Przyczynami mogą być także nietolerancje pokarmowe, niestrawność, infekcje bakteryjne i wirusowe, wrzody, a nawet czynniki psychiczne. W łagodzeniu dolegliwości pomocne mogą okazać się preparaty ziołowe lub specjalne leki przeciwwymiotne – Apteka dla Rodziny to miejsce, gdzie znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Co dzieje się w żołądku, gdy pojawiają się problemy?
Spożywany pokarm trafia do żołądka, gdzie miesza się z sokami trawiennymi i enzymami, które rozkładają białka, tłuszcze i węglowodany. Zbyt szybkie jedzenie, niedostateczne żucie, nadmiar tłuszczu czy choroby układu pokarmowego mogą doprowadzić do zaburzenia procesu rozkładania substancji odżywczych. Konsekwencją jest uczucie ciężkości i dyskomfort.
Nadmierna pełność, nudności czy zgaga mogą świadczyć o spowolnionej pracy żołądka, nadprodukcji kwasu żołądkowego, podrażnieniu błony śluzowej czy nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśni. Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na żołądek, jest stres. Nadmierne napięcie psychiczne może hamować lub przyspieszać trawienie, a także zaburzać jego przebieg, co skutkuje bólem brzucha, nudnościami, a nawet wymiotami. W Aptece Dla Rodziny dostępne są porady, jak uporać się z dolegliwościami tego rodzaju.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News