Za mocno zapił. Będzie go to sporo kosztowało

W piątek, około godziny 10:30, na ulicy Ledóchowskiego w Ostrowie Wielkopolskim doszło do obywatelskiego zatrzymania kierowcy Forda Kuga. Styl jazdy mężczyzny wzbudził uzasadnione podejrzenia u jednego z mieszkańców, który postanowił działać – zajechał kierowcy drogę i uniemożliwił mu dalszą jazdę, wyciągając kluczyki ze stacyjki.

Na miejsce wezwano patrol policji, który szybko potwierdził przypuszczenia. 48-letni mieszkaniec powiatu ostrowskiego był nietrzeźwy – badanie alkomatem wykazało niemal 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) kierowcy grożą poważne konsekwencje. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu karnego, za takie przestępstwo grozi:

  • kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat,
  • obowiązkowe świadczenie pieniężne na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (od 5 tys. do 60 tys. zł),
  • a od marca 2024 roku – konfiskata pojazdu lub jego równowartości.

W przypadku zatrzymanego 48-latka, jeśli okaże się, że był właścicielem Forda Kuga, sąd może zdecydować o przepadku pojazdu. Jeśli auto nie należało do niego (np. było leasingowane lub pożyczone), wówczas grozi mu przepadek jego równowartości – ustalanej na podstawie średniej wartości rynkowej danego modelu.

Obywatelska postawa godna pochwały

Warto podkreślić postawę mieszkańca, który nie pozostał obojętny i zdecydował się działać, zanim mogło dojść do tragedii. Dzięki jego szybkiej reakcji potencjalnie niebezpieczny kierowca został zatrzymany, a dalsza jazda w stanie nietrzeźwości – uniemożliwiona. Takie obywatelskie interwencje są nie tylko legalne, ale wręcz pożądane, kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełniania przestępstwa – jakim jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – i przekazać ją organom ścigania. W tym przypadku odwaga i rozsądek mieszkańca mogą być uznane za wzór odpowiedzialności obywatelskiej.

CZYTAJ  Kierujący miał kombo przewinień na koncie

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
4
0
Napisz co o tym sądziszx