Kościół zgarnął grube miliony od podatników

Po kilkunastu latach toczącego się procesu zakończyła się sprawa, w której parafia farna w Ostrzeszowie domagała się rekompensaty za grunty przejęte przez Skarb Państwa w latach `50 ubiegłego wieku. Sprawa budziła wiele kontrowersji, przede wszystkim ze względu na wysuwane przez Kościół roszczenia oraz ich potencjalne obciążenie dla lokalnej społeczności. Sąd Okręgowy w Kaliszu orzekł, że to Skarb Państwa, a nie samorząd miasta i gminy Ostrzeszów, ponosi pełną odpowiedzialność za dawną nacjonalizację gruntów. Kościół otrzyma ponad 25,4 miliona złotych odszkodowania.

Spór o historyczne grunty

Sprawa dotyczyła 13 hektarów ziemi, na których obecnie znajdują się m.in. Szkoła Podstawowa nr 1, Przedszkole nr 5 oraz targowisko miejskie. Parafia farna utrzymywała, że grunty zostały bezprawnie odebrane przez państwo w latach 50., i wystąpiła z pozwem o ich zwrot lub wypłatę odszkodowania.

W 2014 roku poprzedni burmistrz Ostrzeszowa rozważał zawarcie ugody, która przewidywała zwrot 3,5 ha ziemi oraz przekazanie parafii innych działek o powierzchni 7,73 ha. Do ugody jednak nie doszło, co – jak się później okazało – miało kluczowe znaczenie dla obrony interesów gminy.

Wytrwałość samorządu i przełomowy wyrok

Obecny burmistrz, Patryk Jędrkowiak, od początku swojej kadencji bronił stanowiska, że odpowiedzialność za nacjonalizację gruntów powinna ponosić wyłącznie Skarb Państwa. Argumentował, że grunty zostały zabrane decyzją władz centralnych, a samorząd jest jedynie ich obecnym gospodarzem.

W minionym tygodniu Sąd Okręgowy w Kaliszu przychylił się do tego stanowiska, orzekając, że cała kwota odszkodowania – ponad 25,4 mln zł – powinna zostać wypłacona przez Skarb Państwa, a nie samorząd Ostrzeszowa. „Taka decyzja jest moim zdaniem pozytywnym zakończeniem zarówno dla naszego samorządu, jak i dla strony kościelnej” – komentował burmistrz Jędrkowiak.

Pazerność czy sprawiedliwość?

Decyzja sądu rozstrzygnęła spór, ale na nowo rozbudziła publiczną debatę o zasadności i skali roszczeń Kościoła Katolickiego w Polsce. Parafia farna uzyska odszkodowanie, które dla części obserwatorów stanowi przejaw niewspółmiernej do realiów współczesnych rekompensaty za dawne wydarzenia. Krytycy wskazują, że takie kwoty obciążają budżet państwa, a zatem ostatecznie wszystkich podatników.

CZYTAJ  Renowacja parowozu Ty45-94 w Ostrowie Wielkopolskim – pasja i historia w jednym

Zakończenie, ale nie koniec?

Choć wyrok sądu jest zadowalający dla samorządu Ostrzeszowa, każda ze stron ma prawo do odwołania. Burmistrz ma nadzieję, że tego nie uczynią, co pozwoli zamknąć sprawę, która trwała od 2011 roku.

Wyrok jest istotnym precedensem, który może wpłynąć na inne podobne spory w kraju. Dla Ostrzeszowa to ważne zwycięstwo – nie tylko w aspekcie finansowym, ale i symbolicznym, jako obrona interesów lokalnej społeczności przed nadmiernymi roszczeniami Kościoła.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
63 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jakub
1 miesiąc temu

Watykan najbogatsze państwo świata.I—ci czyli parafianie dają się doić lepiej jak najlepsze krowy.

Zosia
odpowiada  Jakub
1 miesiąc temu

Fakt, i nie przejrzeli na oczy, że chodzi tylko o wygodne życie, malutko pracy i kasa, i to sa ich wartosci,teraz juz sie z tym nie kryją

mariano
1 miesiąc temu

Kościół nie powinien mieć żadnych praw do ziemi te ziemie powinny należeć do parafian i tylko do nich czyż to nie oni darowali lub kupili tą ziemie dla wspólnoty i rozkwitu parafii … a tak prawdopodobnie biskupi zgarną część prześlą do Watykanu a parafianie pewnie nawet darmowego miejsca na cmentarzu nie będą z tego mieli …

Xyz
odpowiada  mariano
1 miesiąc temu

No i co? Żal D ściska że ktoś przepisał swój majątek na kościół ja wam hejterom Błogosławię W Imieniu Jezusa Chrystusa króla Wszechświata 🙏 ❤️ 🙏

Nie ma nad czym deliberować.
1 miesiąc temu

Oj w religii nigdy nie chodzi o majątki doczesne, a o zbawienie duszy.

Mariusz
1 miesiąc temu

„Nienasycone to plemię. Jako wilcy…”

H.Sienkiewicz, „Krzyżacy”.

Gulasz
odpowiada  Mariusz
1 miesiąc temu

Pan Henryk dobrze ich przejrzał. Tadek Kościuszko zresztą też.

Konserwatorekin
1 miesiąc temu

A rok temu pod Krotoszynem jak małżeństwo chciało oddać za darmo kawałek działki z zabytkowym krzyżem plebanowi to jakoś nie był zainteresowany.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu by Konserwatorekin
Józwa Butrym
odpowiada  Konserwatorekin
1 miesiąc temu

Bo chyba była za mały kawałek. No i krzyż trzeba konserwować, bo zabytkowy. A ich nie interesują wydatki, ale przychody.

Tom
1 miesiąc temu

Czarna mafia .

Głosujący
1 miesiąc temu

Kawalerowie do uciech cielesnych kosztują…

Jan
1 miesiąc temu

Bez komentarza ręce mi opadły

qwerty
1 miesiąc temu

i takim to dobrze podatków nie płaca kase dostaną i uj

Antykatol
1 miesiąc temu

Kościół nie ma nic wspólnego z religią – to jest instytucja dla której liczy się tylko kasa.

Gulasz
odpowiada  Antykatol
1 miesiąc temu

Ksieza normalni ludzie też lubią po—hać wychlać itd

63
0
Napisz co o tym sądziszx