Wyłudzili grube miliony, ale wpadli

Udostępnij
Tweet

Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymały kolejne 9 osób w ramach sprawy dotyczącej obrotu nierzetelnymi fakturami VAT, dzięki którym zmniejszano należności podatkowe. W całym śledztwie występuje już 40 podejrzanych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na co najmniej 26 mln zł. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.

Policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem nierzetelnymi fakturami VAT, dzięki którym zmniejszano należności podatkowe.

Tym razem funkcjonariusze działali na terenie Wielkopolski i Wrocławia, gdzie zatrzymali kolejne 9 osób. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że w należących do tych osób podmiotach gospodarczych wystawiano faktury VAT na różne usługi, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Pozwalało to wytworzyć tzw. „koszty uzyskania przychodu”, co następnie umożliwiało nieuprawnione zaniżanie należności podatkowych.

Według śledczych podejrzani mogli w ten sposób spowodować straty budżetowe na kwotę ponad 2 mln zł. W ramach działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania i siedziby firm zabezpieczając sprzęt elektroniczny oraz dokumentację, która jest poddawana szczegółowej analizie przez śledczych. Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ogłoszono im zarzuty dotyczące używania fikcyjnych tzw. pustych faktur Vat oraz przestępstw karno-skarbowych.

Są to kolejne realizacje w ramach sprawy dotyczącej grupy, która działała w latach 2017-2023 na terenie niemal całego kraju.

Łącznie w sprawie występuje już 40 podejrzanych. Na obecnym etapie śledczy szacują, że straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy mogły wynieść co najmniej 26 mln zł, jednak ostateczna suma strat jest cały czas ustalana przez funkcjonariuszy.

Ponadto ustalono, że grupa mogła wyprać około 15 mln zł. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości ponad 4 mln zł, w postaci m.in. nieruchomości, samochodów, udziałów w spółkach i pieniędzy.

CZYTAJ  Dziś pojazdy militarne na Rynku
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Polak
16 dni temu

Największy patologicznym złodziejem jest każdy Rząd. Okradajacy w majestacie uchwalonego pod siebie złodziejskiego systemu podatkowego prawa. I o dziwo nikomu z nich nie spada włos, głowy.

Zdzichu
18 dni temu

Mario?

20
0
Napisz co o tym sądziszx