20 lat temu zlikwidowano jednostkę wojskową w Ostrowie Wlkp.

Udostępnij
Tweet

W tym roku mija 20 lat od rozformowania Jednostki Wojskowej nr 1956 w Ostrowie Wielkopolskim. Z tej okazji zorganizowano uroczystości związane z jubileuszem, które były okazją do wspomnień oraz refleksji nad historią.

Wojsko stacjonowało w koszarach przy ostrowskich ulicach Kościuszki i Kolejowej. Jednostka o numeracji 1956 miała swoją siedzibę w Ostrowie od 1958 roku. Przez lata funkcjonowania zmieniały się nazwy i specjalność szkolenia. W latach 1958-1987 był to 9. Szkolny Pułk Samochodowy; w latach 1987- 2002 9. Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych; w latach 2002- 2004 3. Ośrodek Szkolenia Kierowców; w latach 1989- 2001 była to Placówka Żandarmerii Wojskowej; w latach 1969-1996 Wojskowa Orkiestra Garnizonowa; w latach 1990-2002 Wojskowa Pracownia Psychologiczna.

Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami:

31 grudnia 2004 roku rozformowano Jednostkę Wojskową nr 1956. Dziś o jej istnieniu przypomina m.in. kamień pamięci znajdujący się przy ulicy Kościuszki. W piątek, 7 czerwca 2024 roku, w miejscu dawnych koszar zorganizowano uroczystość z okazji 20-lecia tego wydarzenia. Następnie w Amfiteatrze Miejskim odbył się koncert z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej.

Jubileusz miał przywołać wspomnienia o jednostce i służących w niej żołnierzach. To także okazja do spotkania się z byłymi żołnierzami i ich rodzinami.

Uroczystość poprowadził mjr Marian Nowak. Powiat Ostrowski reprezentował Starosta Ostrowski Paweł Rajski. Obecny był też m.in. poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb. Przy kamieniu pamięci zjawili się też dawni komendanci jednostki i jej pracownicy oraz przedstawiciele Dowództwa Komponentu Lądowego, Ligi Obrony Kraju, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Koła nr 2 ZŻWP, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych, harcerze z ostrowskiej Komendy Hufca ZHP z komendant Izabelą Potasznik na czele.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Krytykowano rozdawnictwo PiS. Teraz sami rozdają
Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Patriota
1 miesiąc temu

Likwidacja wojska eh… to zdrada kraju

Już są
1 miesiąc temu

Migranci do bursy.KTO ma pustostan do wynajęcia?

Posnauer
1 miesiąc temu

Napiszcie wprost kto to likwidował!!! Gamonie z PO, czyli ludzie na posyłki sowieckiej agentury z WSI !!!!!!!!!! Oni teraz udają antyputinowców, bo wiedzą skąd wiatr wieje. Doskonale jednak pamiętamy jak Zdradek Sikorka (zmienił sobie na generalskie nazwisko jak go SB do UK wysłało) palił szlugi na balkonie z Ławrowem a gestapowiec pogaduchy o rozbiorze Ukrainy na molo w Sopocie z Putkiem odstawiał.

REJTAN
1 miesiąc temu

Rozbiory Polski też będziecie obchodzić??????

olek
1 miesiąc temu

generał komandos rozumiem,ale co tam OSP robi,tylko odznaczać sie umieją

Kierowca
1 miesiąc temu

Gamonie wszytko rozj*. li ładne jednostki a dziś nic nie ma ale tak to jest w tej Polsce przyjdzie bronić odpukać ojczyzny to sie oczy otworzą…

śmiechu warte
odpowiada  Kierowca
1 miesiąc temu

Jarek odbudował armię i kraj o co ci chodzi .

PRAWDA
odpowiada  śmiechu warte
1 miesiąc temu

Odbudował choć cząstkę. DT tylko LIKWIDUJE.

Emigrant
1 miesiąc temu

Niedługo dorobkiewicze socjalne dostaną powołania na granicę. Wtedy przypomną sobie o odpowiedzialności
za swoje ,, należy się „. Nadchodzi czas spłaty socjalu.

Bagno
odpowiada  Emigrant
1 miesiąc temu

WSZYSCY ,a nie tylko grupka. Chcieliście Tuska? Macie Tuska.

Contador
1 miesiąc temu

Byłem tam w spr w stanie wojennym. Nie ma czego żałować. Mam najgorsze wspomnienia.

Jan
1 miesiąc temu

Biedronka była ważniejsza…Jeszcze należało wspomnieć, że do jednostki należał autodrom i koszary na grabowskiej i magazyn na Staroprzygodzkiej…jak mozna w uroczysty sposób świętować zlikwidowanie potężnej jednostki wojskowej? Przypomne tylko, że wtedy weszliśmy do eurokołchozu…

Ostrowianka
odpowiada  Jan
1 miesiąc temu

Koszary na kolejowej też były dziś Biedronka,Pruślin i Parczew .,😱

Rejtan
odpowiada  Jan
1 miesiąc temu

i eurokołchoz tak kazał a dxxil Siemioniak wykonał

34
0
Napisz co o tym sądziszx