Od dziś mniej za ciepło

Udostępnij
Tweet

Od dziś, 15 maja, ostrowianie zapłacą mniej za ciepło. Przypomnijmy. 26 kwietnia, po blisko 10 miesiącach walki o obniżenie taryfy za ciepło poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję pozytywną. Nowa taryfa zaczyna obowiązywać od dziś. Oznacza to, że koszt gigadżula dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego będzie niższy o blisko 25%.

Pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 roku. Od tego czasu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy przygotował kilkadziesiąt dokumentów i udzielił szczegółowych odpowiedzi na pięć wezwań URE.

– Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie pochodzi z 29 czerwca 2023 r. Postępowanie prowadzone było zatem od 10 miesięcy – mówi Mariusz Bolach, prezes OZC SA. – W tym czasie, o czym wielokrotnie informowaliśmy Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA otrzymał pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa Prokurentowi Spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na działanie poznańskiego oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie.

Energia od OZC to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepło nie tylko w sezonie grzewczym.

– Cena ciepła systemowego to także koszt podgrzania wody do celów użytkowych i ten koszt będzie niższy o około 25 %, z tego punktu widzenia jest to informacja dobra, niestety szkoda, że tak późno zapadła – komentuje Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Warto przypomnieć, że w oczekiwaniu na przeciągającą się decyzję URE, w styczniu wprowadziliśmy program “Niższe rachunki za ciepło”. Skorzystało z niego ponad 800 mieszkańców Ostrowa. Dzięki programowi ich rachunku były niższe o średnio 120 złotych.

11 kwietnia Zarząd OZC SA złożył skargę na postępowanie URE w Poznaniu do Prezesa URE w Warszawie. Na razie OZC nie otrzymał odpowiedzi na skargę. W kwietniu prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury.

Natomiast już w styczniu, aby zniwelować skutki przedłużającej się procedury, OZC wprowadził program pn. „Niższe rachunki za ciepło z OZC S.A.”, dzięki któremu najbardziej potrzebujący płacili mniej. Wsparcie skierowane było do osób w trudnej sytuacji materialnej (niski dochód, spore wydatki związane z leczeniem) lub w trudnej sytuacji życiowej (niepełnosprawność, przewlekła choroba, brak opieki, sytuacja losowa). Najwięcej wniosków, bo aż 539 zostało złożonych w pierwszym terminie naboru, czyli do 23 lutego. Te osoby, które otrzymały pozytywną odpowiedź, skorzystały z niższych rachunków za okres od stycznia do kwietnia. Osoby, które złożyły dokumenty w drugim terminie (217 wniosków) i zostały one pozytywnie rozpatrzone, skorzystały z dofinansowania za okres od marca do kwietnia. W trzecim etapie złożono 90 wniosków. Rabat dla klientów indywidualnych, którzy mają podpisane umowy z OZC, wynosił średnio 120 złotych miesięcznie. W sumie z programu skorzystało 846 osób.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

56 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AntyKK
9 dni temu

Teraz latem obniżyli 25%.
Ludzie nie odczują prawie wcale, jedynie tyle co na ciepłej wodzie użytkowej.
Od września jak trzeba będzie włączyć kaloryferki to znowu cwaniaki podniosą.
Wspomnicie moje słowa.

olek
24 dni temu

zabrać bidnym dać bogatym

hehe
25 dni temu

rudy obiecał ze wiecej w portfelu zostanie wyborcom dlatego go wybrali ostrowianie , bardzo mądre społeczeństwo

Dżasta
27 dni temu

Nie będę płacić za takie ogrzewanie, boję się że jak przyjdzie rozliczenie to będzie ponad 2 tyś, więc przyszłą zimę siedzimy zimno,to nie są dla Nas małe ceny, wszyscy mają Nas gdzieś.

grrrr
27 dni temu

a za przylaczem ile sie czeka ?! bo slyszalem ze leca w h**ja tam

Piłkarz
28 dni temu

Jarek wracaj

Ciekawy
28 dni temu

Przez 2 pełne sezony grzewcze odbiorcy OZC zapłacili dodatkowo około 100 mln złotych – tyle wydrenowano od Ostrowian.
Ciekaw, gdzie są te pieniądze. Bo drogiego gazu, węgla, czy CO2 nie ma przynajmniej od 1 sezonu grzewczego

przyjazny
odpowiada  Ciekawy
27 dni temu

proste w nagrodach i premiach

Ania
odpowiada  Ciekawy
27 dni temu

O właśnie!!!! Prezydent miasta i jej vice powinni poinformować mieszkańców Ostrowa na co przekazano pieniądze zabrane Ostrowianom? A druga rzecz: jakim cudem vicekostka za swoje chamstwo jeszcze nie wyleciał? Cwany przyspawany do stołka

Ostatnio edytowany 27 dni temu by Ania
Tomek
odpowiada  Ania
26 dni temu

Nie wyleciał bo klimkowa wygrała niestety 😏

56
0
Napisz co o tym sądziszx