Od dziś mniej za ciepło

Udostępnij
Tweet

Od dziś, 15 maja, ostrowianie zapłacą mniej za ciepło. Przypomnijmy. 26 kwietnia, po blisko 10 miesiącach walki o obniżenie taryfy za ciepło poznański oddział Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję pozytywną. Nowa taryfa zaczyna obowiązywać od dziś. Oznacza to, że koszt gigadżula dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego będzie niższy o blisko 25%.

Pierwszy wniosek o obniżenie taryfy został złożony 29 czerwca 2023 roku. Od tego czasu Ostrowski Zakład Ciepłowniczy przygotował kilkadziesiąt dokumentów i udzielił szczegółowych odpowiedzi na pięć wezwań URE.

– Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie pochodzi z 29 czerwca 2023 r. Postępowanie prowadzone było zatem od 10 miesięcy – mówi Mariusz Bolach, prezes OZC SA. – W tym czasie, o czym wielokrotnie informowaliśmy Ostrowski Zakład Ciepłowniczy SA otrzymał pięć wezwań merytorycznych oraz jedno wezwanie dotyczące opłaty za udzielenie pełnomocnictwa Prokurentowi Spółki. Ostatecznie zmuszeni zostaliśmy do złożenia skargi na działanie poznańskiego oddziału URE do Prezesa URE w Warszawie.

Energia od OZC to nie tylko ciepło w grzejnikach. Spółka dostarcza również ciepłą wodę użytkową. To oznacza, że mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą spodziewać się obniżenia swoich rachunków za ciepło nie tylko w sezonie grzewczym.

– Cena ciepła systemowego to także koszt podgrzania wody do celów użytkowych i ten koszt będzie niższy o około 25 %, z tego punktu widzenia jest to informacja dobra, niestety szkoda, że tak późno zapadła – komentuje Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Warto przypomnieć, że w oczekiwaniu na przeciągającą się decyzję URE, w styczniu wprowadziliśmy program “Niższe rachunki za ciepło”. Skorzystało z niego ponad 800 mieszkańców Ostrowa. Dzięki programowi ich rachunku były niższe o średnio 120 złotych.

11 kwietnia Zarząd OZC SA złożył skargę na postępowanie URE w Poznaniu do Prezesa URE w Warszawie. Na razie OZC nie otrzymał odpowiedzi na skargę. W kwietniu prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek wysłała list otwarty do wielkopolskich parlamentarzystów z prośbą o interwencję w sprawie przedłużającej się procedury.

Natomiast już w styczniu, aby zniwelować skutki przedłużającej się procedury, OZC wprowadził program pn. „Niższe rachunki za ciepło z OZC S.A.”, dzięki któremu najbardziej potrzebujący płacili mniej. Wsparcie skierowane było do osób w trudnej sytuacji materialnej (niski dochód, spore wydatki związane z leczeniem) lub w trudnej sytuacji życiowej (niepełnosprawność, przewlekła choroba, brak opieki, sytuacja losowa). Najwięcej wniosków, bo aż 539 zostało złożonych w pierwszym terminie naboru, czyli do 23 lutego. Te osoby, które otrzymały pozytywną odpowiedź, skorzystały z niższych rachunków za okres od stycznia do kwietnia. Osoby, które złożyły dokumenty w drugim terminie (217 wniosków) i zostały one pozytywnie rozpatrzone, skorzystały z dofinansowania za okres od marca do kwietnia. W trzecim etapie złożono 90 wniosków. Rabat dla klientów indywidualnych, którzy mają podpisane umowy z OZC, wynosił średnio 120 złotych miesięcznie. W sumie z programu skorzystało 846 osób.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

56 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel
27 dni temu

Czutam te komentarze i czuje sie hak w wariatkowie. Na pewno Paduch by wam załatwił obniżkę o 50% tak jak Tusk załatwił kwotę wolną od podatku 60tys i paliwo za 5.19 haha naiwniacy tylko narzekać potraficie!

Jan
28 dni temu

A im cieplej na dworze to tym mniej za ciepło. Hurra i to ja odkryłem. Spotkamy się pod amfiteatrem, kiedy będzie zimno. I wtedy sobie znowu ponarzekamy chwaląc gwiazdę ostatnich wyborów, a narzekając oczywiście na kogo? Na Tuska, URE i Paducha, no bo nie na Klimkową czy Kostkę. Oni są nietykalni.

Inkwizytor
28 dni temu

Już leci o wiele chłodniejsza woda

Tomek
28 dni temu

Tak wybraliście to teraz sobie plujcie w mordę,kolejna kadencja tej Pani doprowadzi Ostrów do bankructwa i pewnie magiczną liczbę 200 milionów zadłużenia miasta do końca kadencji przekroczy a w Ostrowie będzie 20-30 procent więcej zlikwidowanych sklepów oraz 20-30 procent mniej młodych ludzi w tym mieście aż w końcu Ostrów stanie się miastem emerytów i rencistów bo do tego to wszystko zmierza tylko trzeba klapki z oczu zdjąć.

Janek
odpowiada  Tomek
28 dni temu

Zawsze można wyjechać do Hilterowniiii tam zrobienie prawa jazdy kosztuje 4tys eur więc bedziesz dobrze zył w Nimieckim PRl gdzie wszysto pada bedziesz razem z inzynierami nożykiem machał pod sklepem…..

Tomek
odpowiada  Janek
28 dni temu

Zejdź na ziemię bo nie rozumiem cię teraz dlaczego ty Niemcy w to wszystko mieszasz,ja nawet słowa Niemcy nie użyłem w tym co wcześniej napisałem.

AntyKK
odpowiada  Janek
9 dni temu

Kłamiesz.
Statystycznie najtaniej jest w Saksonii (około 1200-1500 euro), a najdrożej w Bawarii (2200-2500 euro).”

Jan
odpowiada  Tomek
28 dni temu

Tomku optymisto- 200 mln? Spalarnia- trzeba dołożyć 160 mln, Aquapark- ze 150 mln, dodać do obecnych 150 mln długu to ile wychodzi? Bo mnie prawie 500 mln. Ale co ja tam wiem, ludzie wiedzą swoje, prawda?

Tomek
odpowiada  Jan
28 dni temu

No masz rację teraz ostatnia jej kadencja to może się ostro rozpędzić z tym zadłużaniem miasta👍👍👍

pod
odpowiada  Tomek
27 dni temu

o ile pamietam to 200 mln kredytu juz zaciągniete na cos pod nazwa ostrowski/inwestycyjny ekspres, ze spłata kapitału chyba po nowej kadencji czy pod koniec kadencji PM, to miało też byc na aquapark

Piłkarz
odpowiada  Tomek
27 dni temu

Ostrów Wielkopolski już jest miastem emerytów i rencistów

z secem
odpowiada  Piłkarz
27 dni temu

raczej wyzyskiwanym

wyborca
29 dni temu

byla szansa 21 kwietnia ale ze polaczkom sie glosowac nie chce a stare dziadki wybraly caryce to teraz nie narzekac i placic. ja mam prawo narzekac bo glosowalem w obu turach na paducha i jestem z tego dumny. gdyby on zostal wybrany, bylaby szansa na zmiany, a tak placic lenie smierdzace.

Pinio
odpowiada  wyborca
29 dni temu

Płacisz również za grupie gadanie

Ostrowianka
odpowiada  wyborca
28 dni temu

Wyborca uzupełnij wiedze w temacie zanim się osmieszysz . Dumny ??? raczej durny jak przystało na wyborców Paducha i jego całej grupy antypolskiej . Leniu smierdzący wiedza nie boli więc po wiedze do zródeł . Jednak debili nie brakuje ku radości lewackiej bandzie .

wyborca
odpowiada  Ostrowianka
28 dni temu

a ty dumna ze na caryce glosowalas ? to teraz plac

Jan
odpowiada  Ostrowianka
28 dni temu

Poczytaj o mądra bezobjawowo ostrowianko co napisałem o przyszłych długach powyżej.

osw
29 dni temu

szał normalnie szał

Vampir
29 dni temu

Zachciało się szpanerstwa blokersom to niech słono płacą. W końcu ich stać, bo to szlachta z bloku he he. A nie jeden/na się przeprowadził do bloku z pato rodziny i wozami konnymi pamiętam się przeprowadzali do bloków. Olać tą hołotę ciepłym porannym. Nie zasłużyli na litość. Karma do świń wraca.

kinga
odpowiada  Vampir
29 dni temu

Vampir co ty taką gorycz nienawiści wylewasz na ludzi mieszkających w blokach .Prywatne domy też są podłączone do Ostrowskiej ciepłowni .Nie znaczy że ktoś mieszka w bloku to nic nie robi są osoby którym wszystko się należy ale są i takie które sumiennie pracują a opłaty są tak duże że muszą dorabiać i nie narzekają, Zanim coś napiszesz zastanów się dlaczego masz w sobie taką nienawiść nie mierz ludzi swoją miarą.

Jan
odpowiada  kinga
28 dni temu

Ale to blokersi woleli Klimkową wybrać. Poszukaj sobie wyników w poszczególnych okręgach. Sam mieszkam w bloku i byłem wśród nielicznych głosujących na J.Paducha. no cóż.

Kris
29 dni temu

Wiadomo że mniej bo grzać nie trzeba

Bogdan
29 dni temu

Chwilę po tym jak skończył się sezon grzewczy oni robią łaskawie obniżkę. Ktoś sobie robi jaja.

ilu
odpowiada  Bogdan
29 dni temu

Ostrowianie są bogaci stać ich, bo nie podziękowali Pani prezydent za współpracę

Zielona wyspa
29 dni temu

gigadżula dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego będzie niższy o blisko 25%. Pluje na was!!! Podnieść to potraficie o 140% natychmiast, a obniżka to tylko 25%

mieszkaniec
odpowiada  Zielona wyspa
29 dni temu

Trzeba było iśc na wybory.

Ostrowianka
odpowiada  mieszkaniec
28 dni temu

Poszli i wybrali 25 % mniej . Gdyby był Paduch to byłoby 25 % w górę !! Tak jak wszystko czego się tknie Tusk jak i cała banda antypolska zwana grupą 13 Grudnia .! Gaz , prąd od lipca ok.50 % w górę !! Cieszyscie się wyborcy Tuska ???

Jan
odpowiada  Ostrowianka
28 dni temu

Ot ta znowu swoje. Bez zmiany nie ma poprawy, nie wiedziałaś? Jeśli przez dziesięć lat obecnej prezydent było coraz drożej, to głosowanie na nią ma poprawić sytuację teraz, kiedy jej nie zależy, bo i tak jest ostatnią kadencję? Pomyśl durnoto, a nie powtarzaj głupot bezmyślnie. No i spróbuj wymyśleć jakąś od powiedź na pytanie, komu z tych dwojga kandydatów musiało bardziej zależeć na spełnieniu obietnic wyborczych? Czy pani, która już nie może startować, czy panu, który chciałby następną kadencję kierować miastem? Pomyśl i odpowiedz.

56
0
Napisz co o tym sądziszx