Rozbił się po pijaku BMW, ale auta nie stracił

W sobotę kierowca BMW najpierw uderzył w ogrodzenie posesji, a zatrzymał się około 500 metrów dalej. Okazało się, że mężczyzna był pijany i przekroczył półtora promila, auta jednak nie stracił.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości miał czas od lipca 2022 roku na wdrożenie skutecznych czy jakichkolwiek przepisów wykonawczych dotyczących konfiskaty pojazdów, które prowadzili mocno pijani kierowcy. Obecny rząd mógł to zrobić od kilku miesięcy, ale również nie zdołał. Są za to pomysły na zmianę obowiązku zabierania aut.

W tej chwili resort sprawiedliwości uważa, że sąd będzie mieć do wyboru skonfiskowanie auta albo karę w postaci nawiązki w wysokości auta, gdy samo odebranie samochodu sędzia uzna za bezcelowe, zbyt radykalne czy skomplikowane prawnie. Rząd Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie powinno się zmuszać sędziów do obowiązkowej konfiskaty, ponieważ może to być sprzeczne z konstytucją i narazić skarb państwa na odszkodowania.

Projekt został uzgodniony wewnątrzresortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów. Przepisy wprowadzone ustawą z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2600, z późn.zm.) budzą zastrzeżenia z uwagi na konieczność orzekania przepadku pojazdów, zgodność z konstytucyjną zasadą proporcjonalności reakcji prawnokarnej oraz konstytucyjnym standardem równości wobec prawa” – przekazał resort sprawiedliwości.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Ruszyły prace na dawnym PKS-ie. Wiemy co tam się dzieje
Subskrybuj
Powiadom o

18 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaro
2 miesięcy temu

tylko więzienie może coś zmienić. Krótko ale szybko. Jechałeś, trafiasz za kratki na miesiąc lub dwa. Jak jeeden z drugim po takim rajdzie nie wróci do domu przez dany czas to się nauczy. Odcięty natychmiastowo od spraw bieżących. Nic tak nie działa, jak zabranie tego co się zna na codzień.

goood
odpowiada  jaro
2 miesięcy temu

Taka utrata wolności niesie za sobą wiele następstw, np utrata pracy, bieżących dochodów itd. Może być ciekawie, raczej chyba każdy się zastanowi co może stracić

Stop mafii sądowniczej
2 miesięcy temu

POlskie wolne sądy…Masz kasę lub znajomości jesteś wolny lub według doktryny chama Neumanna : będziesz w PO będziemy cię k…. Bronić jak niePOdległości.

18
0
Napisz co o tym sądziszx