W obronie lasu na Pruślinie

Las przy ulicy Dębowej i Ekologicznej na Osiedlu Pruślin w Ostrowie Wielkopolskim jest niezagrożony. Jakiś czas temu pojawiły się informacje, że miasto chce na tym terenie zezwolić na budowę domów. – To informacje nieprawdziwe – podkreśla Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

– Pierwszym krokiem do ochrony lasu na Pruślinie była zmiana studium. Dokument chroni cały las przed tego typu inwestycjami. Mieszkańcy mogą zatem być spokojni. Las pozostanie lasem – tłumaczy Mikołaj Kostka z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Kolejnym krokiem było podjęcie uchwały o przystąpieniu do uchwalenia miejscowego planu, który jako akt prawa miejscowego, zabezpieczy teren przed ewentualną chęcią zabudowy.
Mowa o lesie o powierzchni 20 hektarów. Dziś prawnie za ten teren odpowiada Nadleśnictwo Taczanów.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Podróżni męczą się na ostrowskim dworcu
Subskrybuj
Powiadom o

42 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Malkontenci ze słomą w butach
3 miesięcy temu

Lesistość (stopień pokrycia lasem danego obszaru) Polski na przestrzeni lat:

1937r. – 22,2%(około)
1946r. – 20,8%
1980r. – 27,6%
2000r. – 28,4%
2021r. – 29,6%

Obecnie prawie 1/3 kraju porastają lasy, więc o czy wy ludzie bredzicie? Nie macie pojęcie co się wokół was dzieje, ale uważacie się za specjalistów w każdej dziedzinie. Własnoręcznie prawidłowo podwórka zagrabić nie potraficie, a bierzecie się za gospodarkę leśną<śmiech>. Pół życia online na czatach i sratach, a ciężko zweryfikować własne przypuszczenia. Wskaźnik lesistości kraju systematycznie się zwiększa, a wam jest wiecznie źle pustaki.

odp
odpowiada  Malkontenci ze słomą w butach
3 miesięcy temu

Czyli na przestrzeni ostatnich lat przybyło 1% 20- letniech lasów. Ile w tym czasie wycięto kilkudziesięcioletnich ? Jaka wygląda obecna miąższość drzewostanu?

się poczytać nie chce, tylko fantasmagorie gadać
odpowiada  odp
3 miesięcy temu

Czyli jednak przybyło, a nie jak większość niewtajemniczonych uważa – ubyło „bo rżną na potęgę”, ponad 1% ale powierzchni kraju. „Miąższość drzewostanu”, czyli rozumiem, że chodzi o zasobność drzewostanów w Polsce? Proszę bardzo, na przykładzie V klasy wieku, czyli od 81 do 100 lat (pasuje?) w milionach metrów sześciennych, jeżeli w ogóle ogarniacie temat:

1967r. – 150 mln m3
1990r. – 240 mln m3
2000r. – 280 mln m3
2010r. – 350 mln m3
2020r. – ponad 400 mln m3

Mało qrva? Powinniśmy zalesić 3/4 kraju i połowę z tego objąć różnymi formami ochrony? Chcecie budować własne domu, a może wasze dzieci chcą? Gdzie macie zamiar ten dom postawić…na księżycu? Ekspresówkami chcecie jeździć, czy klasyczne szutróweczki wystarczą?
1/3 kraju już jest wydzielona z jakiejkolwiek możliwości urbanizacji. Do tego doliczyć należy powierzchnię cieków i zbiorników wodnych (wraz z plażami), leżących poza obszarem leśnym, pasma górskie i tereny nadmorskie, łąki/mokradła/itd. objęte ochroną przyrodniczą za względu na swoje walory naturalne lub unikatowość i co wam zostało?

turysta

Na potęgę wyrzynają starodrzew, stare puszcze, a w to miejsce powstają plantacje drzewek (szkółki), które kiedyś może będą jednorodnym lasem. A piszącego wyżej zapraszam do odwiedzenia całych połaci kraju, gdzie setki- tysiące popegeerowskich hektarów leżą odłogiem. Np na pomorze czy Warmię.

bc
odpowiada  Malkontenci ze słomą w butach
3 miesięcy temu

No wiesz, widać, że propaganda działa. Obecnie jako „las” ewidencjonuje się teren po wycince, gdzie zostawiono jakieś 5 drzew (słownie pięć) na jakieś 100 metrów kwadratowych. To i lesistość im wzrasta. Więc zajrzyj tak w Swoje buty zanim zaczniesz kogoś obrażać.

AsaSyn, a powinna być córka
odpowiada  bc
3 miesięcy temu

Przeuroczy jesteś;-).
Wyraźnie chyba jest napisane „V klasa wieku, czyli od 81 do 100 lat <wiek drzewostanu>, a Ty piszesz o drzewostanach KDO(w klasie do odnowienia) lub KO(w klasie odnowienia), czyli o świeżo posadzonych uprawach leśnych. Druga sprawa, że to nie jest, że obecnie coś się ewidencjonuje, tylko ewidencjonuje się tak od stu lat.

bc
odpowiada  AsaSyn, a powinna być córka
2 miesięcy temu

No właśnie się mylisz. OSTATNIO się ewidencjonuje teren po wycince z kilkoma zostawionymi drzewami „na rozsianie” jako LAS. Co do wieku tego „lasu” w ewidencji, to już nie wiem, bo mi szczęka opadła.

Obojętny na zło i na dobro też
3 miesięcy temu

Naburmuszona, egocentryczna szlachta zaściankowa pozwoliła sobie wybudować domki na terenie porośniętym roślinnością wysoką (teren byłego autodromu), ale innym tego przywileju udzielić już nie są łaskawi. Polskość w pełnej klasie.

xxl
odpowiada  Obojętny na zło i na dobro też
3 miesięcy temu

tam mieszkają najubożsi

sąsiad
odpowiada  xxl
3 miesięcy temu

Tam mieszka pan Kostka, którego raczej trudno zaliczyć do najuboższych.

DonAntało
odpowiada  sąsiad
3 miesięcy temu

Chodziło mu o biedotę intelektualną, a nie ekonomiczną chyba.

zgroza
3 miesięcy temu

W poprzednim roku wycięto 6,3ha lasu przy wysypisku w samym jego środku. Daje to 15% jego powierzchni. Wcześniej były „szopki” z nasadzeniami i udziałem prasy na terenie RZZO. Niby miało to pomóc w walce ze smrodem i ograniczeniem emisji. Jak do tego ma się wycięcie tak dużej powierzchni lasu separującego RZZO od mieszkańców ?

Ostrowianka
odpowiada  zgroza
3 miesięcy temu

Bo teraz prasa i telewizja jest EKO

bc
3 miesięcy temu

I bardzo dobrze.

Dendrofil
odpowiada  bc
3 miesięcy temu

No nie za fajnie.

True
3 miesięcy temu

W tym mieście niedlugo tylko piaski będą zielone bo wszędzie beton klimek stawia

bc
odpowiada  True
3 miesięcy temu

Ale piaski będą zielone tylko latem jak woda zakwitnie, bo tam las akurat wycinają.

Ostatnio edytowany 3 miesięcy temu by bc
Marzyciel i to niepoprawny
odpowiada  bc
3 miesięcy temu

Tak jak mówisz. Najlepiej pojechać i naocznie się przekonać. Zostały morze z dwa lub trzy drzewa i kilkanaście sadzonek;-)

bambik
3 miesięcy temu

niech budują na przeciw galerii

Zakupoholiczka
odpowiada  bambik
3 miesięcy temu

Markety to tak , ale nie domy mieszkalne.

Ostatnio edytowany 3 miesięcy temu by Zakupoholiczka
Herr Donald
odpowiada  bambik
3 miesięcy temu

na tym bagnie?

Ochroniarz z Obi
odpowiada  Herr Donald
3 miesięcy temu

Już w większości osuszyli. Są plany na budowę i będą zrealizowane na pewno. Wiem to z pewnego źródła.

mieszkaniec
odpowiada  Ochroniarz z Obi
3 miesięcy temu

Majtki se osusz nie bagna.

Ostrowianka
3 miesięcy temu

A czym będziemy oddychać i drzewa oczyszczają powietrze ,dają tlen, wszędzie beton ,nie będzie gdzie wyjść i posiedzieć ,spotkać się ,usiąść w strefie zielonej między drzewami a nie beton ,😡

Kondor jezyce
3 miesięcy temu

Moja trasa na prochownie. Z jadlodzielni . I od Gacka

mieszczanin
3 miesięcy temu

Postuluje o ochronę lasu na Piaskach! W tej chwili Lasy Państwowe rżną tam jak w pospolitej puszczy na odludziu. A tym czasem z uwagi na prozdrowotne działanie dla ludzi lasy w ścisłym sąsiedztwie terenów gęsto zurbanuzowanym powinny podlegać takiej samej ochronie jak parki narodowe

szkoda lasu
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

nie tylko tam rżną, przy Bagateli w Czekanowie również rżną na potęgę….nie mają litości …! Gdybym mógł wsadziłbym ich do pierdla za tą działalność…obudzimy się, gdy już będzie tylko śliczna łączka bez życia ! Ciekawe kto za to jest odpowiedzialny ? kasa, kasa, kasa się liczy ! CWANIACZKI !

Taki grzybek mały rydzyk
odpowiada  szkoda lasu
3 miesięcy temu

Przez ostatnie lata to nawet parki wycinali i to w całej Polsce. A drewno szło nie na opał, bo ludzie to mieli sobie gałęzie zbierać ale wysyłali do Chin. Ostatnie lata jak chodziłem po parkach w górach to szlaki, dukty były zryte przez sprzęt. Wielkie połacie lasów wycięte. Masakra. I to robił rząd herr kaczor.

ekolodzy w gębie, a do roboty to zawsze ktoś inny
odpowiada  szkoda lasu
3 miesięcy temu

Pamiętacie nawałnice w nocy z 10/11 sierpnia 2017 roku? To ta przez którą zginęły dwie dziewczyny na obozie harcerskim. Otóż „położyły” około 45 tysięcy hektarów lasu. 45 tysięcy hektarów w jedną noc i to bez patrzenia, czy rezerwat, parka narodowy, park miejski, czy las prywatny.
Powiedzcie mi który z was chociaż ręką machnął żeby naprawić te szkody? Obejrzyjcie sobie zdjęcia wywrotów i wiatrołomów. Chcieli byście mieć takie lasy? Ile czasu zajęłoby matce naturze „uporządkowanie” tego, żebyście sobie mogli ze swoimi pieskami pobiegać po lesie? Niestety albo dzika puszcza bez ingerencji człowieka, czyli m.in. z nieprzejezdnymi drogami, albo las gospodarczy.

Herr Donald
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

To idź się przypnij do drzewa najlepiej szyją do gałęzi to przestaną „rżnąć” ba nawet zawołają prokuratora.

szkoda lasu
odpowiada  Herr Donald
3 miesięcy temu

takie prymitywne teksty nie świadczą o Tobie zbyt dobrze…chyba chcesz po prostu zabłysnąć swoją głupota na forach !

Zosia
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

Człowiek, to tylko niszczy w pogoni za pieniedzmi

Cap3lla
odpowiada  Zosia
3 miesięcy temu

Przesadzasz. Parę ciekawych i twórczych odkryć dokonaliśmy, kilka pozytywnych wynalazków również udało się dokonać.

AsaSyn, a powinna być córka
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

To może wszystkie polskie lasy, łącznie z prywatnymi objąć ochrona całkowitą i zupełnie wyłączyć z użytku gospodarczego, a drewno na więźby dachowe, meble drewniana oraz z materiałów drewnopodobnych, płyty osb, itd. będziemy nabywać u naszych sąsiadów?

Ela
odpowiada  AsaSyn, a powinna być córka
3 miesięcy temu

Póki co wysyłamy nawet drewno do Szwecji, która ma obszary leśne dużo większe niż Polska. A budowlańcy coraz bardziej narzekają, że polskiego drewna coraz mniej i coraz droższe. Tak więc jak tak dalej pójdzie to będzie się opłacać sprowadzać drewno ze Szwecji, bo nasze jeździ do Chin, Niemiec, Szwecji i gdzie się da wysłać. Może nowa władza zrobi z tym porządek.

LP tną stare, sadzą nowe...źle?
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

Ogarniasz temat, że drzewa się starzeją i stanowią zagrożenie (prosta fizyka energii potencjalnej i kinetycznej)? Lasy Państwowe mogą zostawić odłogiem te kilkanaście hektarów, ale jak oberwiesz w swój drogocenny łeb konarem, to rodzina ani Ty zza grobu, nie będziecie rościć żadnych pretensji? Ot po prostu natura miała taki kaprys i jednego „homosapiensa” mniej, czyli mniej wyprodukowanych śmieci, mniej dwutlenku węgla, innymi słowy same plusy.

Taki grzybek mały rydzyk
odpowiada  LP tną stare, sadzą nowe...źle?
3 miesięcy temu

Trzeba to jest las a sadzonki to to nie jest lasem i bardzo długo nim nie będzie. A w lesie to niekoniecznie musi spaść konar na czyjś głupi łeb bo i inne zagrożenia naturalne zagrażają. Dzika zwierzyna, bo to ich tereny naturalne. Tak że las w zasadzie zawsze jest niebezpieczny, ale piękny. A drzewa rosną nawet kilkaset lat.

@tną stare, sadzą nowe...źle?
odpowiada  LP tną stare, sadzą nowe...źle?
3 miesięcy temu

Tak właśnie źle, bo wycinają i niszczą las z podszytem, mikoryzą i zwierzętami, a sadzą tylko nowe drzewa, które będą lasem za jakieś 40 lat. Tylko, ze wtedy znów je wytną.
Niech sobie posadzą szkółkę i tną to dopiero jak urośnie.

leśnik emeryt
odpowiada  @tną stare, sadzą nowe...źle?
3 miesięcy temu

Za jakieś 40 lat powiadasz (czyli III klasa wieku, a ogółem jest co najmniej sześć)? Widzę, że znasz się chłopak na sztuce leśnej, brawo Ty. Mnie na użytkowaniu lasu uczono, że wiek rębności drzew waha się, zależnie od gatunku, między 60 a 130 lat, ale to już na pewno nieaktualne dane.

Ela
odpowiada  leśnik emeryt
3 miesięcy temu

Ale nie uczyli cię jednego- szacunku dla przyrody, szacunku do puszczy, nie lasów sadzonych na drewno. Tak jak nie uczyli cię tego, że ochrona zwierzyny nie polega na ciągłym ingerowaniu w jej populację.

Paulina Hennig-Kloska
odpowiada  mieszczanin
3 miesięcy temu

W parkach narodowych nie można zbierać owoców runa leśnego, poruszać się poza wyznaczonymi szlakami, palić, spacerować z psami, itd. Ale ok, chceta to mata. Jak to się niegdyś mawiało „na żądanie podróżnego”

Herr Donald
3 miesięcy temu

Widać kto pilnuje żeby cenny działek były na odpowiednim poziomie.

42
0
Napisz co o tym sądziszx