Otwiera się skrajnie tani sklep w Ostrowie

W Ostrowie Wielkopolskim powstanie pierwszy w Wielkopolsce Sklep Społeczny. Będzie działał przy Placu 23 Stycznia 22. To miejsce, które powstało z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym finansowej.

To punkt dedykowany także ostrowskim seniorom. Żywność i chemia gospodarcza będzie w nim dużo tańsza niż w pozostałych sklepach czy marketach. Aby móc skorzystać z usług sklepu potrzebne będzie skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oficjalne otwarcie zaplanowano 19 grudnia. Sklep „Ostrowska Spiżarnia” to efekt współpracy władz miasta, na czele z prezydent Beatą Klimek, Fundacją Wolne Miejsce, Fundacją Ostrowska Spiżarnia oraz prywatnym przedsiębiorcą Januszem Ulichnowskim.

– Bardzo się cieszę, że taki sklep powstaje. Ceny będą w nim bardzo atrakcyjne, bo niższe od cen marketowych czy dyskontowych. To przede wszystkim oferta dla ludzi gorzej sytuowanych, którzy muszą liczyć każdy grosz. Zakupy w sklepie będą mogli zrobić także ostrowscy seniorzy. Poza tymi ważnymi społecznymi korzyściami, taki sklep to promowanie idei zero waste, czyli by nie marnować żywności, a wykorzystać ją do końca – podkreśla Beata Klimek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Sklep społeczny „Ostrowska Spiżarnia” będzie działał przy Placu 23 Stycznia 22 w formule półzamkniętej. Nie każdy będzie mógł zrobić w nim zakupy. Potrzebne będzie specjalne skierowanie z ostrowskiego MOPS-u. Wydanie takiego dokumentu uzależnione będzie od dochodów:

• w przypadku osoby samotnie mieszkającej to kwota 2 328,00 zł,

• w przypadku rodziny w przeliczeniu na każdą osobę w gospodarstwie to kwota 1 800,00 zł.

Osoby zainteresowane powinny zatem złożyć odpowiedni wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim. Wzór dostępny jest w załączniku.

– Ustalenie kryterium dochodowego do 300% pozwoli na szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób. Takie zaświadczenia mogą otrzymać osoby samotne lub rodziny, które na co dzień z pomocy MOPS-u nie korzystają, a są chwilowo w trudnej sytuacji życiowej i materialnej, bo na przykład straciły pracę albo dotknęła ich choroba – wyjaśnia Sebastian Górski z-ca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Zderzenie trzech aut przy Chynowej

Sklep znajduje się w prywatnej kamienicy. Jej właściciel Janusz Ulichnowski bezpłatnie użyczył pomieszczenia na prowadzenie punktu.

– Dziękuję za tę życzliwość i otwarte serce. To ogromne wsparcie dla ostrowskiej społeczności. Jako prezydent miasta jestem bardzo dumna, że mamy takich mieszkańców, jak Pan Janusz Ulichnowski – dodaje Beata Klimek.

Asortyment w „Ostrowskiej Spiżarni” nie będzie odbiegał od tego, co w innych sklepach. Będą tu przede wszystkim artykuły spożywcze: nabiał, pieczywo, wędliny, słodycze, ale także środki higieny osobistej, nowa odzież czy środki czystości.

– Nasza Fundacja takie sklepy prowadzi już od 3 lat w całej Polsce. Sami tę ideę przywieźliśmy z Austrii. Cieszymy się, że coraz więcej miast, w tym Ostrów Wielkopolski dołącza do tego grona. Najważniejszą zasadą działania sklepu społecznego jest nie rozdawnictwo, a sprzedaż produktów, których ceny za ogólny koszyk zakupów nie przekraczają 50% wartości ceny rynkowej – tłumaczy Mikołaj Rykowski prezes zarządu Fundacja Wolne Miejsce.

Godziny otwarcia sklepu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 16.00, w soboty od godziny 9.00 do 13.00. Sobota to dzień wyprzedaży, wówczas będzie to miejsce dostępne dla każdego.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

44 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
WRO
5 miesięcy temu

JANUSZ TAKA SKNERA I DAŁ COS ZA DARMO ? NOO CIEKAWE

44
0
Napisz co o tym sądziszx