Miłośnicy motoryzacji z prezentem

Udostępnij
Tweet

MZK Ostrów Wielkopolski S.A. przekazał najstarszy, wycofany z użytku autobus fanom miejskich pojazdów, który dzięki temu nadal będą okazjonalnie służyć pasażerom.

Ostrowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej to nieformalna grupa młodych ludzi zafascynowanych komunikacja miejska, a zwłaszcza wiekowymi już autobusami. Funkcjonują w Ostrowie Wielkopolskim od 2-3 lat. Ich pasja do autobusów miejskich rozpoczęła się w czasie pandemii, gdy nie można było wychodzić z domu, a oni chcieli pokazać swoje zainteresowania – mówi jeden z klubowiczów, Radosław Kryś.

Jego kolega Daniel Sikorski, dodaje że miłośnicy miejskiej komunikacji nie narzekają na nudę.

– Pokazujemy się w całej Polsce, na wszystkich zlotach które są organizowane. Organizowane tam są wynajmy starych autobusów, które są już na wyginięciu i przejazdy ciekawymi terenami. W Ostrowie robimy głównie zdjęcia autobusów, głównie na liniach specjalnych, jak na przykład podczas objazdów inwestycji miejskich, czy uruchamianych raz w roku specjalnych linii cmentarnych.

Dzięki dobrej współpracy z MZK, grupa ostrowskich miłośników komunikacji miejskiej będzie miała teraz znacznie więcej możliwości. Ostrowski MZK przekazał im wysłużony autobus marki MAN o numerze bocznym #251, który został zastąpiony przez nowoczesne autobusy o napędzie elektrycznym.

Jest to najstarszy czynny autobus MZK, który został; zakupiony jeszcze w 2006 roku w Niemczech, gdzie wcześniej przejeździł 9 lat. Autobus to MAN 202 o numerze taborowym 251. Wszystkie inne pojazdy z tego czasu zostały skasowane w 2019 i 2020 roku i ostał się tylko ten egzemplarz. To unikat w skali kraju, bo jeżdżą do dziś tylko cztery takie autobusy: w Kędzierzynie Koźlu, Stargardzie, Wałczu, Tomaszowie Mazowieckim.

Ponieważ wśród fanów ostrowskiej komunikacji miejskiej jest kierowca z odpowiednimi uprawnieniami, klubowicze zapowiadają kilka razy w roku okolicznościowe przejazdy specjalne wysłużonym MAN-em.

Przekazanie kluczyków odbyło się podczas uroczystości prezentacji nowych autobusów elektrycznych, z udziałem Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek , zastępcy prezydenta Mikołaj Kostka prezesa CRK Marka Karolczyka oraz prezesa MZK Janusza Marczaka.

CZYTAJ  Po pijaku z impetem uderzył w drzewo

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dziadek
2 miesięcy temu

Pytania do rządzących miastem : jaki jest % elektryków, o ile proporcjonalnie spadły koszty paliw/energii, o ile spadły koszty napraw taboru i koszty utrzymania warsztatu ?

Barbara
2 miesięcy temu

MZK przekazał za darmo ?

17
0
Napisz co o tym sądziszx