Bieda postępuje wśród Polaków – raport

Udostępnij
Tweet

Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy Raport o biedzie. Wynika z niego, że aż 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. W skrajnym ubóstwie żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys.

Życie w skrajnej biedzie to konieczność przeżycia za 753,92 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 670,15 zł miesięcznie na członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym. Dzienny budżet w takich domach to niewiele ponad 20 zł.

Wraz z tegorocznym raportem powstało badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Czytamy w nim m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. 7 proc. Polaków nie stać na bieżące opłaty za media, zaś 8% ma problemy z regulowaniem czynszu.

Wśród nich jest Pani Maria, która po śmierci męża została sama z kredytem, nie najlepszym zdrowiem i niską emeryturą. Gdy z powodu inflacji raty kredytu drastycznie podskoczyły, okazało się, że z 1681 zł skromnej emerytury pani Marii zostaje na życie tylko 80 zł. To 2,60 zł dziennie, by coś zjeść, kupić leki, mydło czy pastę do zębów. – „Kupuję chleb i go mrożę. Wyciągam skibkę, gdy jestem naprawdę głodna”.

– W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie – napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

65 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Don huberto
2 miesięcy temu

Bieda dopiero będzie za Tuska. Zero plusów. Na węgiel. Itp

Nikodem
2 miesięcy temu

Bieda to dopiero będzie za liberałów zobaczycie biedni Polacy…

Jacek
2 miesięcy temu

Czy ktokolwiek w Ostrowie został rozliczony za haniebną podwyżkę cen ogrzewania? NIKT! Z czego ma zapłacić osoba samotna mająca np. 1800 emerytury? Jeszcze więcej poklasków do Klimkowej a będzie jeszcze drożej! Ona jest prezydentem Ostrowa? Kasa na konto leci także z innych źródeł! Zgodnie z prawem? Pewnie tak, bo to zbójeckie prawo tworzyli swoi dla swoich!
Tak jest w całej POstkomunistycznej Polsce! Mieszkańcy Ostrowa zachwyceni Klimkową i jej kumplem z Jarocina, bo od czasu do czasu zorganizuje jasełka. Chleba NIE igrzysk!

Jacek
2 miesięcy temu

POdstawowy problem BIEDY I NĘDZY Polaków to brak DEKOMUNIZACJI PO 1989 roku! Ubywało zakładów pracy, a jednocześnie przybywało oligarchów rodem z PRL/PZPR/UB/SB/TW! Do dzisiaj mają się BDB i opływają w luksusy!

Nikodem
odpowiada  Jacek
2 miesięcy temu

Zgadza się postkomuna się umacnia i dzięki tym niby biednym wyborcom rośnie w siłę zobaczymy jak to się potoczy ?

Hubert z Wenecji
2 miesięcy temu

Jo w zimny chałupie siedze. Wungla nima bo na przelew wszystko poszło w gardziułko. Siedzimy w czopkach i korzuchach pod kocami a zima długa.

Juras
odpowiada  Hubert z Wenecji
2 miesięcy temu

A my z kuzynem śpimy w kalesonach.

sebazajefajny
2 miesięcy temu

Ministerka od rodziny Pani Maląg aż się zanosiła mówiąc jakie to profity otrzymują polskie rodziny.

Elektor
odpowiada  sebazajefajny
2 miesięcy temu

Zapominała zawsze dodać że to z pieniędzy tych samych polskich rodzin:) (po potrąceniu doli dla przekazujących).

Nikodem
odpowiada  sebazajefajny
2 miesięcy temu

Zobaczysz jak będzie teraz ci dają tyle że nie wytrzymasz.

do jacek
2 miesięcy temu

to nie tylko pis to wszyscy co kradna bez wyjatku , wszystkie piep.. elity , eurokraci , jedna mafia

65
0
Napisz co o tym sądziszx