„Chodzi o zdrowie nasze i dzieci!” – głos mieszkańca

Udostępnij
Tweet

Do redakcji napisał jeden z mieszkańców z prośbą o przypomnienie o ważnym problemie. Dotyczy on wchodzącego od nowego roku zakazu użytkowania kopciuchów.

„Przypomnijcie ludziom, że zbliża się czas na wymianę kopciuchów!! Po nowym roku obowiązuje zakaz palenia w kotłach bezklasowych!”

Dalej zastanawia się czy władze samorządowe zauważają problem i twierdzi, że straż miejska powinna przygotować się do działań. Sugeruje, że straż miejska sprawdza bilety w strefie płatnego parkowania. To nie jest prawdą, ponieważ weryfikację uiszczenia opłaty sprawdzają pracownicy Biura Obsługi Strefy Płatnego Parkowania.

„Ochrona środowiska umywa ręce, we wspomnianej prędzej straży miejskiej brakuje ludzi, a przecież chodzi o nasze i naszych dzieci zdrowie! Myślicie, że to jest takie obojętne? Mam nadzieję, że ktoś to w końcu nagłośni i otworzą się oczy na palący problem.”

Według uchwały antysmogowej obowiązującej w województwie Wielkopolskim od 1 stycznia 2024 r. będzie można użytkować kotły spełniające wymogi emisyjne klas 3, 4 oraz 5 oraz piece i kominki spełniające kryteria emisji i sprawności wg ekoprojektu.

Właściciele domów, którzy po terminie nadal będą wykorzystywać stare kopciuchy na węgiel mogą zapłacić nawet do 5 tys. zł kary.

Jako przykład internauta wskazuje Pleszew gdzie Straż Miejska od 2 lat chodzi od domu do domu i weryfikuje kto czym pali, a od zgłoszenia są w ciągu 15 minut.

Jeśli po 1. stycznia 2024 r. zobaczymy, że z komina wydobywa się chmura dymu, to można domniemać, że jego użytkownik nie posiada takowego pieca i można poinformować straż miejską lub policję.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

99 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
2 miesięcy temu

Po co dzwonić do straży miejskiej? Lepiej od razu do straży pożarnej 🙂 przy takim dymie jak najbardziej uzasadnione, a jak już przyjadą to obciążą typa kosztami niepotrzebnej interwencji 😀 może w końcu sięgnie do ogólnodostępnych źródeł w internecie i nauczy się prawidłowo palić w piecu, bo nawet w tzw. „kopciuchu” można to robić bez dymu lub z minimalną ilością…

uuuuuuuuuia
2 miesięcy temu

Roman daj spoko z tym kapowaniem na terenie gm. Przygodzice. Ustawa, ustawą a życie, życiem , wydatki, mozliwości finansowe to inna sprawa. Ludzie maja ze staych czasów stare piece CO . Dobre, sprawne. Na ogrodach w kotłowniach drewno na 2-3 lata. Podobnie z węglem . Wkiec co ?
Spalają do zera. a i tak zstanie pomimo ustawy, kapowania . Potrwa to 2-3 lata. Wójtowie na terenie gmin w gym temacie postępują powolnie, asekuracyjnie i Prawidłowo. Z biegiem lat temat sam sie wypali i ludska powoli przejda na gaz itp. A kapusie zmenia temat.

Mark
2 miesięcy temu

Heh! Mandaty tez wzrosly! I co, zmienil sie sposob jazdy i zachowanie kierowcow? W malym stopniu. Z tym tez tak bedzie.
Polucja z nakazem bedzie chodzic po chaupach celem sprawdzenia kopciuchów? Watpie w to.

Marian
2 miesięcy temu

Ludzie mają swoje nawyki w paleniu w piecu. I kopcą jak 5 lub 10 lat temu. Nie zganiajmy ze ich nie stać. Fakt że miasto powinno pomóc np. Dołożyć 50% do wymiany pieca. Ale nie mówcie mi że ludzi nie stać na wymianę. Auta na ulicy stoją jeden za drugim co jeden to lepszy. Trzeba chcieć się zmienić. Są tacy co założyli gaz a dalej pala czym się da.. I kopca. Ciekawe co będzie od stycznia 2024 czy coś się zmieni?

Mark
odpowiada  Marian
2 miesięcy temu

No wlasnie. Srednia wartosc auta na ulicy to plus minus 40 tys. Takich nie stac na piec? Stac ich, tylko ze mają na to wyj…ane.

99
0
Napisz co o tym sądziszx