Nowy mural w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

Przy ulicy Raszkowskiej od kilku tygodni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą podziwiać wyjątkowy mural. Portret Moritza Landé, budowniczego historycznej synagogi w mieście, stanowi hołd dla bogatej historii kultury żydowskiej w tej okolicy. Mural powstał z okazji 10. rocznicy otwarcia Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjątkowym momentem była wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Bettiny Landé – Tergeist. Wnuczka budowniczego Moritza Landé wzięła udział w XI MAZEL TOV FESTIVAL. To wydarzenie było również częścią XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w ramach obchodów. Podczas festiwalu miała miejsce premiera nowego wydawnictwa – przewodnika „Śladami Ostrowskich Żydów”.

MORITZ LANDÉ urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, w miejscowej rodzinie żydowskiej. To potomek pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Landé i budowniczy ostrowskiej synagogi. Linearny portret Moritza Landé to dzieło Konrada Moszyńskiego oraz Remigiusza Jurka z archiBUNT.

Natomiast przewodnik autorstwa Jarosława Biernaczyka i dr. Krzysztofa Morty to oo owoc współpracy Ostrowskiego Centrum Kultury z Ośrodkiem Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Za oprawą graficzną tego wydawnictwa odpowiada Konrad Moszyński.

– Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych dzieł. To nie tylko hołd dla historii miasta, ale także ważny krok w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe, które zasługuje na uwagę i szacunek – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mural Moritza Landé, który obecnie zdobi ulicę Raszkowską, stanowi symboliczne połączenie z przeszłością miasta i niezwykłe upamiętnienie postaci związanej z historią Ostrowa Wielkopolskiego.

– Kultura żydowska to ważna część historii naszego miasta. Tym bardziej cieszy, że dawna synagoga jest dziś Forum – miejscem spotkań, wernisaży, koncertów, ale i sercem Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów. Przy ulicy Raszkowskiej mamy dziś dwa murale – oba nawiązujące do kultury żydowskiej. To nie tylko sztuka na murze, to wizualne dziedzictwo, które codziennie przypomina nam o bogactwie i głębokim wpływie kultury żydowskiej na rozwój naszego miasta. To zobowiązuje nas do troski o to dziedzictwo, by przekazać je przyszłym pokoleniom jako integralną część naszej lokalnej tożsamości – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Sytuacja Maksia przed Świętami
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rt987
16 dni temu

i tak klimek i malogowa powinny opuscic ostrow

babcia
16 dni temu

do czego to doszło w tym mieście dziadki się w grobach przewracają .

☹️😢
16 dni temu

Ok Ale ten mural ,to na Synagodze było zrobić. U nas ona ochrony policji,jak w Niemczech,nie potrzebuje . A plucie na Polaków ,jest dla nas bolesne.Za CO np. Holland tak nas nienawidzi ? Smutne BARDZO.

Zosia
odpowiada  ☹️😢
16 dni temu

Nie nas

To Polska?
16 dni temu

Na mural z Powstańcami Wielkopolskimi miejsca nie ma.

Olek
odpowiada  To Polska?
16 dni temu

Jest na Kopernika

Medokin
16 dni temu

Gdzie mural z Klimek

Ostrów miasto kolejarzy-czy ktoś pamięta?
16 dni temu

A mural z założycielem browaru i najlepszego piwa w Wielkopolsce?
A może czerwony Baron ktorego zna cały świat i też z ul.Raszkowskiej, tak że nie tylko żydzi kręcą na tej ulicy lody.

Quest
16 dni temu

Przynajmniej nie ukrainski

Jerzola
odpowiada  Quest
16 dni temu

ukrainu mówimy dziekuja

Alicja
16 dni temu

Ostrów ma murale, Kalisz uniwersytety…

Tadek
odpowiada  Alicja
15 dni temu

Ale co to za porównanie? Na Uniwersytet Kalisz pracował ponad 20 lat. Weszło dużo kasy, inwestycji, myślenia o mieście. W rok się nie zrobi uczelni. Ostrów swoją szansę przespał i już zawsze będzie małą, nudną mieścinką – na pewno nie dla młodych.

........
odpowiada  Alicja
14 dni temu

Naczelna Izba Lekarska poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

….bez komentarza

rrr
odpowiada  ........
14 dni temu

Budują prosektorium w Kaliszu więc zaplecze będzie. A NIL jest skorumpowaną instytucją i nie chcą dopuścić nowych lekarzy, mimo, że są ich braki w kraju.

Ciawas
16 dni temu

To ile ta wnuczka ma lat? 150?

Fritz
16 dni temu

Bo te Żydko to są…

23
0
Napisz co o tym sądziszx