Nowy mural w Ostrowie

Udostępnij
Tweet

Przy ulicy Raszkowskiej od kilku tygodni mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą podziwiać wyjątkowy mural. Portret Moritza Landé, budowniczego historycznej synagogi w mieście, stanowi hołd dla bogatej historii kultury żydowskiej w tej okolicy. Mural powstał z okazji 10. rocznicy otwarcia Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wyjątkowym momentem była wizyta w Ostrowie Wielkopolskim Bettiny Landé – Tergeist. Wnuczka budowniczego Moritza Landé wzięła udział w XI MAZEL TOV FESTIVAL. To wydarzenie było również częścią XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w ramach obchodów. Podczas festiwalu miała miejsce premiera nowego wydawnictwa – przewodnika „Śladami Ostrowskich Żydów”.

MORITZ LANDÉ urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, w miejscowej rodzinie żydowskiej. To potomek pierwszego rabina ostrowskiego Jakoba Landé i budowniczy ostrowskiej synagogi. Linearny portret Moritza Landé to dzieło Konrada Moszyńskiego oraz Remigiusza Jurka z archiBUNT.

Natomiast przewodnik autorstwa Jarosława Biernaczyka i dr. Krzysztofa Morty to oo owoc współpracy Ostrowskiego Centrum Kultury z Ośrodkiem Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski Uniwersytetu Wrocławskiego. Za oprawą graficzną tego wydawnictwa odpowiada Konrad Moszyński.

– Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tych dzieł. To nie tylko hołd dla historii miasta, ale także ważny krok w trosce o lokalne dziedzictwo kulturowe, które zasługuje na uwagę i szacunek – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mural Moritza Landé, który obecnie zdobi ulicę Raszkowską, stanowi symboliczne połączenie z przeszłością miasta i niezwykłe upamiętnienie postaci związanej z historią Ostrowa Wielkopolskiego.

– Kultura żydowska to ważna część historii naszego miasta. Tym bardziej cieszy, że dawna synagoga jest dziś Forum – miejscem spotkań, wernisaży, koncertów, ale i sercem Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów. Przy ulicy Raszkowskiej mamy dziś dwa murale – oba nawiązujące do kultury żydowskiej. To nie tylko sztuka na murze, to wizualne dziedzictwo, które codziennie przypomina nam o bogactwie i głębokim wpływie kultury żydowskiej na rozwój naszego miasta. To zobowiązuje nas do troski o to dziedzictwo, by przekazać je przyszłym pokoleniom jako integralną część naszej lokalnej tożsamości – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ  Wzruszający powrót na łono natury (WIDEO)
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
rt987
8 miesięcy temu

i tak klimek i malogowa powinny opuscic ostrow

babcia
8 miesięcy temu

do czego to doszło w tym mieście dziadki się w grobach przewracają .

☹️😢
8 miesięcy temu

Ok Ale ten mural ,to na Synagodze było zrobić. U nas ona ochrony policji,jak w Niemczech,nie potrzebuje . A plucie na Polaków ,jest dla nas bolesne.Za CO np. Holland tak nas nienawidzi ? Smutne BARDZO.

Zosia
odpowiada  ☹️😢
8 miesięcy temu

Nie nas

To Polska?
8 miesięcy temu

Na mural z Powstańcami Wielkopolskimi miejsca nie ma.

Olek
odpowiada  To Polska?
8 miesięcy temu

Jest na Kopernika

Medokin
8 miesięcy temu

Gdzie mural z Klimek

Ostrów miasto kolejarzy-czy ktoś pamięta?
8 miesięcy temu

A mural z założycielem browaru i najlepszego piwa w Wielkopolsce?
A może czerwony Baron ktorego zna cały świat i też z ul.Raszkowskiej, tak że nie tylko żydzi kręcą na tej ulicy lody.

Quest
8 miesięcy temu

Przynajmniej nie ukrainski

Jerzola
odpowiada  Quest
8 miesięcy temu

ukrainu mówimy dziekuja

Alicja
8 miesięcy temu

Ostrów ma murale, Kalisz uniwersytety…

Tadek
odpowiada  Alicja
8 miesięcy temu

Ale co to za porównanie? Na Uniwersytet Kalisz pracował ponad 20 lat. Weszło dużo kasy, inwestycji, myślenia o mieście. W rok się nie zrobi uczelni. Ostrów swoją szansę przespał i już zawsze będzie małą, nudną mieścinką – na pewno nie dla młodych.

........
odpowiada  Alicja
8 miesięcy temu

Naczelna Izba Lekarska poinformowała o złożeniu zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

….bez komentarza

rrr
odpowiada  ........
8 miesięcy temu

Budują prosektorium w Kaliszu więc zaplecze będzie. A NIL jest skorumpowaną instytucją i nie chcą dopuścić nowych lekarzy, mimo, że są ich braki w kraju.

Ciawas
8 miesięcy temu

To ile ta wnuczka ma lat? 150?

Fritz
8 miesięcy temu

Bo te Żydko to są…

23
0
Napisz co o tym sądziszx