Uważaj na zagraniczne oferty pracy

Udostępnij
Tweet

Jak uniknąć pułapek związanych z przestępczym werbowaniem ludzi do pracy? Co powinno zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą handlu ludźmi? Między innymi na te pytania, odpowiedzi udzieliły ostrowskie policjantki podczas spotkań z młodzieżą w szkole średniej. Dodatkowo policjantki 18 października w Europejskim Dniu Walki z Handlem Ludźmi przeprowadziły rozmowy z mieszkańcami Ostrowa Wielkopolskiego na temat zwalczania i zapobiegania przestępstw handlu ludźmi.

Przestępstwo handlu ludźmi jest formą współczesnego niewolnictwa, stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, rażąco naruszającą podstawowe prawa człowieka. Ofiarami handlarzy, którzy wykorzystują szereg środków celem skutecznego ich zwerbowania i wykorzystania, co roku padają miliony ludzi na całym świecie: kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Prowadzenie działań profilaktycznych mających na celu uświadomienie zagrożeń jest niezwykle ważne, stąd spotkania z mieszkańcami.

18 października 2023r. policjantki przeprowadziły akcję profilaktyczną na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Podczas rozmów z mieszkańcami miasta oraz uczniami szkoły średniej funkcjonariuszki przybliżały tematykę handlu ludźmi, algorytm identyfikacji i postępowania wobec ofiar Handlu Ludźmi, a także metody i zachowania sprawcy, sposób popełniania przestępstwa, oraz formy ww. procederu. Uczestnicy rozmów dowiedzieli się również jak należy reagować i postępować wobec ww. procederu.

Ponadto funkcjonariuszki przypomniały, o tym, że nie każda praca, w tym ta za granicą, jest faktycznie tą o której podaje, pisze rzekomy pracodawca.

Zapamiętaj!

Jesteś w trudnym położeniu życiowym, dotychczasowe życie legło w gruzach….a do tego straciłeś pracę…., rozważasz wyjazd za granicę, znajdujesz ogłoszenie w Internecie…

Pomyśl i sprawdź czy:
-oferta pracy pochodzi z wiarygodnego źródła, od zaufanego pośrednika, może lepiej skorzystać z ogłoszenia oferowanego przez urząd pracy?

-podmiot oferujący zatrudnienie istnieje, ustal jego siedzibę, adres?

-czy warunki zawarte w ofercie pracy regulują zatrudnienie obcokrajowca na terenie danego kraju?

-koniecznie dowiedz się czy będziesz ponosił dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem, załatwieniem mieszkania?

CZYTAJ  Tężni zaszkodziła woda

Zanim wyjedziesz…
-ustal i zabierz ze sobą numer telefonu, adres Ambasady RP w danym państwie

-zrób koniecznie ksero swoich dokumentów: paszportu, dowodu osobistego itp.;

-pozostaw swoim najbliższym aktualne zdjęcie, adres zamieszkania oraz zatrudnienia;

-ustal w jaki sposób będziesz się z nimi kontaktował i jak często;

-ustalcie wspólnie “tajne hasło”, które po wypowiedzeniu będzie znakiem, że jest coś nie tak, że źle się dzieje i potrzebujesz pomocy;

-koniecznie się ubezpiecz.

Zapamiętaj!

-nigdy nie udostępniaj swojego paszportu, dokumentów innym osobom choćby pod pozorem zameldowania lub spisania umowy;

paszportu, dokumentów innym osobom choćby pod pozorem zameldowania lub spisania umowy;

-w przypadku gdy oferta pracy budzi twoje wątpliwości nie decyduj się na jej podjęcie;

-pracodawca, pośrednik nigdy nie powinien brać od Ciebie pieniędzy za pośrednictwo;

-aby umowa o pracę była sporządzona w zrozumiałym dla Ciebie języku, NIE PODPISUJ rzeczy których nie rozumiesz!

Więcej informacji na temat przestępstwa handlu ludźmi można przeczytać na stronie https://handelludzmi.eu

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Robert Pasik
9 miesięcy temu

Różnie to interpretować bo w zasadzie dziś każdy kto wyjeżdża za granicę do pracy jest świadomy tego co robi . Nie wiem kto decyduje się na nie sprawdzone oferty .Ja osobiście pracuje parę lat , własna działalność zwolnienie z podatku w Niemczech , A -1 mieszkanie zleceniodawca , praca w dogodnych warunkach co tydzień w domu lub trzy na jeden jak chcesz . Tylko warunek trza się umieć dogadać po Niemiecku a nie jechać i nie dość że nic nie rozumiesz to jeszcze napisałeś że jesteś hydraulikiem a Ty nic z hydrauliki .Chwała tym którzy dają się robić albo jadą w danym zawodzie a nie potrafią nawet podstawy danego zawodu bo i tacy do na do pracy przyjeżdżają . W Niemczech też widzą kto i co potrafi . Polecam … Lewakii zostać w Polsce usługiwać jeszcze przez chwilę kaczorowi a następnie z zaciśniętymi zębami zabrać się do pracy .

Kaszub
9 miesięcy temu

Olaf już sadzi szparagi.

Adam sklejka
9 miesięcy temu

Na staroprzygodzka kolo litexu macie PBO nawet wam bilet na sindbada kupią byle żeby do Niemiec jechać polecam

Tusk Rudy Donek
9 miesięcy temu

Będziemy wyjeżdżać na zachód.

sebazajefajny
9 miesięcy temu

Rozmawiałem z Panią która się interesuje tymi sprawami, co powiedziała. Podpisywać umowy w języku polskim z zaznaczeniem wynagrodzenia i ile na ZUS. Jest tak że umowy są sporządzane na słupa. Pokrętne tłumaczenie że tak muszą. Bardzo często na ZUS jest odprowadzane 50 euro.

deas
9 miesięcy temu

Pojechałem i wrócilem goły i wesoły

Narodowe przywary
odpowiada  deas
9 miesięcy temu

Się ciesz że w ogóle wróciłeś i jeszcze wesoły, uj tam że goły.

7
0
Napisz co o tym sądziszx