Konsultacje – elektrociepłownia z energią z odpadów

W Ostrowie Wielkopolskim staną punkty informacyjno – konsultacyjne. To tu mieszkańcy dowiedzą się więcej o projekcie budowy elektrociepłowni zasilanej energią z odpadów. Realizację inwestycji planuje Centrum Rozwoju Komunalnego S.A. Zachęcamy do rozmów.

Punkty dostępne będą dla mieszkańców w 2 lokalizacjach, zgodnie z poniższym harmonogramem.

23.10.2023, godz. 15.00 -18.00 – ul. Klasztorna 10

24.10.2023, godz. 10.00 -13.00 – przed Ratuszem na Rynku

Konsultacje społeczne adresowane są do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Każdorazowo, podczas 3-godzinnego dyżuru, eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców. To jeden z elementów działań informacyjno-konsultacyjnych związanych z inwestycją. W tym roku odbyły się już trzy wyjazdy studyjne: dwa do Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie (w maju 2023) i jeden do Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu (we wrześniu 2023).

– Inwestycja jest obecnie na etapie procedury formalno-prawnej związanej z uprawomocnieniem się decyzji środowiskowej i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych. To także okres prowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Plany budowy elektrociepłowni produkującej tańszą energię z odpadów będą również tematem spotkania z przedstawicielami ostrowskich spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości – mówi Marek Karolczak, Prezes CRK S.A.

Instalacja spełniająca tzw. standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki) ma powstać na terenie Ostrowa Wielkopolskiego przy ul. Wrocławskiej oraz przekształcać rocznie w prąd i ciepło 22 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu i biomasy. Inwestycja znacząco ograniczy składowanie odpadów na miejskim składowisku. Powstanie nowej elektrociepłowni, oprócz korzyści ekologicznych, przełoży się także na oszczędności dla miasta i mieszkańców. Składowanie to nie tylko jedna z najgorszych metod zagospodarowania odpadów, ale także jedna z najdroższych. Elektrociepłownia zabezpieczy mieszkańców przed dalszymi podwyżkami opłat za śmieci oraz wpłynie na obniżenie rachunków za ciepło i energię elektryczną.

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dziadek
6 miesięcy temu

Jestem za, ale nie w tej propagandowej formie – np. spalarnia ITPOK rozwiąże problem odorów – to klamstwo. Jestem zwolennikiem Biogazowni. Biogazownia też śmiedzi – ale tylko wtedy gdy jest nieporządek ją prowadzących – powtarzam za Prof. Dachem i jednocześnie potwierdzam z doświadczeń i obserwacji

Mieszkaniec Ostrowa
6 miesięcy temu

Czy można gdzieś podpisać petycję przeciwko lokalizacji spalarnia niemal w centrum Ostrowa? Ta lokalizacja to całkowite nieporozumienie!

Zapaszki
6 miesięcy temu

Dzięki inwestycji rachunki nie będą niższe i to widać na przykładzie ozc. Szał z węglem minął, ceny się ustabilizowały, a nadal płacimy jak by tona węgla 3000 kosztowała.

Najlepszy jest numer z mieszkaniami dla systematycznych. Ta radość z kluczy i przecinanie wstęgi. Te selfiaki. I cyk po kilku latach spalarnia.

Klimat na mniejszą skalę można sobie porównać w okolicy zakładu Sklejka. Moreniarze znają temat chyba najlepiej.

Heheszek
6 miesięcy temu

Ja oddam swój czas na rozmowę z „ekspertami” prezydentowi Kostce, bo poza propagandowym lobbystycznym przekazem, nie ogarnia On podstawowych dokumentów w tej sprawie, jak chociażby oceny oddziaływania na środowisko.
Ostatnio wciskał mieszkańcom, że spalarnia rozwiąże problem smrodu z RZZO, oraz, że spalarnia spali większość śmieci powstających w Ostrowie. Ja już raport przeczytałem, a Pana prezydenta zapraszam na spotkanie w pierwszym i drugim dniu „konsultacji”. Będzie mu o tyle łatwiej, że pierwszym dniu spotkanie jest w godzinach pracy, więc może wziąć urlop, żeby się zainteresować problemem, bo w godzinach „urzędowania” chyba nie ma na to czasu. A poniżej kilka faktów dla tych, którzy w dni robocze – co dziwnie dla UM – pracują:

1. Spalarnia śmieci nie rozwiąże problemu smrodu ze składowiska przy Staroprzgodzkiej bo tam śmierdzą źle zaprojektowane procesy biologiczne.
2. Wydajność spalarni nie wystarczy na spalenie całego strumienia odpadów i nie pozwoli na uzyskanie współczynników jak w innych miastach. Spalarnia będzie mogła spalać wyłącznie 15 000 ton odpadów zmieszanych, więc jak to się ma do procentów, które przytoczył pan Wicek? Z samego tylko Ostrowa odpadów jest duuuużo więcej, a gdzie RZZO?
3. Staroprzygodzka dalej będzie śmierdzieć, ale już w towarzystwie spalarni.
Składowisko przy Staroprzygodzkiej ogarnia śmieci nie tylko z Ostrowa, ale z aglomeracji o wielkości ponad 150 tysięcy mieszkańców. Dlaczego zatem spalarnia ma stanąć w centrum Ostrowa, gdzie w raporcie oddziaływania na środowisko ta lokalizacja dostała ocenę 2 na 5? Pan Prezydent chyba też przeszedł przez edukację na dwójach, skoro taka ocena go satysfakcjonuje. Mieszkańcy Ostrowa celują wyżej!!!
4. Spalarnia w Poznaniu i Koninie (to tam byli wożeni „mieszkańcy”) nie spalają osadów ściekowych bo te miasta radzą sobie lepiej nie tylko w kwestii odpadów, ale również w kwestii gospodarki ściekowej. W Polsce coraz więcej się mówi o produkcji nawozu z osadów ściekowych, ale nasi przedstawiciele jeżdżą na Maltę odbierać nagrody, zamiast brać udział w sympozjach związanych z gospodarką osadami ściekowymi.
5. Miasto Poznań eksploatuje również duże składowisko odpadów i otwiera kolejne kwatery składowe. Składowisko jest zlokalizowane na północ od miasta i uwaga: NIE ŚMIERDZI tak jak nasze bo się chłopcy ogarneli z właściwą technologią.
6. Spalarnia w Poznaniu jest prywatna. Miasto jest zobligowane „wyłącznie” do dostarczania właściwej ilości odpadów, bo inaczej i tak zapłaci za śmieci nie spalone. Natomiast koszt budowy spalarni poniósł inwestor prywatny, a nie bogaty przecież Poznań. Ale przecież my mamy tyle hajsu, że i na żużel jest i na koszykówkę i na szczalnię solankową i na wszystko czego mieszkańcy naprawdę w mieście oczekują.
7. Nasza spalarnia spalając 22 000 ton odpadów (z tego tylko 15 000 to odpadów, kolejne 7 tysięcy to osady ściekowe) rocznie wytworzy 6 000 ton żużli i popiołów i prawie 4 000 ton odpadów niebezpiecznych. To nie jest żaden BAT!!! Czy Pan prezydent w ogóle zapoznał się z raportem oddziaływania na środowisko za który zapłacił? Chyba nie, skoro opowiada takie brednie i kocopoły!!!
8. I wiele, wiele innych argumentów. I to nie wprost przeciw spalarni, ale przeciw planowaniu w mieście podobnych inwestycji.
Ciągle tylko jesteśmy wpędzani w kompleksy: Wiedeń to, Poznań tamto, Konin i Bydgoszcz jeszcze co innego. My nie ogarniamy prostych procesów na Staroprzgodzkiej i w Rąbczynie (metale ciężkie w osadach), a spalarnie chcemy budować.
W Ostrowie mieszkańcy muszą ciężkie klapy od pojemników na PET, Papier, BIO i szkło dźwigać, bo kupiliśmy standardowe kontenery, zamiast z klapami w których są otwory na butelki/słoiki, gazety, małe opakowania papierowe, czy butelki PET czy na psującą się frakcję BIO. To jest ten ostrowski BAT. Taki sam BAT stoi za technologią spalarni śmieci opisaną w raporcie oddziaływania na środowisko.
Gospodarkę odpadami zaczyna się od źródła odpadów, a nie od pieca, w którym to wszystko można spalić.
Reasumując: urzędnicy wydają nie swoje pieniądze i przykrywają spalarnią szereg innych swoich zaniedbań, takich jak na przykład smród ze Staroprzgodzkiej czy metale ciężkie w osadach ściekowych w Rąbczynie. Brać się do roboty nieroby. Spalarnia to BAT na mieszkańców, a nie żadne Best Available Technology.
UM to GA MO NIE!!! I tyle w temacie.
Szkoda gadać!!!

Ja
odpowiada  Heheszek
6 miesięcy temu

Szykują sobie nowe posadki i tyle.

Mieszkaniec Ostrowa
odpowiada  Heheszek
6 miesięcy temu

W Jarocinie poznali się na Kostce.

Lilu
6 miesięcy temu

Jak ciemnota butelkami i starymi kapciami w kopciuchach nocami pali i truje wszystkich to jest ok ale jak ma być spalarnia z filtrami, gdzie zagrożenia nie na to larum podnoszą.

ZNTK
odpowiada  Lilu
6 miesięcy temu

Odpowiedź sobie na pytanie. Co ile taki filtr jest wymieniany? Co ile zaleca się wymieniać filtr. Zaraz się okaże że wymiana filtr jest zbyt droga i będziemy wymieniać rzadziej.
Co wiąże się z większym zanieczyszczeniem niż spalanie tych butelek w piecach bo ilość odpadów jest większa.
Oczywiście nie mówię nie. Wybudujmy takie coś ale poza miastem. Na terenach niezaludnionych. Ludzie nie w centrum!

Ostatnio edytowany 6 miesięcy temu by ZNTK
Babrak
6 miesięcy temu

STOP spalarni w mieście.
Nie dajcie się nabrać, byście później nie płakali.
Chcemy żyć w czystym środowisku.

Ostrowianka
odpowiada  Babrak
6 miesięcy temu

A teraz jest czysto a szczególnie jak wrzucą do pieca co się da i to jest lepsze .mam astmę zrobiło się zimno smród a szczególnie jak wrócą z pracy i ludzie chcą mieć ciepło palą a ludzie tacy jak ja wychodzą z domu wtedy kiedy ludzie są w pracy i nie ma takiego smrodu ,żyj tak na dłuższe życie .

aaa
6 miesięcy temu

Niższe rachunki (pewnie o złotówkę), ale pewnie będzie trzeba podnieść podatki, bo przecież kredyty kosztują i to nie mało. Dlaczego po raz kolejny pisze się o odpadach ogólnie a nie pisze się, że spalarnia będzie spalać tylko pre-RDF, czyli tworzywa sztuczne, tekstylia itp. 

11
0
Napisz co o tym sądziszx