Podczas ćwiczeń znaleźli kilkadziesiąt niewybuchów

Udostępnij
Tweet

Podczas ćwiczeń znaleziono aż 59 niewybuchów z okresu II Wojny Światowej. Zostały one zabezpieczone przez policjantów uczestniczących w szkoleniu minersko-pirotechnicznym na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Borów (gmina Opatówek). Wśród nich byli policjanci z Ostrowa Wlkp.

Szkolenie zakresem tematycznym obejmowało działania minersko-pirotechniczne z wykorzystaniem przenośnych urządzeń służących do wykrywania metali. Szkolenia z tej tematyki są okazją do wymiany informacji oraz doświadczeń pomiędzy funkcjonariuszami, a także treningiem z obsługi sprzętu, skuteczności i szybkości wykonywanych działań minersko-pirotechnicznych.

Podczas szkolenia policjanci doskonalili umiejętności, m.in. z zakresu prowadzenia przeszukania terenu, organizowania i prowadzenia ewakuacji osób, a także wykorzystania środków zabezpieczenia indywidualnego oraz sprzętu technicznego do prowadzenia rozpoznania.

W szkoleniu uczestniczyli policjanci Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Kaliszu i Koninie, a także Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Krotoszynie, Wrześni, Kępnie, Kole i Ostrzeszowie. Do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni również przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii „Denar” oraz Cekowskiej Grupy Poszukiwawczej „Leszy”, którzy podzielili się z policjantami swoim doświadczeniem w zakresie tego typu działań oraz stosowanego przez nich sprzętu.

W instruktorów wcielili się funkcjonariusze z Sekcji Minersko-Pirotechnicznej Samodzielnego Pododdziału Kontrterorystycznego Policji KWP w Poznaniu.

W trakcie szkolenia, na terenie kompleksu leśnego w Borowie policjanci odnaleźli 59 sztuk różnego rodzaju niewybuchów m.in. pociski artyleryjskie, minę przeciwpiechotną, granaty moździerzowe, oraz zapalniki. Wszystkie wydobyte niewypały zostały zabezpieczone przez Minerski Patrol Oczyszczania Terenu z Materiałów Niebezpiecznych Jednostki Wojskowej 1523 z Inowrocławia. Odnalezione niewybuchy trafiły do neutralizacji, podczas której zostaną zdetonowane.

Apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów. Takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Należy też jak najszybciej powiadomić najbliższy posterunek lub komisariat Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
XYZ
2 miesięcy temu

Jakie ładne brzuszki

sdfsdgsfg
2 miesięcy temu

Kurde, czyżby przygotowania do konfliktu militarnego i ewentualnie Policja ma rozminowywać teren?

Dar
2 miesięcy temu

W Borowie nie potrzebny jest wykrywacz. Wszystko leży na wierzchu.

3
0
Napisz co o tym sądziszx