Zginęło 139 świnek (ZDJĘCIA)

Udostępnij
Tweet

Katastrofa budowlana we Wrzącej w gminie Błaszki. W jednym z gospodarstw rolnych zawalił się strop chlewni. Ciężka konstrukcja przygniotła hodowane tam świnie. Prawie całe pogłowie trzody chlewnej zginęło. Nie ma ofiar wśród ludzi.

Do wypadku doszło w czwartek przed południem we wsi Wrząca pod Błaszkami. Na terenie jednej z posesji znajdowała się chlewnia, a w niej hodowano 150 sztuk trzody chlewnej. Na poddaszu budynku magazynowano zboże.

Mąż wszedł do chlewni, patrzy, a tam wszystko zawalone. Nie wiem kiedy to się stało, ani huku nie słyszeliśmy, nie mam pojęcia. Katastrofa straszna. Zawalone jest około 100 świń, przyduszone, na pewno już nie żyją, zboża 100 ton? 200? Wszystko zawalone, cały budynek do rozbiórki- mówi Radiu Łódź właścicielka gospodarstwa.

Na miejsce przyjechała straż pożarna z Sieradza i specjalistyczna grupa poszukiwawcza PSP Łódź.

Prawdopodobnie pod wpływem ciężaru składowanego zboża strop uległ zawaleniu. Pod tym zbożem uwięzionych było około 150 sztuk trzody chlewnej. 11 zostało ewakuowanych przez strażaków. Nie ma osób poszkodowanych – mówi st. kpt. Marcin Zwierzak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Budynek nadaje się już tylko do rozbiórki. Właściciele gospodarstwa podliczają straty, a policja z inspektorami nadzoru budownictwa ustalają przyczyny wypadku.

Opracowanie:
faktykaliskie.info

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  PL2050 i PSL ujawnili kandydatów do rady Ostrowa
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
6 miesięcy temu

Jeśli się okaże że strop budynku być za mocno przeciążony zbożem co zapewne jest tego przyczyną bo nasi cudowni rolnicy patrzą nawalić po sam sufit tak ubezpieczalnia nie powinna wypłacić ani złotówki.

...
6 miesięcy temu

Odszkodowanie bedzie wróci sie z nawiazka

przedstaw się*
6 miesięcy temu

Wincyj zboża nie weszło?

olek
6 miesięcy temu

a na dachu jeszcze rakotwórczy azbest i co pasuje?

sciro
6 miesięcy temu

Przyczyna zawalenia się stropu jest dość prosta do ustalenia. Jeśli chce się obciążyć taki stary strop tak dużą ilością zboża, to wypadałoby się zwrócić do kogoś, kto ma o tym pojęcie, żeby chociaż mniej więcej przeliczył jego nośność na m2. Niestety w przypadku rolników, o czym wielokrotnie się przekonałem przeglądając rolnicze fora odnośnie wznoszonych przez nich konstrukcji, zagadnienia wytrzymałościowe zdają się ich nie dotyczyć. Najważniejsze, że stoi i było tanio. A później jest tak jak w przypadku tego budynku. Brak wieńców w poziomie stropu i najprawdopodobniej dachu, płyta stropowa betonowa niezbrojona, główne belki stropowe z dwuteowników ułożonych w poziomie zamiast pionowo. Tyle wystarczy. I można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że strop sygnalizował stan awaryjny jeszcze przed zawaleniem, choćby przez nadmierne ugięcie tych obróconych dwuteowników.

....
odpowiada  sciro
6 miesięcy temu

Przy takim obciążeniu to musiało się zawalić , żaden strop tego nie utrzyma ( nawet z prawidłowo ułożonych belek ) a i do tego ściany z pustaków !!

Sciro
odpowiada  ....
6 miesięcy temu

Wcale nie musiało się zawalić. Akurat tutaj ciężar stropu był rozłożony nie tylko na ściany ale również na słupy pośrednie, które widać na zdjęciach. Stropy w budynkach przemysłowych projektuje się na dużo większe obciążenia i wytrzymują. Tylko trzeba to chociaż z grubsza policzyć a nie zgadywać, że może się uda.

....
odpowiada  Sciro
6 miesięcy temu

…ale to nie był ” przemysłowy budynek ” tylko obora z poddaszem i żaden architekt ( w ogóle czy go projektował ? ) nie zakładał takiego obciążenia stropu, ścian i „słupów pośrednich” !!

Sciro
odpowiada  ....
6 miesięcy temu

Oczywiście że to nie był budynek przemysłowy. Chodziło mi tylko o to, że jest możliwe wykonanie stropu, który przeniesie tak duże obciążenia. W odpowiedzi na stwierdzenie, że ” żaden strop tego nie wytrzyma „.

....
odpowiada  Sciro
6 miesięcy temu

A mi chodziło o tego typu stropy w budynkach gospodarskich kolego ! Nie piszemy tu o stropach przemysłowych , stropach bunkrów p/atomowych itp…..
Jak poszkodowany chciał sobie „na pięterku” zrobić magazyn na 300 T zboża to powinien wybudować odpowiedni, mocnej, przeliczonej do takich obciążeń konstrukcji, budynek.

insp
odpowiada  sciro
6 miesięcy temu

Bardzo sensowna wypowiedź. Ja wiele lat pracowałem na wsi z rolnikami i wiem, jak pochodzą do spraw budownictwa – na wszystkim się znają NAJLEPIEJ! Na sugestię że trzeba wykonać np. wieniec albo jakieś zbrojenie odpowiedź jest zawsze jedna: Panie – a po co? przecież to wytrzyma!. A potem są skutki.

Gg
6 miesięcy temu

Rozumu trochę rozumy

Xena
6 miesięcy temu

Wszystko będzie zjedzone wiec starty tylko w budynku

thefałen
6 miesięcy temu

Pójdą siedzieć

Możesz myśl rozwinąć?
odpowiada  thefałen
6 miesięcy temu

Dlaczego?

Lividium
6 miesięcy temu

Więcej mógł nakłaść zboża na strop myslnie nie boli

Medokin
6 miesięcy temu

gdzie jest grinpis

Andre
odpowiada  Medokin
6 miesięcy temu

Voodoo?

Musi być czuć piniundz.
odpowiada  Medokin
6 miesięcy temu

Nima kasy
Nima grinpis

19
0
Napisz co o tym sądziszx