Napis na proukraińskim muralu

Udostępnij
Tweet

Proukraiński mural został zmodyfikowany poprzez dodanie napisu odwołującego się do „rzezi wołyńskiej”. Nacjonaliści ukraińscy w bestialski sposób pozbawiali życia Polaków w 1943 roku. W 80. rocznicę nieznany sprawca dodał napis żądający przeprosin ze stron narodu ukraińskiego.

Jedna z lokalnych działaczek Konfederacji napisała wczoraj:

80 lat temu, 11 lipca 1943 roku, miała miejsce na Wołyniu tzw. Krwawa Niedziela, czyli kulminacja ludobójstwa przeprowadzanego przez ukraińskich szowinistów z OUN i UPA na Polakach. Tego dnia zaatakowano i zniszczono 99 polskich miejscowości. Ludobójstwo objęło swym zasięgiem przede wszystkim Wołyń i Małopolskę Wschodnią, ale także Lubelszczyznę i Polesie. Zamordowano nawet 200 tysięcy niewinnych ofiar − mężczyzn, kobiet i dzieci. Ludobójstwo wołyńsko-małopolskie określa się mianem genocidium atrox, czyli ludobójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Ludobójstwo wołyńsko-małopolskie zostało poprzedzone antypolskim terroryzmem w II Rzeczypospolitej i systemowymi prześladowaniami Polaków przez Zachodnioukraińską Republikę Ludową.

W związku z potrzebą stałej pamięci o wydarzeniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej już w 2021 roku powstała ogólnopolska akcja społeczna „Kwiaty Wołynia”. Celem akcji jest przypominanie o jasnych i ciemnych kartach kresowej historii oraz podkreślanie dawnej polskości tych ziem. Z utraconych po 1945 roku terenów wywodzili się wielcy Polacy, królowie, wodzowie, artyści, naukowcy, liderzy społeczności. Akcja „Kwiaty Wołynia” to prowadzone przez cały rok profile w mediach społecznościowych przypominające o rocznicach kresowych i ważnych dla tematyki kresowej sprawach. K

Kulminacją inicjatywy jest ogólnopolska akcją rozdawania symbolicznych kwiatów lnu wyrażających pamięć o Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Nasze kwiaty i ulotki będą rozdawane w wielu miejscowościach. W tym roku Klubu Konfederacji rozdadzą w Polsce aż 40 000 kwiatów lnu! – napisała Dorota Spalona z Konfederacji.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Ostrovia pogoniła Orła Łódź
Subskrybuj
Powiadom o
216 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mietek
11 miesięcy temu

Wolałbym tam reklamę sexshopu jak niebieskozolty mural 🙂 do piachu z nimi

oeXandeR
11 miesięcy temu

Idxxci, szanując pamięć pomordowanych. 🙁

Abba ojcze
1 rok temu

Wewnetrze wojenki nacjonalistów to nie jest sprawa ogólnonarodowa. Ruskie z konfy jak zwykle drą paszcze na cokolwiek ukraińskiego. Nie wciągajcie nas, bananowce, w swoje wojenki.

Elektor
odpowiada  Abba ojcze
11 miesięcy temu

Nie jestem ruskim, ale z uwagi na to że jednak z konfy jestem, poczułem się wezwany heheh
Otóż, paxxxłku ukropów, to wy nas wciągacie i to w całkiem poważną nie naszą wojnę.

Konfederata
1 rok temu

W pierwszej kolejności pisduchow zdelegalizować+przystawki. 2. Sądy, konfiskata więzienia. 3
Zero pomocy militarnej za darmo, 4 Odebrać Ukrom pomoc społeczną na koszt podatnika.5. Zrewidować politykę poddaństwa wobec USA. 6. Reforma podatkowa. 7. Sprzedać tz media publiczne aby nigdy nie służyły żadnym ugrupowaniom politycznym.

komos
1 rok temu

Niedzielski posłał do piachu 200 tys polaków i jakoś to nikomu nie przeszkadza !
A powinno bo powinien drań wisieć

ola
1 rok temu

Wstyd.Bez komentarza .Biedni chłopcy z Konfederacji którym pociąg odjechał

zabcia
1 rok temu

nabrali tych ukraincow jak… ciekawe czy naszych polakow tez by za granica tak goscili watpie tylkopolak taki glupi wszystkim pomaga a itak wszyscy go w du maja

komos
odpowiada  zabcia
1 rok temu

od zawsze nas dymią w 4 litery i ta nauka nic nas nie nauczyła

216
0
Napisz co o tym sądziszx