Powstaje duża konkurencja dla Skorzęcina i Ślesina

Udostępnij
Tweet

Była tam odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, będzie jezioro i kurort. 60 kilometrów od granicy powiatu ostrowskiego powstanie nowe miejsce na rekreacyjnej mapie regionu. W Warence pod Turkiem po kopalni Adamów powstanie jezioro i osiedle domków jednorodzinnych. Miejsce to może ściągnąć miliony turystów! – przekonuje Piotr Woźny, prezes ZEPAK, spółki odpowiedzialnej za tę inwestycje.

Przez całe dekady okolice Adamowa i Warenki to był księżycowy krajobraz, z ogromnymi kraterami i maszynami do wydobycia węgla brunatnego. Obszar ten był w praktyce wykluczony z działalności społecznej, a o rekreacji czy turystyce nie było mowy. To się zmieni, bo starą technologię wydobycia węgla zastępują farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a ogromne kratery zalewane są wodą, tworząc nowe zbiorniki wodne.

Jak informuje portal turek.net.pl na piątkowej Sesji Rady Powiatu Tureckiego radnym projekt „Warenka” prezentował Piotr Woźny, prezes ZEPAK. Woźny zapowiada, że na terenie 65 hektarów nad zbiornikiem w Adamowie powstanie 270 domków wypoczynkowych, a lustro wody sieci zbiorników wodnych i kanałów będzie zajmować obszar 800 hektarów! Tak ma powstać Riwiera Turecka, która zasilona będzie wodą ze zbiornika w Jeziorsku.

– Z 3,5 tysiąca ha terenów pokopalnianych, w tej chwili zostało nam do rekultywacji 1000. Z tego 800 ha zajmą zbiorniki wodne – mówił Woźny. To naprawdę niewiele, aby w centrum Polski powstał gigantyczny kompleks turystyczny, który przyciągnie miliony osób z całej okolic – mówił Piotr Woźny.

Na myśl o Riwierze ręce zaciera m.in. wójt Przykony, bo na terenie jego gminy będzie realizowana część tej inwestycji.

– Na terenie powiatu tureckiego dzieją się rzeczy wielkie. Jeszcze kilka lat temu kopalnia nie myślała o zielonej stronie mocy i wydawało się, że gminy powiatu tureckiego zostaną z przysłowiową dziurą w ziemi. Dziś wiemy już, że perspektywa jest obiecująca. I to jest nasza odpowiedź na pytanie, które kiedyś zadawał nadredaktor Jarek „Co po węglu?”. Powiat turecki ma naprawdę niezłą przyszłość – mówił Mirosław Broniszewski, wójt Przykony.

W czasie działalności Elektrowni Adamów i Kopalni Adamów nastąpiły liczne zmiany w układzie hydrograficznym regionu. W ciągu ostatnich 60 lat przełożono koryta rzek, wybudowano kanały, dokonywano przerzutów wód między zlewniami i odprowadzano wody z odwodnienia odkrywek kopalni do rzek. W styczniu 2021 roku zakończona została działalność wydobywcza w PAK KWB Jednym z kierunków rekultywacji jest rekultywacja wodna wyrobisk pokopalnianych, która przyczyni się do utworzenia zbiorników: Adamów Pośredni, Adamów Końcowy, Koźmin, Głowy oraz Koźmin Końcowy. Niesie to ze sobą korzyści, nie tylko dla środowiska wodnego i otaczającego krajobrazu, ale także pozwoli na wykorzystanie zbiorników do pełnienia funkcji przeciwpowodziowych i retencyjnych, zapewniając bezpieczeństwo całego układu wodnego. – informuje Paweł Szadek, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska ZEPAK.

Cały proces rekultywacji Adamowa podzielony jest na III etapy i potrwa kilka lat.

CZYTAJ  17-latka podłączona do respiratora po wypadku na hulajnodze (FOTO)
POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
MIREK
1 rok temu

Woda z Jeziorska to smródka której porównanie z Skorzęcinem nie ma sensu.

Ziomek
1 rok temu

Po ile te domki? były już dni otwarte 😀podstawowe pytanie czy można tam uprawiać sporty wodne jeśli nie to niech dadzą sobie spokój to nie te czasy , ci co mają kasę potrzebują atrakcji

Przedsiębiorców stu
1 rok temu

Wykopałem akwen pod pałacem durnia Dudy. Może wykąpie się i rozum najdzie mu do głowy. Chociaż, wątpię w to.

Wincenty
odpowiada  Przedsiębiorców stu
1 rok temu

Ty o rozumie nie masz pojęcia, u Ciebie zszedł do dupy i teraz bodziesz, ten podły łep chroń przed słońcem bo coś się tam lasuje a głupota przy okazji się lansuje

Blazek
odpowiada  Wincenty
1 rok temu

Co to jest łep?

Arek
1 rok temu

Spietrzenie wody na Warcie w Jeziorsku rozpoczęło się w 1986 roku czyli 37 lat temu i dalej jakoś to wygląda bardzo sztucznie i żadnej mega atrakcja turystyczna nie jest

Taka prawda
1 rok temu

Zanim przyroda się odbuduje w sposób naturalny w tym miejscu i będzie mowa o jakiej atrakcji turystycznej musi minąć minimum 25 lat a wtedy możemy mówić że projekt się udał

22
0
Napisz co o tym sądziszx