Pomalowali ściany. Prezydent jest zadowolona

Udostępnij
Tweet

“Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej” – to między innymi cytat poety Wojciecha Młynarskiego pojawiły się na ścianach ostrowskich budynków, zastępując „ścienne śmieci” w ramach akcji wiosennego sprzątania Ostrowa Wielkopolskiego.

– Piękne murale, piękne hasła i piękne grafiki ozdobiły Ostrów Wielkopolski w ramach Wiosennego Sprzątania naszego miasta. Zastąpiły one pseudograffiti, wulgaryzmy, faszystowskie symbole czy rasistowskie hasła, które niestety wciąż pojawiają się w przestrzeni miejskiej, mimo reakcji i interwencji służb. W naszym mieście stawiamy na przyjaźń, dobro, akceptację, pokój! Tu brawa za wykonanie dla archiBUNT i przyjaciół stowarzyszenia. Brawa dla Konrada Moszyńskiego za projekt – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Niecenzuralne, małoestetyczne i często obraźliwe napisy, które pojawiają się w przestrzeni publicznej to nie graffiti i z pewnością nie są to dzieła artystów. Zarówno pseudograffiti, jak i niszczenie mienia publicznego to przestępstwo i dewastacja naszego Ostrowa Wielkopolskiego. Miasto mówi stanowcze STOP takim zachowaniom.

– Bazgroły, pseudograffiti, wulgaryzmy i co gorsze – faszystowskie symbole to wszystko śmieci pozostawiane przez wandali i osoby o nazistowskich poglądach. Ostrów jest nimi zasypany. Gdzie byśmy nie byli – potykamy się o symbolikę, która sprawia, że nasze miasto zdaje się być miastem wrogim takim ideałom jak: przyjaźń, dobro, akceptacja, pokój… Z okazji Dnia Ziemi archiBUNT na ścianie przy kortach w SP4 namalował mural z wartościami, które powinny nie tylko współistnieć, ale też wzajemnie się przenikać. Poza tym w mieście wykonaliśmy ścienne grafiki zwracające uwagę na problem istnienia grup wandali i neonazistów w Ostrowie – zaznacza Konrad Moszyński ze Stowarzyszenia archiBUNT.

Niestety jedna z grafik została zniszczona krótko po jej ukończeniu.

– Z żalem jednak przyjęłam informację, że jedna z grafik została już zniszczona. Sprawa została już zgłoszona na policję. Podkreślę raz jeszcze to, co mówię często – w Ostrowie Wielkopolskim nie ma miejsca na mowę nienawiści i niszczenie naszego miasta! – dodaje prezydent Beata Klimek.

CZYTAJ  Rolnik szuka żony. Ostrowianin znalazł rolniczkę?

Mural oraz ścienne graffiti to efekt współpracy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Stowarzyszenia archiBUNT.

Przypomnijmy, że za publiczne propagowanie faszyzmu, nawoływanie do nienawiści, zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za zniszczenia mienia – również mienia publicznego – grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Art. 256

§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 288

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli jesteście świadkami przestępstwa, także niszczenia mienia, malowania pseudograffiti, napisów zachęcających do nienawiści danych grup społecznych… zgłoście to pod numerem 112.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

32 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bonifacy
4 miesięcy temu

Faszyzm to nie nazizm

Felix
4 miesięcy temu

Zero różnicy między jednymi malunkami, a drugimi. W obu przypadkach ideologia. Tylko hiphopowe graffiti (nie tagi) to ozdoba i sztuka. Ładnie, kolorowo, często z zabawnymi postaciami.

Zorientowany
4 miesięcy temu

Tymi paragrafami mogą sobie straszyć a i tak z tym nic nie robią. Znajoma widząc małolata który maluje bramę zadzwoniła na policję, dyżurny komendy policji zadał pytanie „a czyj to jest budynek”? „MZGM”. „TO MZGM jest właścicielem i oni powinni to zgłosić a nie pani…” Po prostu mają to gdzieś i tak wyglądają „działania” policji…

kkk
5 miesięcy temu

Pajacyna chodzi i odbrabia godziny zbierając śmieci a może tak dać mu wałek i farbę niech zamaluje te swoje wątpliwej jakości paskudztwa

32
0
Napisz co o tym sądziszx