Jazda na hulajnodze elektrycznej – Uważajcie na TE zakazy

Udostępnij
Tweet

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne zyskały dużą popularność. To często szybki i sprawny sposób poruszania się po mieście. Jednak musimy pamiętać, że korzystając z tych urządzeń musimy przestrzegać pewnych przepisów. Przypominamy jakie prawa i obowiązki wiążą się z używaniem hulajnóg elektrycznych.

Coraz wyższa temperatura na zewnątrz zachęca do korzystania z tego alternatywnego środka transportu. Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą jednak pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

– od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;

– od osób które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;

– dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
CZYTAJ  Koncerty dla ostrowskich przedsiębiorców

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają m.in.:

  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiak
5 miesięcy temu

Ten kto pozwolił na te zawalidrogi ma nieźle zryte pod beretem.

Nie ekolog
5 miesięcy temu

Witam wszystkich ekoterrorystów ocieplaczy klimatu i innych oszołomów którzy walczą z CO2
Pytam tak bardzo serio !!!
Dla czego pozwalacie na elektryczne rowery i hulajnogi ????
Gdzie tu jest ekologia, gdzie dbanie o srodowisko i klimat na ziemi ???!!!
Przecież nie ma kto zutylizować bateryjki od pilota a co będzie z akumulatorami od tych rowerów i hulajnóg
Ręce opadają jak się to wszystko czyta słyszy i widzi🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

ZK
5 miesięcy temu

Właśnie to jest obraz „przyjaznego Ostrowa”. W większości nikt tego czegoś nie chce, ale na przekór większości ma to funkcjonować. Pieszy idąc chodnikiem musi bez przerwy się oglądać, czy nie nadjeżdża rowerzysta, czy wariat na hulajnodze. Idąc chodnikiem czuję się jakbym szedł jezdnią. O tych przepisach to powinni być w pierwszej kolejności poinformowani policjanci, bo mi się wydaje, że oni o tym niewiele wiedzą, albo nie chcą wiedzieć i widzieć.

Kleber
5 miesięcy temu

Tylko prywatne hulajnogi dopuszczac bo te miejskie nie szanują i rzucają byle gdzie

pola
5 miesięcy temu

jedz przez miasto rano 4-6.00 to na choddnika w roznych pozyckach lezy pełoteego złomu . w miejscach nie oswietlonych idac jadac roweem np. do pracy – jestes połamany . Na morde upadła przezydent czy sekretarz miasta co znowu zainwetowali mil zł w złom co wiecej generuje zagrozenia, publicznych finansów niz porzytku. Podobnie bylo z rrowerami – lezły wsszedzie rowy, pobocza az miliony złty miasto wyzłomowało – i znowwu dla wizerunku wyborzego kolejny zło zalega na ulicach. A….. apele w TVP to marzenia a nie real. jedz po północy na miasto a zobaczysz na co ida publiczne srodki

Ladacznica proboszcza
5 miesięcy temu

Zlikwidowac to gowno jak najpredzej. Zero pozytku. Niepotrzebne smiecenie chodnikow

Emeryt
5 miesięcy temu

Powinli ten złom zbierać co dzień a jak nie to każdemu polecam zabrać i z mostu Odolanowskiego na Katowice

Driver
5 miesięcy temu

Przepisy przepisami ale nikt ich nie przestrzega bo nikt za ich łamanie nie karze lub nie chce karać i udaje że nie widzi jestem taksówkarzem i prawie każdego dnia spotykam osoby na hulajnogach elektrycznych które prawie większość tych przepisów łamie straż miejska chodzi nic nie widzi policja w radiowozach też ślepa ale gdyby się zatrzymał na chwilę żeby klienta zabrać gdzie nie mogę odrazu kogut na dachu włączony i policja w akcji

Bolo
5 miesięcy temu

W Paryżu już poszli po rozum do głowy i podziękowali wypożyczalniom. U nas pozostawiane gdzie bądź, jak to wygląda na tych ulicach! Jedziesz rowerem i można się wpakować na taką hulajnogę i połamać w ciemniejszym miejscu. Zwłaszcza starsza osoba. Pozbierać to w nocy z ulic i do pieca!

Kajsa
odpowiada  Bolo
5 miesięcy temu

Niech jeszcze pojda po rozum do glowy i pozbędą sie przybyszow z afryki co spoa po parkach i ulicach w stadach

Janek
odpowiada  Bolo
5 miesięcy temu

W nocy nie jeździ się na rowerze zwłaszcza jak jest się starszą osobą

Bolo
odpowiada  Janek
5 miesięcy temu

A czemu w nocy się nie jeździ? Jak niektórzy nie mają jak z pracy wrócić to jak mają się przemieszczać, a mają stosunkowo blisko? Owszem, są lampki dla rowerów, ale to nie leflektory samochodu. Jak doswietlają, wiadomo. Są bardziej po to żeby rowerzystę było widać. Kiedyś przy każdym zakładzie były potężne rowerownie bo setki jak nie tysiące ludzi dojeżdżało na rowerach do pracy.

W ogóle nie szanują starszych
5 miesięcy temu

Niech usuną całkowicie te kląkry z naszego miasta bo aby zgorszenie przez to jest. Gównażeria jeździ na tym jak poj**ana.

13
0
Napisz co o tym sądziszx